DomekIOgrodek.pl
Odśnieżanie

pixabay.com/Alehandra13 (CC0 Domena publiczna)

Błędy podczas odśnieżania, które niszczą twoją kostkę brukową

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

W związku z zaistniałą sytuacją pogodową, wielu z nas zabiera się za odśnieżanie wokół swojego domu. Jeśli nawierzchnia to kostka brukowa, musimy być świadomi, że wymaga ona specjalnego podejścia, podczas gdy większość popełnia pewne podstawowe błę

Kostka brukowa to jedna z najpopularniejszych nawierzchni znajdujących się na naszych podjazdach i wokół domów. Gdy spadnie obfity śnieg, chcemy jak najszybciej odśnieżyć strategiczne miejsca, aby ułatwić sobie funkcjonowanie.

Musimy jednak mieć świadomość, że niektóre nasze działania mogą powodować niszczenie kostki brukowej! Lepiej więc zapobiegać sytuacjom, które mogą sprawić, że poniesiemy duże straty finansowe. W tym artykule dowiesz się, jakie błędy podczas odśnieżania są najczęstsze.

Posypywanie kostki brukowej zwykłą solą - dlaczego jest szkodliwe?

Używanie zwykłej soli kamiennej do posypywania polbruku ma bardzo negatywny wpływ zarówno na kostkę brukową, jak i na nasze przydomowe rośliny. Jeśli chcemy zachować je w dobrej kondycji, musimy zrezygnować z tego sposobu!

Ponadto, ucierpią na tym nasze psy i koty, których łapki silnie podrażniają się od soli, co w rezultacie powoduje choroby skórne. Chyba każdy z nas doświadczył także niszczenia obuwia, na którym pojawiają się trudne do usunięcia białe ślady.

Dodatkowo sól obniża temperaturę zamarzania wody jedynie do -5 stopni Celsjusza, co powoduje, że nie nadaje się do większych mrozów.

Czym posypywać kostkę brukową zamiast soli kamiennej?

Czym więc powinniśmy posypywać kostkę brukową? Świetnie sprawdzi się chlorek magnezu, który nie ma negatywnego wpływu na środowisko i dostaniemy go w większości sklepów chemicznych. Inną opcją jest chlorek wapnia - jest dużo bardziej wydajny, ponieważ działa nawet przy -30 stopniach Celsjusza. Jego wadą jest wysoka cena.

Jeśli zależy nam na tanim rozwiązaniu, zdecydujmy się na tradycyjny piasek. Jest to opcja bezpieczna i takie, które nie uszkodzi naszej nawierzchni. Chętnie stosowany jest również mikrogres. Ma znacznie bardziej ostrą i chropowatą strukturę niż piasek. Dzięki temu przyczepność do podłoża jest znacznie lepsza, co służy pieszym i pojazdom.

Kostka brukowa - jak odśnieżać, aby jej nie zniszczyć?

Podczas odśnieżania i kruszenia lodu na kostce brukowej, niektórzy sięgają po ostre narzędzia, takie jak metalowe łopaty, kilofy czy młotki. Ma to katastrofalny wpływ na polbruk! Zostawią na nim liczne zarysowania, mogą nawet trwale uszkodzić kostkę.

Zamiast nich zdecydujmy się raczej na łopaty z gumowymi osłonami, które nie niszczą nawierzchni i nie rysują jej. Nie zapomnijmy też, żeby zapobiegać powstawaniu grubej i ciężkiej do usunięcia warstwy zbitego śniegu. W tym celu regularnie zamiatajmy go z kostki brukowej.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Kwiat, który ma 100 milionów lat. Niebywałe odkrycie

  • Szkodliwy wirus, który niszczy pomidory - skuteczny sposób, aby go zwalczyć

  • Ulga dla właścicieli domów, możecie zapłacić niższy podatek

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >