Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy

Archiwum maj 2021

Impregnacja drewna
30.05.2021 02:00 Impregnacja drewna w ogrodzie – najczęściej stosowane metody

Impregnacja drewna w ogrodzie stanowi obowiązkowy zabieg pielęgnacyjny. Drewno należy odpowiednio zabezpieczyć, aby przez długi czas wyróżniało się zdrowym oraz atrakcyjnym wyglądem. Dowiedz się, jak należy poprawnie chronić drewniane elementy w swoim ogrodzie.

Impregnat do betonu
30.05.2021 02:00 Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Zastosowanie impregnatu do betonu przyczyni się do prawidłowego wyglądu oraz ochrony betonowej powierzchni. Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów preparatów, które posiadają właściwości ochronne oraz zabezpieczające względem betonu. Poznaj cechy charakterystyczne preparatów do betonu oraz dowiedz się więcej o ich rodzajach i zastosowaniu.

Płytki
30.05.2021 02:00 Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Impregnat do fug stosujemy w celu zabezpieczenia naszych płytek przed oddziaływaniem różnorakich czynników. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów, możemy się cieszyć atrakcyjnymi płytkami przez długi okres czasu. Poznaj cechy charakterystyczne zabiegu impregnacji fug oraz dowiedz się więcej o zastosowaniu specjalistycznych preparatów.

Izolacja domu
30.05.2021 02:00 Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna – cechy charakterystyczne oraz rodzaje izolacji

Odpowiedni dobór izolacji stanowi obowiązkowy element przy budowie domu. Wybór rodzaju izolacji zależy przede wszystkim od jakości gruntów, a także od stopnia wód gruntowych. Poznaj cechy charakterystyczne stosowanych izolacji oraz dowiedz się jaki rodzaj jest niezbędny przy budowie twojego domu – izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna.

Małe mieszkanie
30.05.2021 02:00 Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Jak urządzić małe mieszkanie to problem właścicieli lokali o niewielkiej powierzchni. Jednak dobrze przemyślany projekt spowoduje wykorzystanie jego potencjału i osiągnięcie zamierzonych efektów optycznego powiększenia niedużej przestrzeni. Poniżej kilka wskazówek, jak tego dokonać.

Grzybobranie
30.05.2021 02:00 Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Zanim przystąpimy do grzybobrania należy się dowiedzieć jak prawidłowo zbierać grzyby. Ważne jest, aby rozróżniać grzyby jadalne od tych, które są trujące. Poznaj podstawowe zasady grzybobrania, aby cieszyć się zdrowymi oraz smacznymi warzywami.

Blat kuchenny
29.05.2021 02:00 Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Blat kamienny stanowi częsty wybór, który znajduje zastosowanie w naszej kuchni, ponieważ wyróżnia się solidnością oraz trwałością. Ponadto dostępny jest w wielu kolorach, dlatego łatwo wpasowuje się w aranżację naszego wnętrza. Poznaj rodzaje najczęściej wybieranych materiałów oraz dowiedz się jaki kamień wybrać na blat kuchenny.

kolory
29.05.2021 02:00 Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

W aranżowaniu i komponowaniu wnętrz naszych mieszkań bardzo duże znaczenie ma odpowiednie łączenie kolorów. Umiejętne łączenie ciepłych i zimnych barw powoduje, że powstają wnętrza, w których czujemy się komfortowo i potrafimy się zrelaksować. Dowiedz się jak łączyć ciepłe i zimne kolory.

Wygłuszanie sufitu
29.05.2021 02:00 Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Wyciszenie sufitu pozwoli nam pozbyć się uciążliwych hałasów. Do przeprowadzenia tej czynności potrzebujemy specjalistycznego materiału, które będzie zatrzymywał niepożądane dźwięki dochodzące z otoczenia. Dowiedz się jak wygłuszyć sufit, by cieszyć się cichym oraz spokojnym mieszkaniem.

Jasnota biała
29.05.2021 02:00 Jasnota biała – charakterystyka, uprawa oraz zastosowanie rośliny

Jasnota biała jest bardzo cenną rośliną, która posiada wiele właściwości leczniczych. Pochodzi z rodziny jasnotowatych. Swoim wyglądem przypomina pokrzywę. Poznaj tajniki uprawy tej rośliny oraz jej prozdrowotne działanie.

przedpokój aranżacja
29.05.2021 02:00 Jak urządzić przedpokój – sposoby na aranżację wnętrza

Urządzenie przedpokoju zależy od wielu aspektów. Wystrój powinien pasować do pozostałych wnętrz w mieszkaniu. Musi też być wygodny i uporządkowany, gdyż jest to pomieszczenie, z którego korzystają wszyscy domownicy. Poznajmy więc kilka pomysłów jak urządzić przedpokój.

komin
28.05.2021 02:00 Kominy spalinowe i dymowe – charakterystyka i budowa

Kominy spalinowe i dymowe to przewody odprowadzające zanieczyszczone powietrze i spaliny, a ich typ zależy od rodzaju ogrzewania. Dowiedz się więcej na temat ich charakterystyki oraz budowy.

Jeż w ogrodzie
28.05.2021 02:00 Jeż w ogrodzie

Jeże w poszukiwaniu schronienia na zimę często pojawiają się w naszych ogrodach. Są to bardzo sympatyczne oraz pożyteczne zwierzątka. Ich obecność pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całej roślinności. Dowiedz się jak stworzyć odpowiednie warunki dla naszych gości.

Nieszpułka
27.05.2021 02:00 Nieszpułka – zasady uprawy oraz pielęgnacji rośliny

Nieszpułka pochodzi z rodziny różowatych. Jej naturalne środowisko to tereny Azji. W Polsce jest często spotykana w naszych ogrodach oraz parkach. Jej owoce z wyglądu przypominają jabłka. Poznaj tajniki uprawy oraz pielęgnacji tego owocowego drzewa.

Kasztanowiec zwyczajny
27.05.2021 02:00 Kasztanowiec zwyczajny – uprawa, pielęgnaca i popularne odmiany

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, które zachwyca swoim okazałym wyglądem. Oprócz walorów dekoracyjnych posiada także właściwości lecznicze. Jego kora, owoce oraz kwiaty zwierają szereg cennych składników. Poznaj tajniki uprawy oraz pielęgnacji tego pięknego drzewa.

Kaktus
27.05.2021 02:00 Kaktusy – uprawa i najpopularniejsze odmiany

Kaktusy należą do roślin doniczkowych, które stanowią ozdobę każdego wnętrza. Charakteryzują się one różnorodnością kształtów oraz występowaniem dużej ilości gatunków. Należą do roślin niewymagających nadmiernej pielęgnacji. Dowiedz się więcej o ich prawidłowej uprawie oraz pielęgnacji.

Krwiściąg lekarski
27.05.2021 02:00 Jak uprawiać i pielęgnować krwiściąg lekarski?

Krwiściąg lekarski posiada wiele właściwości leczniczych. Jego środowiskiem są wilgotne łąki, jednak można go również uprawiać w naszych ogrodach jako roślinę ozdobną. Dowiedz się więcej o jego uprawie oraz metodach pielęgnacji.

Wanna obudowa
27.05.2021 02:00 Obudowa wanny – cechy charakterystyczne, rodzaje, montaż oraz zastosowanie

Przy wyborze modelu wanny ważny jest również wybór jej obudowy. W zależności od rodzaju naszego urządzenia oraz stylu wykończenia wnętrza możemy zdecydować się na różne rozwiązania. Dowiedz się jak poprawnie dobrać rodzaj oraz materiał obudowy wanny.

Mszyce
27.05.2021 02:00 Mszyce na roślinach pokojowych – charakterystyka oraz metody zwalczania szkodników

Często możemy się spotkać ze zjawiskiem mszyc na roślinach pokojowych. Nawet przy właściwej pielęgnacji naszych roślin mogą być one narażone na ataki różnych szkodników. Dowiedz się jak rozpoznać mszyce oraz poznaj metody ich zwalczania, by móc cieszyć się zdrową i piękną roślinnością.

Kompozyt drewna
27.05.2021 02:00 Kompozyt drewna – charakterystyka oraz proces tworzenia materiału

Kompozyt drewna jest często używanym materiałem przy budowie różnorakich tarasów czy altan. Cechuje się trwałością, a także metody jego pielęgnacji są dość łatwe w stosowaniu. Poznaj cechy charakterystyczne tego produktu i dowiedz się, jak należy go pielęgnować.

Lewkonia
27.05.2021 02:00 Lewkonie – popularne odmiany i uprawa

Lewkonie kiedyś były kojarzone głównie z roślinami wiejskimi, jednak obecnie coraz częściej możemy je spotkać w ogrodach. To rośliny charakteryzujące się pięknymi kwiatami oraz intensywnym zapachem. Często stosowane są również jako element bukietu. Dowiedz się więcej o uprawie lewkonii oraz odmianach najczęściej uprawianych w Polsce.

Drzewo mango
27.05.2021 02:00 Jak wyhodować i pielęgnować mango z pestki?

Mango to owoc, który pochodzi z Indii. Odznacza się słodkim oraz oryginalnym smakiem. Wewnątrz posiada pestkę, za pomocą której możemy wyhodować nową roślinę. Dowiedz się, co należy zrobić, aby wyhodować ten niepowtarzalny owoc w domowych warunkach.

Paciorecznik
26.05.2021 02:00 Paciorecznik – jak uprawiać i pielęgnować?

Paciorecznik jest jedną z najbardziej eleganckich roślin uprawianych w naszych ogrodach. Polska nazwa odnosi się do wyglądu nasion, które przypominają paciorki różańca. Można spotkać wiele odmian tej niezwykłej rośliny – każda z nich charakteryzuje się okazałymi kwiatami w ognistych kolorach. Dowiedz się więcej o uprawie tej rośliny i jak ją pielęgnować przez cały rok.

Pianobeton
26.05.2021 02:00 Pianobeton – właściwości, produkcja i zastosowanie

Pianobeton to beton komórkowy w postaci płynnej, materiał sprawdzony i powszechnie stosowany w pracach budowlanych, posiadający dobre właściwości konstrukcyjne i dużą uniwersalność. Dowiedz się więcej na temat jego produkcji i jakie ma zastosowanie.

Okno kuchenne
26.05.2021 02:00 Okna kuchenne – jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien do kuchni?

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów okien kuchennych. Zanim przystąpimy do montażu okna powinniśmy wybrać odpowiedni model, który sprawdzi się w naszej kuchni. Okno w kuchni spełnia wiele funkcji, dlatego powinno wyróżniać się bardzo dobrą jakością oraz funkcjonalnością. Poznaj metody montażu okien w kuchni oraz dowiedz się więcej o ich zastosowaniu.

Oliwnik wąskolistny
26.05.2021 02:00 Oliwnik wąskolistny – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Oliwnik wąskolistny zachwyca swoim wyglądem. Dzięki srebrnemu zabarwieniu liści stanowi ozdobę każdego ogrodu oraz wyróżnia się na tle innych roślin. Dowiedz się więcej o sposobach uprawy i pielęgnacji tego efektownego drzewka.

Piana
26.05.2021 02:00 Pianka poliuretanowa- właściwości, zastosowanie, rodzaje

Pianka poliuretanowa jest materiałem uszczelniającym i izolacyjnym, chroniącym mieszkania przed chłodem i izolującym przed przegrzaniem. Dowiedz się, jakie są jej właściwości, zastosowanie oraz rodzaje.

Szprosy
26.05.2021 02:00 Okna ze szprosami – charakterystyka, rodzaje, dobór materiału oraz mocne i słabe strony

Okna ze szprosami mogą stanowić element dekoracyjny naszego wnętrza. Wybór rodzaju okna zależy od naszych preferencji oraz wizji projektu naszego domu. Poznaj ich cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o ich rodzajach i zastosowaniu.

Ocieplanie fundamentów
26.05.2021 02:00 Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu – czynności związane z wykonaniem ocieplenia

Ocieplenie fundamentów i piwnicy w starym domu najczęściej wykonuje się w domach, które ze względu na swój wiek nie posiadają ocieplenia. Dobrze wykonana izolacja pełni funkcję ochronną przed nadmiernym oddziaływaniem wilgoci. Dowiedz się, co należy zrobić, aby prawidłowo wykonać ocieplenie starego domu.

Opryski pomidorów
26.05.2021 02:00 Kiedy wykonywać opryski pomidorów oraz ich najlepsze metody

Uprawa pomidorów wymaga precyzji oraz odpowiedniej pielęgnacji, aby uzyskać dorodne owoce. Opryski pomidorów zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób oraz zakażeń. Ich prawidłowe zastosowanie wpływa za smak oraz zdrowie. Dowiedz się więcej o metodach opryskiwania i jak prawidłowo je wykonywać.

Parapet zewnętrzny
26.05.2021 02:00 Parapet zewnętrzny – rodzaje oraz zasady montażu

Parapet zewnętrzny powinien stanowić obowiązkowy element każdego domu. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną, której zadaniem jest zapobieganie przed zaciekaniem wody. Ponadto może służyć jako dekoracja naszej elewacji. Poznaj jego rodzaje oraz dowiedz się jak wygląda prawidłowy montaż parapetu.

Rabata
25.05.2021 02:00 Rabata kwiatowa – projektowanie oraz dobór roślinności

Rabata kwiatowa stanowi ozdobę każdego ogrodu. Dobór roślinności zależy wyłącznie od nas, dlatego dzięki niej możemy stworzyć indywidualną oraz jedyną w swoim rodzaju kompozycję. Jej prawidłowe zaprojektowanie wprowadzi porządek oraz harmonię do naszego ogrodu. Dowiedz się od czego musisz zacząć, aby móc cieszyć się piękną rabatą w Twoim ogrodzie.

Podciąg
25.05.2021 02:00 Podciąg – rodzaje, konstrukcja i zastosowanie

Podciąg jest bardzo istotnym elementem konstrukcji budynku. To specjalna belka, która zwiększa rozpiętość stropu, zastępuje usuwaną ścianę nośną i odciąża strop. Dowiedz się więcej na temat jego konstrukcji i jakie ma zastosowanie.

Rodzaje gleb
25.05.2021 02:00 Rodzaje gleb ogrodowych – typy podłoża oraz ich charakterystyka

Wyróżnia się różne rodzaje gleb ogrodowych. Zanim zdecydujemy się na uprawę roślin musimy przeanalizować ich preferencje pod względem wymaganego podłoża. Dowiedz się więcej o występujących rodzajach ziemi, by móc się cieszyć zdrową i piękną roślinnością.

Ryzalit
25.05.2021 02:00 Ryzalit na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zastosowanie elementu

Ryzalit na elewacji stanowi atrakcyjną ozdobę budynku. Jego zastosowanie przyczynia się także do powiększenia powierzchni naszego domu. Dobór kształtu oraz wielkości zależy wyłącznie od naszych prywatnych upodobań. Poznaj cechy charakterystyczne ryzalitu oraz dowiedz się więcej o jego zastosowaniu.

Różanecznik
25.05.2021 02:00 Różanecznik – zasady uprawy, zabiegi pielęgnacyjne oraz rozmnażanie rośliny

Różanecznik to wyróżniający się atrakcyjną urodą krzew kwiatowy. Jego kwiaty zachwycają swoim wyglądem. Pochodzi z rodziny wrzosowatych. Poznaj tajniki prawidłowej uprawy oraz pielęgnacji tej pięknej rośliny.

Posadzka żywica
25.05.2021 02:00 Posadzka z żywicy – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zastosowanie

Posadzkę z żywicy coraz częściej możemy spotkać w naszych mieszkaniach. To materiał, który charakteryzuje się dużą trwałością oraz wytrzymałością. Poznaj cechy charakterystyczne tego materiału oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach oraz zastosowaniu.

Plumeria
25.05.2021 02:00 Plumeria – uprawa i pielęgnacja

Plumeria, nazywana również kwiatem zakochanych, jest podziwiana na całym świecie. Dzięki swoje niesamowitej urodzie nikt nie potrafi oderwać od niej wzroku. Oprócz atrakcyjnego wyglądu posiada także przyjemny zapach. Dowiedz się jak wygląda uprawa oraz pielęgnacja tej przepięknej rośliny.

Płaski dach
25.05.2021 02:00 Pokrycie na płaski dach – charakterystyka oraz stosowane materiały budowlane

Obecnie istnieje kilka rodzajów materiałów, które możemy zastosować jako pokrycie na płaski dach. Ważnym elementem jest prawidłowe dobranie materiału budowlanego, aby uzyskać efekt solidnego oraz wytrzymałego dachu. Dowiedz się jakie warstwy powinny się znaleźć na płaskim dachu oraz poznaj materiały budowlane przeznaczone do jego pokrycia.

Tynk
25.05.2021 02:00 Podstawowe zasady tynkarskie – charakterystyka

Duże znaczenie dla elewacji budynków oraz dla ich wnętrz ma właściwa jakość tynków. Zależy ona od klasy materiałów i prawidłowego wykonania. Tynki poprawiają klimat w obiektach, zabezpieczają przed wilgocią i poprawiają efekt wizualny. Aby te efekty otrzymać, należy bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad tynkarskich.

Domek letniskowy
24.05.2021 02:00 Masz domek letniskowy lub wolne mieszkanie? W wakacje to żyła złota

Pandemia zmieniła oczekiwania turystów, częściej stawiamy na wypoczynek w kraju i chętniej korzystamy z samodzielnych obiektów noclegowych jak domki oraz apartamenty. Priorytetem jest więc dziś bezpieczny wypoczynek, na który najczęściej udajemy się wraz ze swoimi najbliższymi. – Zainteresowanie turystów noclegami w Polsce jest ogromne. Polacy najchętniej rezerwują urlopy między drugą połową czerwca a początkiem września. Już w tym momencie trudno o wolne miejsca, a prawdziwy boom zapytań i rezerwacji jeszcze przed nami – mówi Anna Kryjer wiceprezes Nocowanie.pl Portal Nocowanie.pl, które kończy w tym roku 16 lat, ma rekordowe w historii zainteresowanie turystów. Tylko w niedzielę 23 maja wysłali oni z serwisu do obiektów Noclegowych ponad 74 000 zapytań. – Niemal codziennie od połowy kwietnia pobijamy jakiś rekord – mówi prezes Nocowanie.pl Tomasz Machała. – Widzimy, że zainteresowanie wakacjami w domkach znacznie przekracza wielkość dostępnej bazy noclegowej. Dlatego chcemy przekonać właścicieli nieruchomości wakacyjnych, domków letniskowych, którzy do tej pory samodzielnie korzystali z takich lokalizacji lub udostępniali je tylko rodzinie czy znajomym. W tym roku warto rozważyć wynajmem, można zarobić bez wielkiego kłopotu kilka tysięcy złotych – dodaje. W Polsce są tysiące właścicieli nieruchomości, którzy do tej pory nie myśleli o wynajęciu turystom własnego domku letniskowego, czy apartamentu wakacyjnego. Tymczasem w tym roku mogliby na tym zarobić bardzo dużo pieniędzy. Właściciel takiego lokum mógłby liczyć na pełne obłożenie w okresie wakacji. To przy średniej stawce ponad 300 złotych za dobę, nawet przy zapełnieniu kalendarza w połowie, oznacza blisko 10 tysięcy złotych przychodu, pełne obłożenie daje nam dwa razy tyle. - Warto się spieszyć. Zainteresowanie weekendem z Bożym Ciałem i wakacjami jest po prostu niewyobrażalne. W tak krótkim czasie trudno jest zbudować nowe domki, dlatego zapraszamy wszystkich, którzy mają własne w wakacyjnych i podmiejskich lokalizacjach do otwarcia się na turystów oraz pieniądze – zaprasza Kryjer. Źródło: Informacja prasowa Nocowanie.pl

sosna w ogrodzie
21.05.2021 02:00 Sosna w ogrodzie – zasady uprawy, pielęgnacja oraz najczęściej spotykane odmiany

Sosna w ogrodzie zdecydowanie wyróżnia się na tle innej roślinności dzięki swojej zachwycającej prezencji. Jest dość łatwa w uprawie, dlatego często decydujemy się na jej posadzenie. Poznaj zasady prawidłowej uprawy i pielęgnacji rośliny oraz dowiedz się więcej na temat jej odmian.

Dach płaski
21.05.2021 02:00 Stropodach – cechy charakterystyczne oraz rodzaje

Stropodach pełni funkcję dachu. Jest to dach płaski, który obecnie jest rzadko spotykany w naszych domach. Składa się on z kilku warstw, które stanowią obowiązkowy element, aby dach był solidny i trwały. Poznaj cechy charakterystyczne tego rozwiązania oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach.

Scewola
21.05.2021 02:00 Scewola – charakterystyka, zasady uprawy oraz najczęściej występujące gatunki

Scewola to piękna roślina, coraz częściej uprawiana w naszych ogrodach. Dzięki swoim drobnym kwiatom w intensywnych kolorach, tworzy niezwykle dekoracyjną kompozycję. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny, oraz jak ją prawidłowo uprawiać i pielęgnować.

Silikaty
21.05.2021 02:00 Silikaty – cechy charakterystyczne, proces powstawania, rodzaje oraz zastosowanie materiału

Silikaty to produkty wykorzystywane w budownictwie. Można je stosować przy budowie domu. Dzięki swoim właściwościom stanowią trwały oraz solidny materiał. Poznaj ich cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o ich rodzajach oraz zastosowaniu.

Sufit napinany
21.05.2021 02:00 Sufit napinany – cechy charakterystyczne, zasady prawidłowego montażu oraz mocne strony zastosowania sufitu

Sufit napinany stanowi coraz częstsze rozwiązanie w naszych mieszkaniach. Wykonuje się go z elastycznego materiału, który może przybierać różnorakie kształty, kolory oraz wzory. Poznaj jego cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o zasadach prawidłowego montażu.

Silikonowanie
21.05.2021 02:00 Silikonowanie brodzika i wanny – usunięcie starego silikonu, czynność silikonowania oraz rodzaje preparatów

Silikonowanie brodzika i wanny możemy wykonać samodzielnie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Dobrze wykonana czynność silikonowania chroni naszą łazienkę przed powstawaniem pleśni. Poznaj zasady prawidłowego silikonowania.

Cięcie róż
21.05.2021 02:00 Sadzenie i cięcie róż – jak to zrobić?

Róże należą do niebywale dekoracyjnych roślin. Ich atrakcyjny wygląd sprawia, że często możemy je spotkać w naszych ogrodach. Poznaj tajniki prawidłowego sadzenia i cięcia róż, które stanowią ozdobę każdego wnętrza.

Spiek kwarcowy
21.05.2021 02:00 Spiek kwarcowy – cechy charakterystyczne, proces wytwarzania oraz zastosowanie materiału

Spiek kwarcowy to materiał, który możemy spotkać w naszych wnętrzach. Dzięki swoim właściwościom stanowi częste rozwiązanie przy aranżacji różnorakich elementów w naszym domu. Poznaj cechy charakterystyczne tego materiału oraz dowiedz się jak wygląda jego zastosowanie.

Ścianka gk
20.05.2021 02:00 Ścianka gk – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz montowanie

Ściankę gk możemy zastosować w różnych pomieszczeniach przy spełnieniu określonych warunków. Zanim zdecydujemy się na jej wybór należy dobrać odpowiedni rodzaj płyt do naszego wnętrza. Poznaj cechy charakterystyczne płyt gk oraz dowiedz się więcej o zasadach ich poprawnego montażu.

tynk
20.05.2021 02:00 Tradycyjne tynki na elewacje – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz czynniki związane z procesem tynkowania

Tradycyjne tynki na elewacje to tynki cementowo-wapienne oraz cementowe. Dzięki swoim właściwościom, często używane przy elewacji różnorakich budynków. Poznaj ich cechy charakterystyczne, a także dowiedz się więcej o ich zastosowaniu oraz metodach nakładania.

Chmiel w ogrodzie
20.05.2021 02:00 Uprawa chmielu w warunkach domowych

Chmiel zwyczajny wywodzi się z rodziny konopiowatych i przybiera postać pnącza. Uprawa chmielu najczęściej kojarzy się z produkcją piwa, jednak roślina posiada także właściwości lecznicze. Dowiedz się jak wygląda uprawa tej rośliny w domowym ogrodzie.

Wapnowanie gleby
20.05.2021 02:00 Wapnowanie gleby – kiedy i jak to zrobić?

Zabieg wapnowania gleby ma na celu poprawienie jej właściwości oraz jej odkwaszenie przy pomocy nawozów wapniowych. Jest to proces, który pozytywnie wpływa na podłoże, a także na samopoczucie roślinności w naszym ogrodzie. Poznaj metody prawidłowego wapnowania gleby.

Suszona śliwka
20.05.2021 02:00 Suszone śliwki domowym sposobem

Śliwki stanowią wyśmienity dodatek do wielu dań oraz deserów. Ponadto suszone śliwki domowym sposobem możemy wykorzystać w wielu sytuacjach. Dowiedz się co należy zrobić, aby uzyskać te przepyszne suszone owoce w domowych warunkach.

Uprawa ziemniaków w ogrodzie
20.05.2021 02:00 Uprawa ziemniaków – sadzenie oraz pielęgnacja warzywa

Ziemniak należy do bardzo popularnych warzyw uprawianych w Polsce. Ponadto posiada on wiele wartościowych składników, dlatego często decydujemy się na uprawę ziemniaków na naszej działce. Poznaj zasady właściwej uprawy, pielęgnacji oraz popularne odmiany tego warzywa.

Ścianka kolankowa
20.05.2021 02:00 Ścianka kolankowa – charakterystyka oraz budowa

Ściankę kolankową możemy spotkać w domach, które posiadają poddasze. Stosowana w celu zwiększenia wysokości, a także przestrzeni poddasza. Poznaj jej cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o jej budowie i zastosowaniu.

Ściółka w ogrodzie
20.05.2021 02:00 Ściółka w ogrodzie – charakterystyka oraz rodzaje

Ściółka w ogrodzie posiada wiele zalet, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszej roślinności. Ściółkowanie jest częstym zabiegiem pielęgnacyjnym spotykanym w naszych ogrodach. Dowiedz się jak wygląda proces ściółkowania gleby oraz poznaj rodzaje ściółek.

Wanna z prysznicem
20.05.2021 02:00 Wanna z prysznicem – dostępne rozwiązania oraz modele

Wanna z prysznicem stanowi idealne rozwiązanie, szczególnie w przypadku małych wnętrz. Dzięki zamontowaniu obu urządzeń równocześnie zyskamy dostęp zarówno do wanny, jak i prysznica pomimo niewielkiego metrażu naszej łazienki. Poznaj dostępne rozwiązania, które możesz zastosować w swoim domu.

Żeleźniak
20.05.2021 02:00 Żeleźniak – uprawa, pielęgnacja oraz najczęściej spotykane odmiany

Żeleźniak dzięki swojej oryginalnej urodzie stanowi ozdobę każdego ogrodu. W naturalnych warunkach możemy go spotkać najczęściej w górach, w rejonach Turcji oraz Chin. Dowiedz się jak należy prawidłowo uprawiać i pielęgnować roślinę oraz poznaj jej najczęściej występujące odmiany.

tulipany w doniczce
20.05.2021 02:00 Tulipany w doniczkach – zasady uprawy, pielęgnacja oraz najczęściej spotykane odmiany

Tulipany to piękne rośliny, które ze względu na swój atrakcyjny wygląd wyróżniają się na tle innych kwiatów. Jeśli nie dysponujemy dużym ogrodem, możemy zdecydować się na ich uprawę w donicy. Dowiedz się jak należy uprawiać oraz pielęgnować tulipany w doniczkach.

Wapień
20.05.2021 02:00 Wapień – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zastosowanie

Wapień to skała osadowa, która posiada zastosowanie w budownictwie. W zależności od rodzaju oraz pochodzenia może się różnić wyglądem, a także zabarwieniem. Poznaj cechy charakterystyczne tego naturalnego kamienia oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach i zastosowaniu w branży budowlanej.

Dyptam
20.05.2021 02:00 Dyptam – uprawa „gorejącego krzewu” w ogrodzie

Dyptam to jedyna w swoim rodzaju roślina, której pochodzenia niektórzy dopatrują się w czasach biblijnych – gorejący krzew znany ze Starego Testamentu miał być właśnie krzewem dyptamu. Naukowcy obalili tę tezę, ale nie odebrało to dyptamowi wyjątkowości i nuty tajemnicy – niewłaściwe obchodzenie się z tą rośliną może mieć przykre konsekwencje.

Żółte kwiaty do ogrodu
20.05.2021 02:00 Żółte kwiaty w ogrodzie – popularne gatunki

Żółte kwiaty możemy często spotkać w naszych ogrodach. Dzięki swojej atrakcyjnej barwie stanowią ozdobę każdego miejsca. Ponadto kolor żółty poprawia nasz nastrój, a także wyraża pewność siebie. Poznaj najczęściej uprawiane rośliny o żółtej barwie.

Chrabaszcz majowy
20.05.2021 02:00 Chrabąszcz majowy niszczy Twoje rośliny! Sprawdź jak z nim walczyć

Ten niepozorny owad pojawia się w ogrodach na wiosnę i sieje w nich prawdziwe spustoszenie. Chrabąszcz majowy, bo o nim mowa, jest niezwykle żarłoczny – może w krótkim czasie zniszczyć Twoje drzewka owocowe i ozdobne, a nawet trawniki. Czy jest możliwe jego skuteczne zwalczenie?

Uprawa warzyw
20.05.2021 02:00 Współrzędna uprawa warzyw – zasady doboru roślin

Odpowiednio wybrana współrzędna uprawa warzyw przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju naszej roślinności. Jest to naturalna metoda, która pomaga ochronić nasze rośliny przez atakiem różnych chorób. Dowiedz się jak należy uprawiać warzywa, aby móc cieszyć się zdrowymi oraz smacznymi okazami.

Uprawa jeżyn
20.05.2021 02:00 Uprawa jeżyn – pielęgnacja i cięcie

Jeżyny (inaczej ostrężyny) to coraz częściej uprawiane krzewy owocowe, ze względu na niezbyt dużą trudność w uprawie. Owoce o lekko kwaskowatym smaku zawierają wiele cennych składników wzmacniających organizm, posiadają cenne właściwości lecznicze. Najczęściej wybierane odmiany to jeżyny bez kolcowe, które posiadają gładkie pędy. Dzięki temu można je łatwo zbierać. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny i jak właściwie uprawiać jeżyny.

Łoboda ogrodowa
20.05.2021 02:00 Łoboda ogrodowa – zasady uprawy oraz zastosowanie warzywa

Łoboda ogrodowa to warzywo, które posiada wiele cennych witamin. Jego historia sięga czasów starożytnych. Posiada wiele zalet, dlatego często decydujemy się na jej posadzenie. Poznaj tajniki uprawy tego wspaniałego warzywa.

Czeremcha
20.05.2021 02:00 Czeremcha – jak uprawiać ją w ogrodzie?

Czeremcha pospolita, czeremucha, smrodynia, śliwa kocierpka – to wszystko nazwy czeremchy zwyczajnej, gatunku rośliny z rodziny różowatych. Czeremchę, występującą jako drzewo lub krzew, można spotkać w całej Europie, również w Polsce. Chociaż jest rośliną pospolitą, nie da się odmówić jej urody. Przekonaj się o tym, sadząc ją w swoim ogrodzie.

sufit podwieszany
20.05.2021 02:00 Sufit podwieszany – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zastosowanie

Coraz częściej decydujemy się na zastosowanie sufitu podwieszanego w naszym mieszkaniu. Jest to bardzo funkcjonalne oraz estetyczne rozwiązanie. Poznaj jego cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach i zastosowaniu.

Wykładzina
20.05.2021 02:00 Układanie wykładziny podłogowej – przygotowanie oraz metody mocowania

Wykładziny podłogowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą ocieplić podłogę niskim kosztem, a przy okazji wyciszyć wnętrze i wyłożyć je samodzielnie. Dowiedz się jak wygląda układanie wykładziny podłogowej.

Awokado
20.05.2021 02:00 Wyhoduj własne awokado w doniczce

Awokado to smaczny owoc, który w ostatnich latach stał się wyjątkowo popularny na naszych talerzach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że posadzone w doniczce będzie oryginalną ozdobą okiennego parapetu lub oranżerii.

Złotlin
20.05.2021 02:00 Złotlin japoński – jak uprawiać i pielęgnować?

Złotlin japoński to efektowna roślina z kwiatami o żółtym zabarwieniu. Należy do rodziny różowatych, natomiast krajem jego pochodzenia są Chiny oraz Japonia. Poznaj zasady uprawy oraz pielęgnacji tego pięknego krzewu.

Fioletowe kwiaty
19.05.2021 02:00 Fioletowe kwiaty w ogrodzie – najpiękniejsze gatunki

Kolor fioletowy nie jest częsty w naturze, a można wręcz powiedzieć, że jest unikalny. Od wieków barwa ta określana jest jako symbol władzy królewskiej, ale i magii oraz tajemnicy. Fioletowe kwiaty wprowadzą to wszystko do Twojego ogrodu, będąc bez wątpienia jego przyciągającą wzrok ozdobą. Poznaj najpiękniejsze gatunki fioletowych kwiatów do posadzenia w ogrodzie.

14.05.2021 14:20 Wygodne meble do ogrodu – jak je wybrać?

Meble w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję rekreacyjną, ale pozwalają nam również na zorganizowanie grilla czy zaproszenia znajomych na obiad na świeżym powietrzu. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy wybrać komplet idealnie dopasowany do naszego ogrodu? 1. Gdzie najlepiej postawić meble ogrodowe? 2. Materiały, z jakich wykonuje się meble ogrodowe 3. Jak dobrać meble ogrodowe do konkretnego ogrodu?

Ziemioródki
11.05.2021 02:00 Ziemiórki – jak rozpoznać i zwalczyć natrętne szkodniki

Te mikroskopijne owady (osiągające do 4 mm długości) należą do rodziny muchówek. Można je pomylić z muszką owocówką, która jest również częstym gościem w naszych domach – oba gatunki są do siebie podobne (smukłe, czarne ciała, długie odnóża, czułki) i w podobny sposób krążą nisko nad potencjalnym pokarmem. 

bielinek kapustnik
10.05.2021 02:00 Bielinek kapustnik w ogrodzie? Sprawdź jak się go pozbyć

Bielinek kapustnik to rodzaj motyla z rodziny bielinkowatych. Wyróżnia się charakterystycznym kremowobiałym kolorem skrzydeł i ciemnobrązowymi lub czarnymi elementami na rogach. Samice tego gatunku mają dodatkowo czarne plamki. Dzięki temu łatwo rozróżnić osobniki męskie i żeńskie. Ich rozpiętość skrzydeł dosięga do ponad 6 centymetrów.Niestety mimo swojej urody jest dość znanym i uciążliwym szkodnikiem. Żeruje na warzywach kapustnych, zjadając liście. Bardziej powinniśmy obawiać się jednak gąsienic bielinka niż dorosłych egzemplarzy. Atakują nie tylko różne rodzaje kapusty, ale i jarmuż, kalafior, brokuły, kalarepę, a nawet rzepak i gorczycę. Upodobały sobie także niektóre rośliny ozdobne, głównie nasturcję. Jeśli mamy w swoim ogródku wymienione rośliny – warto zacząć je obserwować.

Rokitnik
10.05.2021 02:00 Rokitnik – pomarańczowe kulki mocy. Dzięki nim będziesz zdrowy cały rok

Rokitnik to jedna z najcenniejszych roślin, jaką można spotkać. Krzew ten dorasta nawet do 5 metrów wysokości. Jego cechą charakterystyczną są małe, pomarańczowe, okrągłe owoce. Łodygi są nimi wręcz oblepione. Gęsto porastają każdy pęd. Na gałązkach rosną także ostre kolce i liście – wąskie, podłużne i srebrnozielone. Co ciekawe, owoce na krzewie utrzymują się przez całą zimę. Są bardzo kwaśne, jednak po nadejściu przymrozków zyskują na słodyczy. Warto je więc zbierać zimową porą.

Ostróżka
10.05.2021 02:00 Ostróżka ogrodowa - jak ją uprawiać i pielęgnować. Popularne odmiany

Ostróżka ogrodowa (delphinium elatum) jest gatunkiem z rodziny jaskrowatych. Występuje w Europie i Azji. W Polsce można ją spotkać dziko rosnącą w Tatrach, Sudetach i Bieszczadach. Coraz częściej jest też uprawiana. Niegdyś często rosła w babcinych ogródkach, teraz wraca do regularnej uprawy i zyskuje popularność. Znakiem rozpoznawczym tej rośliny są wzniesione i oblepione kwiatami pędy. Kwiatostany są ciemnoniebieskie lub chabrowe. Na rynku obecne są także różne odmiany ostróżki, o innych kolorach, rozmiarach i budowie kwiatów. Obecnie dostępna jest duża różnorodność.

Kostka brukowa
10.05.2021 02:00 O czym pamiętać przed ułożeniem kostki brukowej? Poradnik

Przed rozpoczęciem wszelkich prac kluczowe jest wybranie odpowiedniego materiału. Warto zapoznać się z rodzajami kostek i ich zalecanym przeznaczeniem. Posiadają bowiem różne właściwości i nie wszystkie są jednakowo odporne na ścieranie czy ciężar. Inny rodzaj zastosujemy na ścieżkę między rabatami w ogrodzie, a inny na podjazd dla samochodu. Najlepiej wybrać zakup w sprawdzonym składzie budowlanym, aby w razie gdyby okazało się, że kostka jest uszkodzona, można było złożyć reklamację lub wymienić towar. Warto sprawdzić cały materiał, ponieważ po wbudowaniu uszkodzonych kostek w nawierzchnię, producent lub sprzedawca nie przyjmie zwrotu.

Murki w ogrodzie
10.05.2021 02:00 Murki w ogrodzie – gdzie się sprawdzą, jaki surowiec wybrać?

Murki w ogrodzie, choć nie są niezbędne, bywają ważną częścią organizowania przestrzeni. Przy planowaniu ogrodu, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji więcej przestrzeni, można uwzględnić murki jako oddzielenie konkretnych części ogrodu – np. uprawowej i wypoczynkowej. Znajdują też zastosowanie przy nierówności terenu, kiedy działka położona jest na różnych wysokościach. Czasami chronią przed erozją gleby i podtrzymują ziemię zapobiegając jej osuwaniu. Niemniej jednak oprócz swojej funkcjonalności mają także walory dekoracyjne.

Kokornak
10.05.2021 02:00 Kokornak – pnącze na komary

Kokornak to rodzaj roślin obejmujący aż około 500 gatunków, do których należą zarówno pnącza, jak i byliny. Wśród nich znajdują się też takie o organach pułapkowych. Oznacza to, że kwiaty wabią i łapią owady w pułapkę. W Polsce można spotkać zaledwie dwa z gatunków – kokornak wielkolistny i powojnikowy. Bardziej znany jest jednak ten pierwszy. Tworzy bardzo duże liście kształtem przypominające serce. Rośnie do 10-15 metrów długości. Rośnie gęsto i tworzy zielony parawan. Nadaje się na „zielone ściany” na murach, ozdobę ogrodzeń, pergoli i altanek. Wymaga solidnych podpór, ponieważ jest ciężki. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego może być sadzony na miejskich tarasach, czy balkonach.

Cyprysy
10.05.2021 02:00 Cyprysy – jak stworzyć kompozycję w swoim ogrodzie?

Cyprysy to obejmujący około 19 gatunków rodzaj drzew i krzewów iglastych. Mają własną rodzinę cyprysowatych. Najpopularniejszy z nich – cyprys wiecznie zielony – jest charakterystycznym gatunkiem sadzonym w rejonie Morza Śródziemnego.Cyprysy to rośliny o bardzo różnym pokroju. Posiadają gęstą koronę z rozgałęzionymi pędami, rozchodzącymi się w różnych kierunkach. Gałązki są również gęsto ulistnione łuskowatymi, nieco kłującymi liśćmi. Wydzielają dość intensywny aromat. Rośliny wydają kwiaty w postaci szyszek różnego kształtu.

Floksy
10.05.2021 02:00 Floksy, czyli płomyki. Jak uprawiać i dbać o kwiaty w ogrodzie?

Floksy to rodzaj pochodzący z Ameryki Północnej, gdzie są znane od wieków. Niegdyś były używane przez rdzennych mieszkańców, nie tylko do dekoracji, ale także w celach leczniczych. Obecnie istnieje około 80 gatunków floksów oraz setki odmian. Krzyżowanie gatunków pozwoliło stworzyć kwiaty o niemal nieograniczonej palecie kolorystycznej. Ich nazwa wywodzi się z łaciny i oznacza płomienie. W Polsce kwiaty te są często nazywane płomykami.

Lagerstremia indyjska
10.05.2021 02:00 Lagerstremia indyjska – najpiękniejsze drzewo świata w Twoim ogrodzie

Oprócz tego, że jest piękne, jest to jedno z najdłużej kwitnących drzew. Czasami lagerstremia indyjska nazywana jest bzem południa. Pochodzi z Azji, gdzie naturalnie porasta m.in. w Chinach, Kambodży, Wietnamie, czy Laosie. Jednak jest coraz częściej uprawiana jako drzewo ozdobne na całym świecie, także w Polsce. Swoją nazwę otrzymała od nazwiska Szweda Magnusa von Lagerströma, kupca, który dostarczał rośliny dla przyrodnika Karola Linneusza. Czym wyróżnia się spośród innych roślin?

Kalanchoe
10.05.2021 02:00 Kalanchoe w mieszkaniu. Jak utrzymywać kwiat w dobrej formie?

Kalanchoe należy do kategorii żyworódki i pochodzi z Madagaskaru. Jest także rośliną gruboszowatą, zaliczaną do sukulentów. W swoich liściach magazynuje wodę. Mimo swoich korzeni na gorącej, afrykańskiej wyspie, jest wytrzymała w naszych mieszkaniach, jak i na zewnątrz w okresie wiosny i lata. Dobrze wygląda przez długi czas. Od lat cieszy się dużą popularnością i jest uprawiana jako roślina doniczkowa.

Pompa abisynka
10.05.2021 02:00 Pompa abisynka w ogrodzie – darmowa woda z gruntu. Jak ją założyć?

Pompa abisynka może mieć zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przepuszczalnym gruntem. Najlepiej sprawdzi się przy podłożach piaszczystych, ponieważ dzięki temu łatwiej przewiercić się przez glebę. Przebijanie zbitej warstwy gliny może uszkodzić filtr. Dobrze, jeśli mamy wiedzę, czy w danym miejscu jest duży poziom wód gruntowych. To drugi warunek, aby z powodzeniem zainstalować pompę.

Forsycja
10.05.2021 02:00 Forsycja – żółty krzew pełen kwiatów. Zasady uprawy

Rodzaj forsycja obejmuje 8 gatunków roślin. W Polsce spotkać można najczęściej trzy z nich. Choć krzew ten pełni głównie funkcję ozdobną w ogrodzie, warto poznać go bliżej, ponieważ możemy korzystać z jego dobrodziejstw także w kuchni.

Mięta
10.05.2021 02:00 Gatunki i odmiany mięty – poznaj różnice

Mięta nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w domu, w pojemnikach, wśród innych ziół w kuchni. Niektóre jej gatunki są mrozoodporne i z powodzeniem będą rosły w gruncie przez lata, inne nadają się jedynie do pomieszczeń. Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Grusza choroby
10.05.2021 02:00 Choroby gruszy – jak zwalczać rdzę i inne zarazy

Gruszki to lubiane i nasze rodzime owoce. Uprawianie własnej gruszy przynosi satysfakcję. Jednak drzewo jest często atakowane przez choroby, co skutecznie psuje radość z własnych owoców. Pierwszą i podstawową zasadą w profilaktyce chorób gruszy jest jej obserwacja. Stany chorobowe są widoczne gołym okiem i dają jednoznaczne objawy. Poprzez regularne oglądanie drzewa, można dostatecznie szybko dostrzec i rozpoznać objawy, a zatem zacząć im przeciwdziałać. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na uratowanie owoców.

Zakwaszanie ziemi
10.05.2021 02:00 Jak zakwasić ziemię w ogrodzie? Fachowe i domowe sposoby

Przed sadzeniem roślin w ogrodzie warto poznać ich wymagania. Jedne preferują żyzne i przepuszczalne gleby, inne mogą wymagać skrajnie różnej. Jeśi planujemy pogodzić kilka różnych gatunków o odmiennych wymaganiach, nie powinniśmy ich sadzić obok siebie. Oprócz tego należy przygotować podłoże pod rośliny. Często trzeba wykonać spulchnianie i mieszanie ziemi z dodatkami, aby udało się stworzyć odpowiednie warunki dla konkretnej rośliny. Najpierw jednak należałoby zorientować się jaki odczyn ma ziemia w naszym ogródku.

Mydło w ogrodzie
10.05.2021 02:00 Mydło potasowe w ogrodzie – jakie ma zastosowanie?

Choć jego podstawową funkcją jest używanie do mycia, mydło potasowe ma wiele innych zastosowań. Szare mydło to przede wszystkim mieszanina soli potasowych, gliceryny, kwasów tłuszczowych, chlorku sodu, bez dodatku konserwantów, czy sztucznych barwników. Uchodzi za jeden z najtańszych środków czyszczących i... pielęgnacji roślin. Choć dla laików wydaje się to dziwne, mydło potasowe w ogrodzie ma szereg zastosowań.

Fikus
10.05.2021 02:00 Figowiec w domu – jak uprawiać go w doniczce?

Każdy może znaleźć fikusa dla siebie. Bowiem jest to tak obszerny rodzaj roślin, który obejmuje około 1200 gatunków. Część z nich wyodrębniono na oddzielne rodzaje. Oprócz tego mają pod sobą niezliczone ilości odmian. Figowiec to to samo co fikus, ponieważ jego naukowa nazwa to ficus. Należy do rodziny morwowatych. W naturze spotykany jest także jako duże drzewo. Mniejsze gatunki obejmują pnącza i krzewy, a także drzewka karłowate. Odmiany doniczkowe są także zwisające. W naturalnych warunkach figowce porastają głównie tereny tropikalne Azji i Australii.Figowiec pospolity należy do najstarszych drzew owocowych uprawianych przez człowieka. Jest to inaczej drzewo figowe. Pochodzi z Bliskiego Wschodu. Zostało rozprzestrzenione na inne rejony. Obecnie jest też uprawiane w obszarze klimatu śródziemnomorskiego. Można je spotkać na południu Europy. Drzewo wytwarza smaczne owoce, znane na całym świecie figi.

Żywopłot
10.05.2021 02:00 Najlepsze rośliny na żywopłot

Wbrew pozorom wybór roślin na żywopłot jest dość szeroki. Powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych potrzeb. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki, ogrodu, czy innego miejsca, w którym planujemy go zasadzić. Ważne jest także to, jak bardzo chcemy się osłonić. Jeśli wybierzemy rośliny zimozielone, nawet zimą będą tworzyć nieprzepuszczalną ścianę. Natomiast rośliny liściaste mogą tracić liście na zimę, przez co nasz żywopłot się nieco przerzedzi, a wiosną znów rozkwitnie na zielono. Rośliny na żywopłot różnią się wymaganiami i rodzajem pielęgnacji. Zazwyczaj trzeba je przycinać i formować, choć są i takie, które pozostawione same sobie rozkrzewią się i rozrosną bez żadnej opieki. Najlepsze i najpopularniejsze rośliny używane w tym celu są nie tylko wytrzymałe i dobrze znoszą cięcie, ale również piękne. Niektóre z nich mogą tworzyć niezwykle przyjemny klimat w ogrodzie.

Maliny
10.05.2021 02:00 Najlepsze odmiany malin do ogrodu

Odmiany malin dzieli się na dwie podstawowe grupy: owocujące na pędach dwuletnich oraz powtarzające, czyli te, które owocują na pędach zarówno dwuletnich, jak i tegorocznych. Przy zakupie sadzonek powinniśmy otrzymać informację o tym sposobie wzrostu, ale także o rozmiarach krzewu, terminie owocowania. Producenci często podają także wielkość i kolor owoców, a nawet smak – w zależności od odmiany określany jest często jako słodki, słodko-kwaśny. Mamy także maliny wczesne, tzw. średnie i późne. Krzewy są samopylne, co oznacza, że nie potrzebują owadów zapylających. Uprawa kilku krzewów obok siebie poprawia jednak jakość plonów i ma wpływ na wyższą odporność.

Lawenda
10.05.2021 02:00 Lawenda na balkonie – czy chronić ją przed zimą?

Lawenda kojarzy się przede wszystkim z intensywnym i kojącym zapachem oraz ciepłym klimatem południa Europy. Jest wszechstronną rośliną, która ma zastosowanie w kosmetyce i kulinariach. Olejek lawendowy koi zmysły, działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Kwiaty lawendy potrafią być bardzo pożyteczne. Odstraszają komary i inne insekty. Mając lawendę na balkonie, można przesiadywać letnimi wieczorami w jej towarzystwie. Jak ją uprawiać w donicach, aby korzystać z jej dobrodziejstw?

Asparagus doniczkowy
10.05.2021 02:00 Asparagus doniczkowy – szparag czy paprotka?

Choć jego nazwa nie jest powszechnie znana, roślina ta od dawna zdobi polskie wnętrza. Przed laty była spotykana w prawie każdym domu. Później stała się nieco zapomniana. Jednak jest bardzo dekoracyjna i warto poznać ją bliżej. Asparagus doniczkowy to okazały rodzaj roślin, który gromadzi ponad 250 gatunków. Większość z nich rośnie dziko. W uprawie domowej można wyróżnić zaledwie kilka z nich. Asparagus zwany jest także szparagiem. Obie nazwy są prawidłowe.

Albicja
10.05.2021 02:00 Albicja jedwabista – jedwabny kwiat. Jak hodować tę oryginalną roślinę?

Z pewnością jest to roślina nietuzinkowa. Swój nietypowy wygląd zawdzięcza dekoracyjnym kwiatom. Albicja jedwabista naturalnie porasta tereny południowej i wschodniej Azji. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Filippo degli Albizzi, Włocha, który sprowadził to drzewo do Europy w 1749 roku. Z kolei gatunkowa nazwa drzewa pochodzi z perskiego i oznacza jedwabny kwiat. W swoim naturalnym środowisku osiąga kilkanaście metrów wysokości. Natomiast w Polsce dorasta do maksymalnie 4-5 metrów. Charakteryzuje się dużymi liśćmi. Te dorastają do 45 centymetrów długości i 25 szerokości. Mają także ciekawą cechę – składają się w nocy i podczas ulewy. Kwiaty kwitną przez całe lato i są niewątpliwie największą atrakcją tej rośliny. Znajdują się na końcach pędów, są koloru różowego z żółtymi i zielonkawymi elementami. Tworzą je nitkowate liczne pręciki wystające wprost z kielichów. Wydzielają słodki zapach, wyczuwalny zwłaszcza wieczorami. Kwiaty albicji uznawane są za świecące w ciemności. Czasami można zauważyć, że lekko fosforyzują. Drzewo tworzy także owoce – długie, niejadalne strąki.

Lingustr
10.05.2021 02:00 Ligustr – popularny żywopłot. Jak go wyhodować?

Ligustr pospolity to gatunek z rodziny oliwkowatych. Jego zaokrąglone, drobne liście przypominają nieco te z drzew oliwkowych. Rośnie zdziczały w różnych częściach świata. Uprawiany jest szczególnie w Europie, w zachodniej Azji i niektórych częściach północno-zachodniej Afryki. W naszym kraju także występuje w stanie dzikim, lecz częściej jest uprawiany w ogrodach i miejscach użyteczności publicznej. To doskonała roślina do żywopłotów formowanych. Dobrze znosi cięcie i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Ma małe wymagania glebowe i nie przeszkadza jej zanieczyszczenie powietrza. Dlatego nadaje się i jest chętnie wykorzystywana w parkach, czy na skwerach miejskich, a nawet jako pas zieleni przy drogach.

Pierwiosnki
10.05.2021 02:00 Pierwiosnki – pierwsze wiosenne kwiatki w ogrodzie

Pierwiosnki nazywane są także prymulkami. Są w Polsce bardzo popularne, choć częściej widuje się je w parkach i miejskich nasadzeniach niż w prywatnych ogródkach. Szacuje się, że do tej ogromnej grupy należy około 500 gatunków. W naszym kraju występuje ich kilkanaście. Dziko rosnące pierwiosnki są pod ochroną. Nazwa tego rodzaju roślin powstała od słowa primus, co oznacza wczesny. Istotnie, kwitną już wczesną wiosną, zazwyczaj przed innymi kwiatami. Po łagodnej zimie zakwitają już w marcu. To byliny, które osiągają małe rozmiary, lecz cenione są za różnorodność w wyborze kwiatów. Można je sadzić pośród roślin cebulowych lub tworzyć z nich osobne rabaty. Ze względu na małe rozmiary nadają się także na skalniaki.

Jarząb
10.05.2021 02:00 Jarzęby w ogrodzie - jak uprawiać piękną jarzębinę?

Jarząb to rodzaj drzew i krzewów obejmujący około 80 gatunków. W Polsce najbardziej rozpowszechnionym jest jarząb pospolity. Można go często spotkać w parkach i zieleni miejskiej, a coraz częściej jest także sadzony w ogrodach. Charakterystyczną cechą tych drzew są pomarańczowe, okrągłe owoce, zebrane w duże grona. Owocują późnym latem i zwiastują nadchodzącą jesień. Ostro zakończone, ząbkowane liście zmieniają ubarwienie na jesień. Cała roślina właśnie w tej porze roku jest najpiękniejsza i mieni się złoto-pomarańczowymi barwami. Na zimę liście opadają. W naturalnym środowisku jarząb osiąga do 20 metrów wysokości. W ogrodach rośnie znacznie niżej.

Kruszyna
10.05.2021 02:00 Kruszyna pospolita – niewymagający krzew pełen dobroczynnych składników

Kruszyna pospolita jest gatunkiem krzewu, który porasta dziko na terenach nizinnych i w niższych partiach gór. Nazywana jest też szakłakiem kruszyną, troszczyną i wilczyną. Jest naszym rodzimym gatunkiem. Należy do rodziny szakłakowatych. Maksymalne rozmiary, jakie osiąga roślina to 5-7 metrów wysokości. Jest podobna do gatunku szakłaka pospolitego, jednak różni się od niego brakiem cierni. Ma cienkie i często owłosione gałązki (zwłaszcza młode). Kora jest brązowobrunatna, a na młodych pędach wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach zgnilizny. Liście są jajowate, ostro zakończone, z licznymi nerwami poprzecznymi. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kruszyna pospolita wytwarza owoce w postaci niemal kulek wielkości grochu, które po dojrzeniu mają niemal czarny kolor. Nie dojrzewają jednocześnie, dlatego na krzewie możemy zaobserwować różne kolory owoców od zielonego, przez czerwony i fioletowy do docelowego.

Kwiaty doniczkowe
10.05.2021 02:00 Kwiaty doniczkowe dla leniwych, czyli rośliny, które trudno uśmiercić

Nie straszna im susza, brak nawozu, a nawet światła. Zapomniałeś ich przesadzić do lepszej ziemi? Żaden problem. Wyjeżdżasz na wakacje i nikt nie podleje Ci kwiatów? Spokojnie. Z tymi okazami można się rozleniwić. Jeśli naprawdę nie znasz się na kwiatach doniczkowych i nie chcesz uśmiercić kolejnego okazu od mamy, poznaj takie, przy których nie będziesz musiał za wiele robić. Rośliny te mają małe wymagania i świetnie znoszą niekorzystne warunki.

Miłożąb
10.05.2021 02:00 Miłorząb dwuklapowy – prastary przeciwstarzeniowy cud

Miłorząb dwuklapowy, choć nazywany japońskim, tak naprawdę pochodzi z Chin. Jest uważany za gatunek reliktowy – istnieje na ziemi od milionów lat. W swoim naturalnym środowisku zaliczany jest do gatunków zagrożonych. Na szczęście został rozpowszechniony jako drzewo ozdobne, dlatego dzisiaj możemy wciąż korzystać z jego dobrodziejstw. W Europie miłorząb pojawił się stosunkowo niedawno – został sprowadzony w XVIII wieku. Z początku był uprawiany jedynie w ogrodach botanicznych. Nietypowe liście miłorzębu tworzą wachlarzowaty kształt, dzieląc się na dwie klapy. Jesienią przebarwiają się na żółto. Drzewo rośnie bardzo powoli. W ciągu 30 lat dorasta do 8-12 metrów wysokości. Jest długowieczne. Uznaje się, że dożywa 2000 lat, jednak najstarsze okazy w Chinach mają według szacunków nawet 3500 lat.

Araukaria
10.05.2021 02:00 Araukaria – drzewo liściaste do doniczki i ogrodu

Araukaria nazywana jest też igławą. To rodzaj roślin, który obejmuje 19 gatunków. Jednak powszechnie znane są tylko dwa z nich: araukaria chilijska i araukaria wyniosła. Pierwsza, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Chile, gdzie rośnie w wilgotnych, podzwrotnikowych lasach. Tam jest znana od setek lat. Nazwa rodzaju powstała zresztą od indian Araukanów – rdzennych chilijczyków. Drugi gatunek pochodzi z innego regionu. Jej ojczyzną jest australijska wyspa Norfolk, gdzie dominuje morski i umiarkowanie ciepły klimat z łagodnymi latem i zimą.

Hortensja
10.05.2021 02:00 Hortensja pnąca – ciekawy sposób na kwitnący ogród

Hortensja pnąca jest gatunkiem z bogatej rodziny hortensjowatych. Ma intensywnie zielone, błyszczące liście o owalnym kształcie i ząbkowanych brzegach. Na jesień przebarwiają się na żółto. Kwiaty są białe, drobne i zebrane w duże i płaskie kwiatostany. Kwitnienie trwa od czerwca do lipca. Niestety pojawia się dopiero po 5-6 latach od posadzenia. Młode rośliny nie kwitną.Jest to jedyny pnący gatunek wśród hortensji. Pędy są wiotkie i długie. Mogą dorastać nawet do 25 metrów długości. Roślina może wspinać się po ogrodzeniach, murach, ścianach budynków, czy pniach drzew.

Budleja Dawida
10.05.2021 02:00 Budlleja Dawida – krzew przyciągający piękne motyle

Budleja Dawida jest krzewem uprawianym na całym świecie. Swoje korzenie ma w Chinach i Japonii. Roślina wydziela nektar o intensywnie słodkim zapachu, który wabi do siebie barwne motyle. Dlatego też potoczna nazwa to motyli krzew. Zakwita on okazałymi kwiatostanami, które rosną całymi kiśćmi. Trudno przejść obok niego obojętnie.Budleja ma wiele odmian o różnych kolorach kwiatów. Są kwitnące na różowo, purpurowo, fioletowo, biało. Są także odmiany rodzące niemal czarne kwiatostany, a także niebieskie, czy różowopomarańczowe. Liście krzewu są pokryte charakterystycznym meszkiem. W polskich warunkach roślina dorasta do 2-3 metrów wysokości. Wciąż ewoluuje i co jakiś czas pojawiają się nowe odmiany. Istnieją także budleje miniaturowe, które nie przekraczają 80 centymetrów wysokości. Te można uprawiać również w donicach.

Cięcie iglaków
10.05.2021 02:00 Cięcie iglaków – wskazówki, jak i kiedy je przycinać

Do iglaków należy prawie 600 gatunków roślin. Wśród nich znajdziemy m.in. popularne w polskich ogrodach tuje, świerki, jodły. Większość z nich do zachowania ładnej formy potrzebuje cięcia. Tylko niektóre z tych roślin, krzewy i drzewa wolnorosnące nie wymagają przycinania. Zazwyczaj mają zwarty i regularny pokrój, niewymagający korygowania. W tych przypadkach możemy usuwać jedynie uszkodzone, czy przemarznięte pędy, również te zaatakowane chorobą. Natomiast w przypadku wszystkich pozostałych, zabieg przycinania wykonujemy zazwyczaj co roku. Cięcie iglaków należy wykonywać wczesną wiosną, przed okresem wegetacji, a dodatkowo można skrócić tegoroczne pędy latem. Drugie cięcie nie powinno być wykonywane później niż w sierpniu. Pozwala to odrosnąć pędom przed jesienią i zimą.

Altana
10.05.2021 02:00 Budowa altany w ogrodzie – jakie wymogi formalne trzeba spełnić?

Budowa altany w ogrodzie zawsze budzi wątpliwości. Choć to zazwyczaj lekka budowla, bez murowanych ścian, a konstrukcja często jest ażurowa, jest ona często traktowana jako obiekt budowlany. Granica między budynkiem gospodarczym a altaną jest zatarta, różnice nie są dokładnie określone w przepisach. Nie ma w nich dokładnej definicji. Nawet jeśli altanka nie ma fundamentów, ani instalacji i pełnych ścian, to, za co zostanie uznana, w dużej mierze zależy od interpretacji przepisów przez urzędnika.

pomidory gruntowe
10.05.2021 02:00 Najlepsze odmiany pomidorów gruntowych do uprawy w ogrodzie

Kto choć raz wyhodował własne pomidory, ten wie, że przynosi to dużo satysfakcji. Można jeść je bez obaw, że zawierają chemiczne dodatki. W końcu własne zbiory są najbardziej zdrowe. Te kupione w sklepie potrafią mieć zupełnie inny smak (lub jego brak). Jeśli chciałbyś rozpocząć uprawę własnych pomidorów, oto najbardziej polecane odmiany, również dla początkujących.

Kaktusy
10.05.2021 02:00 Kaktusy doniczkowe – idealne kwiaty dla zabieganych

Kaktusy to szeroka grupa roślin, które naturalnie porastają pustynne tereny Ameryki Północnej. Rodzina kaktusowatych liczy około dwóch tysięcy gatunków. Każdy z nich jest sukulentem, czyli rośliną gruboszowatą. Oznacza to, że gromadzi wilgoć i składniki mineralne w liściach. Magazynują wodę, dzięki czemu mogą przetrwać długie okresy suszy. Te kolczaste rośliny, dzięki swej budowie wypracowały sobie system obrony przed szkodnikami. W polskich warunkach kaktusy uprawiane są w doniczkach w mieszkaniach. Różnią się od siebie kształtem, kolorami i rozmiarami. Niektóre z nich pięknie kwitną.

Ogród w stylu angielskim
10.05.2021 02:00 Ogród w stylu angielskim – jak się do tego zabrać i stworzyć go za domem?

Ogród w stylu angielskim ma przypominać naturalny krajobraz, nawiązywać do natury. Jest bujny i często zmienny. To właśnie wzorowanie się na naturze odgrywa tu ogromną rolę. Tego typu ogrody zaczęto aranżować w XVIII wieku, właśnie w Anglii. Uznano je za odpowiedź na zbyt uporządkowane i symetryczne ogrody francuskie. Wówczas wokół angielskich pałaców i dworków zaczęto projektować rozległe i naturalistyczne ogrody i parki krajobrazowe. W ogrodach angielskich rośliny i ich układ są dobrane tak, aby tworzyły dość naturalny pejzaż. Najlepiej w tym stylu zagospodarować duże obszary, jednak w mniejszych ogrodach można zaaranżować różne zakątki, które będą kojarzyły się z naturalnym krajobrazem.

Orliki
10.05.2021 02:00 Orliki – wytrzymałe kwiaty do ogrodu

Orliki to zielne rośliny z rodziny jaskrowatych. To odporne kwiaty, które w naturze występują przeważnie w górach. Sześć z gatunków rośnie w Alpach. Oprócz tego można je spotkać w różnych częściach północnej półkuli w umiarkowanym klimacie. To byliny, które wyrastają ze zdrewniałego kłącza. Rozkwitają niezwykłymi kwiatami. Ich płatki (w wielu gatunkach jest ich pięć) okalają kielich, który również ma pięć płatków, a w środku liczne pręciki. Zewnętrzna korona ma spiczaste płatki przypominające pazury. W Polsce, w naturze rośnie tylko jeden gatunek – orlik pospolity. Nie jest jednak często spotykany. Od lat kwiaty te są uprawiane jako rośliny ozdobne. Powstało wiele odmian i mieszańców.

Miniaturowe iglaki
10.05.2021 02:00 Miniaturowe iglaki do ogrodu – idealne gatunki do małych ogrodów

Podstawową zaletą karłowych iglaków jest fakt, że mają małe wymagania i nie wymagają zaangażowania w ich uprawę. Radzą sobie świetnie w naszym klimacie i są mrozoodporne. Nie wymagają zabezpieczania na zimę, doskonale znoszą okresy suszy oraz cięcie, a co za tym idzie – dają łatwo się formować. Możemy z nich tworzyć ciekawe kształty, dzięki czemu nasz ogród nabierze uroku.

Aksamitki
10.05.2021 02:00 Aksamitki – dobry sposób na szkodniki w ogrodzie

Aksamitki to niewielkie rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzą z Afryki i Ameryki, gdzie dziko porastają w ponad 50 gatunkach. Tworzą mocno pachnące kwiaty. Szacuje się, że do Europy trafiły około 400 lat temu. Od tamtej pory powstały niezliczone odmiany i mieszańce poprzez krzyżowanie różnych gatunków. Niektóre z nich są półkrzewami. Zazwyczaj dorastają do maksymalnie 50 centymetrów wysokości. Jedna z nich natomiast może pochwalić się wybitnym wzrostem nawet do 150 centymetrów – jest to odmiana Lemmona. Niestety aksamitki nie są odporne na mróz. W naszym kraju uprawiane są jako rośliny jednoroczne. Klasyczne gatunki mają także liście o silnej woni. Wśród nowych odmian można z kolei spotkać takie, które pachną cytrusowo.

Kosodrzewina
10.05.2021 02:00 Kosodrzewina, czyli ekstremalnie odporna sosna górska

Kosodrzewina, inaczej sosna górska, jak wskazuje nazwa, ma dużo wspólnego z górami. W Polsce porasta dziko w Tatrach. Właściwie nigdzie indziej w naszym kraju nie spotkamy jej w stanie naturalnym. Rośnie jeszcze w górach Europy Środkowej i Południowej. Najczęściej porasta zbocza wzgórz. Często zapobiega to lawinom. Nazywana jest jeszcze sosną kosodrzewiną oraz kosówką właściwą. Ma różne odmiany. W zależności od niej, dorasta od 70 centymetrów do 4 metrów wysokości, jednak tylko w stanie dzikim. W ogrodzie nie osiągnie aż takich rozmiarów. Co więcej, są odmiany miniaturowe, które nie przekraczają 1 metra wysokości. Kosodrzewina rozkrzewia się na boki i bardziej rośnie wszerz niż wzdłuż. Dlatego też potrafi być rozłożysta i szeroka prawie tak samo jak wysoka.

Grzejnik w zabudowie
10.05.2021 02:00 Zabudowa grzejnika – cechy charakterystyczne, kształt oraz zastosowanie obudowy

Grzejnik coraz częściej stanowi ozdobę każdego wnętrza. Dzięki dostępności wielu rozwiązań może wyróżniać się na tle pozostałych elementów naszego pomieszczenia. Poznaj jego cechy charakterystyczne oraz dowiedz się jaka zabudowa grzejnika będzie pasować do twojego wnętrza.

bluszcze doniczkowe
10.05.2021 02:00 Bluszcze doniczkowe – jak wyhodować pnącza w domu?

Bluszcze doniczkowe to ten sam rodzaj roślin występujących na zewnątrz. W naturze można spotkać około 15 gatunków. Różnią się od siebie kształtem i fakturą liści, a także ich barwą. Uprawowe wersje wyhodowane z kilku gatunków mają liście gwiazdkowate, o różnych wielkościach. Bywają też pstrokate – zielone z białymi elementami, kremowe. Rośliny te są uprawiane jako ozdobne i również w domu mogą stanowić oryginalną dekorację. Rosną szybko i często ich pnącza osiągają długość kilkunastu metrów. Są długowieczne. Pnącza bluszczu można zagospodarować zapewniając im podpory, aby pięły się do góry lub pozwolić, aby swobodnie zwisały.Najważniejszym gatunkiem tych roślin jest bluszcz pospolity. To od niego powstało mnóstwo odmian hodowanych nie tylko w ogrodach. Doniczkowe charakteryzują się nieco drobniejszymi liśćmi. Wśród nich można wyróżnić m. in.: odmianę Chicago, która należy do bardzo odpornych, czy Glacier – o małych ciemnozielonych liściach z białą obramówką na brzegu. Z innych gatunków, które można spotkać również w polskich sklepach są m. in.: bluszcz perski, który ma największe liście, czy bluszcz kanaryjski.

Cięcie śliwy
10.05.2021 02:00 Cięcie śliwy – kiedy i jak je przeprowadzać? Jak ciąć drzewo śliwki?

Jeśli dopiero przymierzamy się do kupna drzewka śliwy, warto wiedzieć, że pierwsze cięcie trzeba będzie wykonać po posadzeniu. Najlepszym miesiącem do tego jest marzec. Sadzimy śliwę i przycinamy. Jeśli natomiast sadzenie robimy jesienią, ścinamy drzewko dopiero w marcu, po przezimowaniu. A jak to zrobić?

Tuja
10.05.2021 02:00 Jak odmłodzić stare tuje?

Żywotnik, czyli tuja to rodzaj krzewów i drzew doskonale znanych w naszym kraju. Wykorzystywane często na żywopłoty tuje rosną gęsto i wysoko, dzięki czemu tworzą szczelny parawan. Doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniem powietrza w miastach i są mało wymagające. Nic więc dziwnego, że są tak często sadzone w każdym ogrodzie. Co więcej, możemy je dowolnie formować poprzez cięcie. Niestety z upływem lat rośliny te tracą atrakcyjny wygląd. Stare tuje mogą ogołacać się od dołu, ich łuski mogą brązowieć. Rozrośnięte zbyt mocno tuje zaczynają także dawać zbyt dużo cienia w ogrodzie. Jak odmłodzić stare tuje?

Lilia biała
10.05.2021 02:00 Lilia biała – piękne okazy w ogrodzie

Lilia biała jest jednym z gatunków bylin liliowatych. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Zachodniej Azji i Europy Południowej, gdzie szczególnie upodobała sobie Bałkany. Jednak jest uprawiana na całym świecie jako roślina ozdobna. Kwiaty białej lilii mają znaczenie symboliczne. Jest zwana lilią świętego Józefa nie bez przyczyny – jest wymieniana w Biblii. W chrześcijaństwie symbolizuje czystość duchową i zmartwychwstanie. Miała także przypisywane atrybuty w starożytności – była symbolem płodności i dziewictwa.

Lobelia
10.05.2021 02:00 Lobelia – kolorowe kwiatki idealne na balkon

Lobelia nazywana jest także stroiczką. Pochodzi z rodziny dzwonkowatych i pod swoją nazwą ma ponad 400 gatunków. Jej naturalnym środowiskiem jest klimat tropikalny i umiarkowany ciepły. Rośnie dziko głównie na południu Ameryki Północnej, w Ameryce Południowej i Afryce. W naszym zdecydowanie chłodniejszym klimacie można spotkać niewiele gatunków. W Polsce występuje tylko jeden naturalnie rosnący – lobelia jeziorna. Jednak jako uprawne rośliny ozdobne można wyróżnić m.in. lobelię przylądkową, szkarłatną i okazałą. Wszystkie mają inne barwy kwiatów oraz różnią się kształtem.

Driakiew
10.05.2021 02:00 Driakiew – co wiemy o tej roślinie?

Driakiew to roślina nie wszystkim znana. Liczy około 80 gatunków, ale w Polsce występują tylko cztery. Porasta łąki, murawy, można ją spotkać także na leśnych polanach i rejonach skalistych. Nie należy do wyróżniających się roślin, ale ma swój urok. Składa się z wiotkiej i cienkiej łodygi, która pokryta jest meszkiem. Ma pierzaste lub lancetowate liście zebrane w kępy i rozety. Z kolei kwiaty przypominają barwne pomponiki. Jednak zależnie od gatunku – znacznie się od siebie różnią. Roślina będzie pasować do ogrodów z polnymi kwiatami i porośniętymi w naturalistyczny sposób krzewami i bylinami.

Pelargonia
10.05.2021 02:00 Pelargonia bluszczolistna – idealne kwiatki na balkon

Pelargonia bluszczolistna pochodzi z samego południa Afryki. Gatunek powstał wskutek skrzyżowania różnych rodzajów pelargonii. Jest nazywana również pelargonią zwisającą. Kwiaty rosną na zwisających i płożących łodygach, które łatwo się rozgałęziają. Dorastają do około 1,5 metra długości. Jak wskazuje nazwa, liście tego gatunku są nieco podobne do bluszczu. Roślina jest powszechnie uprawiana w Polsce, szczególnie na balkonach.

Difenbachia
10.05.2021 02:00 Trująca difenbachia – piękna roślina doniczkowa

Difenbachia to roślina o dużych, rozłożystych liściach. Należy do rodzaju uprawianego we wnętrzach. Jej naturalną ojczyzną jest Ameryka Południowa, gdzie porasta miejsca o tropikalnym klimacie, zwłaszcza lasy równikowe. Dlaczego została rozpowszechniona jako roślina do mieszkań mimo swoich trujących właściwości? Prawdopodobnie dzięki efektownemu wyglądowi. Ma ciemnozielone liście z dodatkiem kremowego koloru, który tworzy na ich powierzchni tzw. rysunki, a innym razem obramówki, czy cienie. Difenbachia to aż 57 gatunków. Wśród nich są odmiany miniaturowe, 10-centymetrowe, jak i drzewiaste, o wykształconym pniu, które potrafią osiągnąć 2 metry wysokości. Uprawiając ją w mieszkaniu, przy odpowiedniej pielęgnacji możemy wyhodować ponad metrową difenbachię.

rozmnażani róży
10.05.2021 02:00 Jak rozmnażać róże? Proste sposoby na więcej kwiatów

Kwiaty należą do obszernej rodziny, która liczy kilkaset gatunków. Pięknie kwitnące róże bywają dumą ogrodników. Wiadomo też, że rośliny te bywają kapryśne, a sukces zależy od ich prawidłowej pielęgnacji. Nie wszyscy jednak wiedzą jak rozmnażać róże, aby mieć coraz więcej okazów w ogrodzie. Niezależnie od odmiany, można to zrobić w sprawdzony i prosty sposób.

Glicynie
10.05.2021 02:00 Glicynie – azjatyckie pnącza pełne kwiatów teraz również w Polsce

Naukową nazwą tych roślin jest wisteria. Naturalnie występują w Japonii, Chinach i Korei oraz niektórych częściach Stanów Zjednoczonych. Lubią ciepły, ale łagodny klimat. Glicynie mają silne, zdrewniałe pędy, zakończone zwisającymi gronami pełnymi kwiatostanów. Ich kwiaty, w zależności od odmiany są liliowe, liliowoniebieskie, białe lub różowe. Są bardzo dekoracyjne i tworzą zwisające kaskady. Co ciekawe, oprócz kwiatów na pędach dojrzewają owoce (w środku mają nasiona). To podłużne strąki pozostające na krzewie przez całą zimę. Później, jeśli uzbroimy się w cierpliwość, można je wykorzystać do rozmnożenia rośliny. Pamiętać należy jedynie, że nowa sadzonka uzyskana z nasion zakwitnie dopiero po pięciu, a nawet siedmiu latach. Wcześniej natomiast doczekamy się kwiatów z rozmnożenia poprzez tzw. szczepki. Ukorzenione w ten sposób młode rośliny zakwitną szybciej niż te z nasion.

Hyżop
10.05.2021 02:00 Hyżop lekarski – naturalny lek na wzdęcia

Hyżop lekarski istnieje pod wieloma nazwami. Poprawna jest również pisownia hizop oraz hyzop. Zwyczajowo nazywany jest także józefkiem lub józefką, a niektóre źródła używają nazwy izap lekarski. Gatunek pochodzi z rodziny jasnotowatych. W naturze można go spotkać w Środkowej i Południowej Europie, Zachodniej Azji, a także w Afryce Północnej. Rośnie również na Kaukazie. W Polsce uznany jest za archeofit, czyli roślinę obcego pochodzenia przybyłą na dany obszar w erze nowożytnej lub w czasach powstania tzw. Nowego Świata (odkrycie Ameryki), gdzie zaczęło dochodzić do wymiany gatunków pomiędzy nowym a starym kontynentem. Hyżop jest więc rośliną znaną od wieków, która przywędrowała do naszego kraju i rośnie w stanie dzikim. Nie ma jednak przeciwwskazań do tego, by ją uprawiać.

wrzosy
10.05.2021 02:00 Cięcie wrzosów – kiedy i jak to robić?

Cięcie wrzosów jest podstawowym zabiegiem ich pielęgnacji. Potrzebne jest, aby krzewinki tworzyły ładny pokrój, rozrastały się równomiernie i gęsto, a przede wszystkim ładnie kwitły. Regularne cięcie pozwala na dłuższe zachowanie wrzosów w dobrej kondycji, jak i efektów wizualnych. Zaprzestanie przycinania sprawia, że pędy tych roślin nadmiernie wyrastają do góry, stają się bardziej zdrewniałe u podstawy. Trzeba je przeprowadzać każdego roku.

Posadzka żywiczna
10.05.2021 02:00 Posadzka żywiczna na tarasie? Poznaj najważniejsze fakty na temat tej powłoki

Posadzki żywiczne na tarasie są wyjątkowo odporne. Warstwy żywicy tworzą szczelną, wodoodporną i mrozoodporną powłokę. Nie topi, ani nie rozszerza się ona pod wpływem słońca. Jest twarda i jednocześnie elastyczna. Nie chłonie także kurzu i brudu, co sprawia, że jest niezwykle łatwa do utrzymania w czystości. Choć sprawia wrażenie śliskiej, jest wiele technik wykończenia. Może być antypoślizgowa, błyszcząca, matowa lub półmatowa. Najbardziej odporną na ścieranie jest matowa nawierzchnia. Na posadzki tarasowe nie stosuje się zwykłej żywicy epoksydowej, która jest wrażliwa na promieniowanie UV. Zastosowanie na zewnątrz mają żywice metakrylowe oraz poliuteranowe. Są trwałe przez lata i nie wymagają poprawek.

dalie
10.05.2021 02:00 Dalie – piękne i łatwe kwiaty dla każdego

Dalie swoją nazwę zawdzięczają szwedzkiemu botanikowi Andreasowi Dalowi. Są także nazywane georginiami. Przyjmuje się, że przybyły na tereny Europy pod koniec XVIII wieku. Pochodzą z wyżyn w Meksyku i Gwatemali. Od tamtej pory powstało mnóstwo odmian krzyżowych, ponieważ rośliny te wyjątkowo łatwo ulegają mutacjom. Dziś zdecydowana większość to kultywary, czyli odmiany wyhodowane. Powstały głównie ze skrzyżowania gatunków dahlia coccinea i dhalia pinnata.

Fiołek afrykański
10.05.2021 02:00 Fiołek afrykański – uprawa na domowym parapecie

Przyjęła się nazwa fiołek afrykański, jednak jest ona nieprawidłowa, ponieważ tak naprawdę to nie fiołek. Sępolia fiołkowa, bo o niej mowa, pochodzi z zupełnie innej rodziny niż fiołek. Ten uroczy kwiatek doniczkowy ma swoje korzenie w Tanzanii, a odkryto go pod koniec XIX wieku. Do dzisiaj porasta dziko na terenach górskich.Roślina jest jedną z najpopularniejszych uprawianych na rodzimych parapetach. Doskonale radzi sobie w mieszkaniach. Ma charakterystyczne, grube liście pokryte meszkiem. Są lekko karbowane i mięsiste. Rosną gęsto, a spośród nich, na środku znajduje się rozeta kwiatków na niskich szypułkach.

Klony ozdobne
10.05.2021 02:00 Klony ozdobne do ogrodu – co wybrać?

Klon jest obszernym rodzajem drzew liściastych, który obejmuje ponad sto gatunków. Niektóre z nich rosną w formie krzewów. Choć w Polsce jest dobrze znany jako jedno z najczęściej spotykanych drzew w parkach i przestrzeni miejskiej, nadaje się także jako roślina ozdobna. Część z klonów ozdobnych charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami niż tradycyjne, rosnące dziko. Uprawne gatunki i odmiany można także formować na małe drzewka, hodować w gruncie lub pojemniku. Swój urok zawdzięczają przede wszystkim intensywnemu kolorowi liści. Wśród znanych ozdobnych gatunków znajdują się m.in.: klon palmowy, jesionolistny, japoński, pensylwański, pospolity, strzępiastokory, czy polny. Różnią się one nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również wymaganiami.

Agawa
10.05.2021 02:00 Agawa – cenna roślina z Ameryki. Jak ją uprawiać w mieszkaniu?

Agawa to rodzaj roślin obejmujący ponad 100 gatunków. Dziko porasta tereny południowych stanów USA, Meksyk oraz północne części Ameryki Południowej. Tworzy ogromne liście noszące zmiano sukulentów. Mięsiste i grube, magazynują w sobie wodę i składniki mineralne. Ich wygląd, w zależności od gatunku jest tak zróżnicowany, że czasami trudno uwierzyć, że należą do tego samego rodzaju. Agawa tworzy na całej długości liści ostre kolce (ciernie), które mogą poranić skórę. Należy się z nią obchodzić delikatnie. Wśród jej gatunków można spotkać prawdziwe olbrzymy, które tworzą rozety z liści o średnicy nawet 5 metrów. Ma też sporo mniejszych gatunków i odmian, które nadają się do uprawy w doniczkach.

Storczyk Cambria
09.05.2021 02:00 Storczyk Cambria – jak uprawiać, pielęgnować i zachować kwiaty na dłużej?

Storczyk Cambria to tak naprawdę nazwa handlowa, obejmująca szeroką grupę storczyków powstałych jako hybrydy różnych gatunków. Odmiany- krzyżówki należą właśnie do Cambrii. Obecnie z tej odmiany dostępne są w sklepach dziesiątki kwiatów. Charakteryzują się dużymi i licznymi kwiatami, które najczęściej są wielobarwne, dzięki czemu wyróżniają się urodą na tle innych. Mieszańce te są przystosowane do uprawiania w mieszkaniach.

Skalnice
09.05.2021 02:00 Skalnice – drobne kwiatki ze skalnych urwisk. Coraz częściej w polskich ogrodach

Nazwa skalnic wzięła się od miejsca ich występowania. Dawniej wierzono, że te niepozorne rośliny doprowadzają do rozłamywania się skał, stąd też ich naukowa nazwa pochodzi od słów „skała” i „kruszyć” (saxifragaceae). Jest to obszerny rodzaj roślin, obejmujący ponad 440 gatunków. Skalnice porastają dziko różne zakątki świata. Można je spotkać głównie w górach, w Azji, Ameryce Północnej, czy Afryce. Obszar ich występowania jest bardzo rozległy. W naturalnym środowisku można je spotkać również na łąkach, czy skrajach lasów.

Drzewka owocowe
09.05.2021 02:00 Szczepienie drzew owocowych – po co i jak to robić?

Kto z nas nie zna popularnego rozmnażania roślin poprzez szczepienie? Nasze babcie i mamy wielokrotnie ukorzeniały tzw. szczepki z kwiatów doniczkowych, a następnie hodowały kolejne egzemplarze. Wystarczyło ukorzenić szczepkę. Podobną metodę stosuje się przy drzewach owocowych, jednak wygląda to nieco inaczej.

Trawa pampasowa
09.05.2021 02:00 Trawa pampasowa – piękna i niebezpieczna. Jak uprawiać ją w Polsce?

Trawa pampasowa jest gatunkiem pochodzącym z Ameryki Południowej. Swoją nazwę otrzymała od regionu Pampas w Argentynie. Jest trawą ozdobną, która kwitnie charakterystycznymi, puszystymi kwiatostanami, przez co jest bardzo dekoracyjna. Ponieważ jej naturalnym środowiskiem są ciepłe kraje południa, trudno jej przetrwać w polskich warunkach klimatycznych. Aby z powodzeniem ją uprawiać, trzeba zapoznać się z jej szczególnymi wymaganiami. Przy braku pielęgnacji nie przetrwa zimy.

Tawuła japońska
09.05.2021 02:00 Tawuła japońska – wdzięczny krzew o różnych barwach

Tawuła japońska stanowi gatunek zwany też tawułą drobną lub tawułą Bumalda. Należy do rodziny różowatych. Jak wskazuje jej nazwa, pochodzi z Azji, gdzie można ją spotkać najczęściej w Japonii, Chinach i Korei. W różnych częściach świata, w tym w Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Dorasta do metra wysokości, ma gęsty i rozłożysty pokrój. Jest jedną z najniższych z rodzaju tawuł.

Surfinie
09.05.2021 02:00 Surfinie, czyli królowe balkonów. Uprawa krok po kroku

Surfinie są tak naprawdę jedynie grupą odmian petunii ogrodowej. Wyglądają bardzo podobnie, jednak surfinie powstały ze skrzyżowania gatunków petunii. Surfiniami nazywane są odmiany o zwisających pędach. Tworzą liczne kwiaty w różnych kolorach. Niektóre są wielobarwne. Liście i kwiaty pokryte są lepkim nalotem, a łodygi są lekko owłosione. Roślina wydziela silną woń, która mocniej wyczuwalna jest po zmroku. Ponieważ pędy nie pną się do góry jak u innych roślin płożących, tylko zwisają w dół, uprawia się je w wiszących pojemnikach, z którego zwisają kaskady kwiatów.

Skrzydłokwiat
09.05.2021 02:00 Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Skrzydłokwiat, zwany również skrzydłolistem pochodzi z rodziny obrazkowatych. Obecnie znanych jest 49 gatunków tej rośliny. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w Oceanii. Tam porasta głównie wilgotne lasy równikowe. Roślina ma charakterystyczny, rozłożysty pokrój. Duże zielone liście o nieco eliptycznym kształcie są ostro zakończone, a w większości gatunków tworzą gęstą, nastroszoną koronę. Skrzydłokwiat wypuszcza także kwiaty, które kontrastują z liśćmi. Są to małe, podłużne kolby z wieloma wypustkami koloru białego. Wokół siebie tworzą otoczkę z pojedynczego, białego liścia. Polska nazwa wzięła się od kształtu liści, przypominających skrzydła.Skrzydłokwiat ma wiele zalet. Do najważniejszej należy oczyszczanie powietrza. Niweluje toksyczne substancje przedostające się do powietrza m.in. z wykładzin, mebli, oklein, farb itp. Można śmiało powiedzieć, że roślina tworzy sprzyjający klimat.

Truskawki
09.05.2021 02:00 Truskawki mają supermoce. Jak uprawiać własne truskawki?

Truskawki od lat są jednymi z najpopularniejszych polskich, letnich owoców. Skąd się wzięły w naszych ogrodach i domach? Ich historia sięga XVIII wieku i ma dużo wspólnego z francuskim Wersalem. To tam, jeden z botaników zatrudnianych w arystokratycznych ogrodach skrzyżował dwie odmiany poziomek – wirginijską i chilijską. Tak powstała soczysta truskawka, nazywana kiedyś poziomką truskawkową, wieloowocową, a nawet ananasową. Dzisiejsza truskawka jest więc bliską siostrą poziomek. Po „wynalezieniu” we Francji, sadzonki zaczęto uprawiać w Anglii. Z początku był to jednak produkt luksusowy, który jadano tylko w królewskich rezydencjach.

Róża stulistna
09.05.2021 02:00 Róża stulistna – bujne kwiaty i piękny zapach. Wskazówki uprawowe

Różna stulistna to tak naprawdę mieszaniec powstały z kilku gatunków. W Europie, a dokładniej we Francji pojawiła się pod koniec XVI wieku i właśnie z tym krajem jest najbardziej kojarzona. Zaliczana jest do tzw. róż historycznych. Przywodzi na myśl arystokratyczne, piękne ogrody. Swoją nazwę zawdzięcza budowie kwiatu – niezliczona ilość płatków tworzących kwiat sprawiła, że nazwano ją stulistną. Charakteryzuje się właśnie dużymi, gęstymi kwiatami w kolorze różowym. Choć powstały różne odmiany tego gatunku, wszystkie występują w odcieniach różu. Krzew zakwita raz w roku, w czerwcu. Osiąga do 2 metrów wysokości i silnie się rozkrzewia, dlatego wymaga sporo miejsca w ogrodzie. Roślina jest najbardziej atrakcyjna podczas kwitnienia. Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale i pachną. Jednak przez większą część roku krzew pokryty jest dużymi, owalnymi liśćmi z zarysowanym unerwieniem, a pędy cierniami.

Werbena
07.05.2021 02:00 Werbena w ogrodzie – dla urody i leczenia

Werbena to rodzaj roślin, który ma własną rodzinę werbenowatych. Należy do niej niemal 200 gatunków. Roślina pochodzi z obu Ameryk, gdzie rośnie w swoim naturalnym środowisku. W Europie występują jedynie dwa gatunki, a w naszym kraju jeden. Jest to werbena pospolita, nazywana także lekarską. Kiedyś była wykorzystywana w ziołolecznictwie, dziś jej właściwości zostały nieco zapomniane. Ta cenna roślina ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające. Jej ziele może być wykorzystywane przy przeziębieniach. Działa także antybakteryjnie i przeciwwirusowo oraz przeciwgorączkowo. Jest cenna także dla chorego gardła i dróg oddechowych – ułatwia wykrztuszanie. W aptekach można spotkać środki bez recepty z wyciągiem z werbeny. Parzona z suszu herbata działa natomiast relaksująco i uspokajająco.W uprawie można jednak spotkać kilka innych gatunków, które dobrze nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się odmiany zwisające, które tworzą ładny efekt dekoracyjny.

Tuja
07.05.2021 02:00 Najlepsza tuja do ogrodu – którą wybrać?

Tuja to rodzaj roślin obejmujący pięć gatunków. Wśród nich znajdziemy różne odmiany. Występują w formie drzew i krzewów iglastych. Wszystkie są zimozielone, co oznacza, że zachowują liście przez cały rok, bez względu na porę roku. To jeden z powodów, dla których używane są do tworzenia żywopłotów. Podczas zimy pięknie prezentują się obsypane śniegiem. Latem dają cień i osłaniają podwórko przed otoczeniem z zewnątrz, tworząc zieloną oazę. Nie każdy wie, że druga nazwa tui to żywotnik. Do naszego języka przylgnęła jednak pierwsze określenie.Tuja jest lubianym krzewem do ozdoby ogrodów również ze względu na małe wymagania uprawowe. Nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji, dlatego rozprzestrzenia się ją również tam, gdzie na co dzień nie ma czasu na zajmowanie się roślinami. Jest sadzona w parkach i na cmentarzach, tworząc nieco prywatności wśród grobów. Jest długowieczna – rośnie co najmniej przez kilkaset lat. Skąd wzięła się ta roślina? Pochodzi z Kanady i Azji Wschodniej, gdzie można ją spotkać w naturalnym środowisku, gdzie dorastają do olbrzymich rozmiarów. Stąd też odporna jest na niskie temperatury. Dziś jako roślina ozdobna uprawiana jest na całym świecie.

Żyworódka
07.05.2021 02:00 Żyworódka – lek w doniczce

Przed laty żyworódka była często spotykana na babcinych parapetach. Później nieco o niej zapomniano. Można powiedzieć, że dziś wraca do łask i słusznie, ponieważ ma nieocenione właściwości. Pochodzi z rodziny gruboszowatych, podobnie jak sukulenty. Żyworódka to rodzaj roślin, do których należy według niektórych źródeł aż 130 gatunków. Jej drugą nazwą jest kalanchoe. Większość z nich rośnie w ciepłych krajach Afryki i Ameryki. Są ciepłolubne, dlatego też można je uprawiać jedynie w domu. Nie wszystkie jednak są cenne pod względem leczniczym. Do swojego mieszkania warto wybrać gatunek o tych właściwościach.

Tymianek
07.05.2021 02:00 Tymianek – cenny nabytek w ogródku. Jak go uprawiać?

Tymianek nazywany jest także macierzanką. To gatunek niewielkiej krzewinki, pochodzącej z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. Jako roślina uprawowa jest jednak rozpowszechniony w wielu miejscach na całym świecie. Dorasta do 20-30 centymetrów wysokości, a jego łodygi są wzniesione i łukowate, a u podstawy lekko zdrewniałe. Tymianek, oprócz jadalnych, drobnych liści, wytwarza także kwiaty. Zazwyczaj są w odcieniach lekkiego liliowego lub różu. Zakwitają od maja do września. Korzenie rośliny są słabo rozgałęzione i zdrewniałe.

Tulipanowiec Amerykański
07.05.2021 02:00 Tulipanowiec amerykański – ozdobne drzewo w Twoim ogrodzie

Tulipanowiec amerykański, jak sugeruje nazwa, pochodzi z Ameryki Północnej. Jest nazywany kuzynem magnolii, ponieważ oba drzewa pochodzą z jednej rodziny. W naturalnym środowisku osiąga olbrzymie rozmiary. To drzewo spotykane najczęściej w Apallachach. Tam rośnie nawet do 60 metrów wysokości. Mimo że w Polsce nie rośnie dziko, nawet w ogrodach jest dużym drzewem, dorastającym 15-20 metrów.

Złocień Krzewiasty
07.05.2021 02:00 Złocień krzewiasty na balkon i do ogrodu - jak uprawiać i pielęgnować?

Złocień krzewiasty nazywany jest również Paris daisy lub margerytką (marguerite lub marguerite daisy). Naturalne środowisko tej rośliny to Wyspy Kanaryjskie. Najczęściej spotykanym przedstawicielem gatunku jest okaz z kwiatami o białych płatkach i żółtym środku, przypominającymi nieco rumianek, lecz zdecydowanie większe. Gatunek nie należy do wysokich. Osiąga od 20 do 80 centymetrów wysokości i zazwyczaj układa się w kulisty pokrój. Liście są ziemnozielone, powcinane i wąskie. Ze względu na wrażliwość na mróz, w naszym kraju krzew jest rośliną jednoroczną. Zakwita latem, a pędy są gęsto ukwiecone.

Wiciokrzewy
07.05.2021 02:00 Wiciokrzewy – kwitnące pnącza idealne na pergole

Wiciokrzewy to pnące rośliny o kolorowych kwiatach, które zyskują popularność ogrodników amatorów. Dzięki swojemu niezwykle dekoracyjnemu wyglądowi tworzą piękne ściany i tunele z kwiatów. Występują na całym świecie, głównie na półkuli północnej. Ich rozległą rodzinę tworzy około 180 gatunków. Trzy z nich można spotkać w stanie dzikim w Polsce. Jednak w uprawie, jako rośliny ozdobne wykorzystuje się ich około stu. Zwykle dorosłe pnącza osiągają ponad 10 metrów długości. Ich kwiaty nie tylko dobrze się prezentują, ale i ładnie pachną. W zależności od gatunku, wiciokrzewy mają różne wymagania uprawowe. Większość z nich rośnie jednak bez problemu na przeciętnych glebach. Do najpopularniejszych gatunków w naszym kraju zaliczyć można: wiciokrzew pomorski, Browna, japoński oraz przewiercień.

Wrzosy
07.05.2021 02:00 Piękne wrzosy w ogrodzie – jak zachować je na dłużej?

Wrzosy to wieloletnie rośliny doskonale znane w Polsce. Uważane są za gatunek pospolity, powszechnie występujący. Są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Nic w tym dziwnego, ponieważ mają swój nieodparty urok. Wrzosy to krzewinki dorastające najczęściej do maksymalnie pół metra wysokości. Wyrastają ze zdrewniałych pędów. Mają cienkie łodygi otoczone drobnymi listkami. W trakcie kwitnienia tworzą malutkie pąki. Kwitną na różne kolory, choć najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym jest fioletowy - wrzosowy. Kwitną także na różowo, czerwono i biało. Również liście występują w różnych barwach i potrafią zmieniać kolor w zależności od pory roku. Możemy spotkać odmiany o liściach żółtych, pomarańczowych, szarych, czy srebrzystoszarych. Często te kolorowe odmiany zmieniają barwy na zimę, wówczas stają się czerwone, brązowe lub rude. Wiosną wracają do swojej poprzedniej barwy. Kwiaty świetnie prezentują się w bukietach w stylu rustykalnym, boho, jak również w suchych kompozycjach.

Przepisy dobre dla zdrowia Twojego serca
03.05.2021 13:36 Przepisy dobre dla zdrowia Twojego serca

Nałóż na wierzch pełnoziarnistego pieczywa niskotłuszczową mozzarellę. Dodaj cienko pokrojony czosnek, pomidorki koktajlowe, oliwki, suszoną bazylię, oregano, płatki czerwonej papryki i gotowe. Zapiecz w temperaturze 180 stopni przez około 10 minut – lub do momentu, gdy brzegi trochę się zrumienią, a ser rozpuści.Sałatka z kurczakiemSą to proste zalecenia, takie jak spożywanie różnorodnych owoców i warzyw oraz włączanie do diety produktów pełnoziarnistych – nic zbyt restrykcyjnego ani niekonwencjonalnego. Są to także niskotłuszczowe produkty mleczne, orzechy, chude mięso, drób bez skóry i ryby. I co jeszcze? W tym artykule prezentujemy przepisy dobre dla zdrowia Twojego serca.Bowl z jogurtemBruschettaWszystko, czego potrzebujesz, to trochę zieleni (szpinak, jarmuż lub brokuły), puszka ciecierzycy, oliwa z oliwek, trochę przypraw (czosnek, papryka i kurkuma) i miska ryżu lub komosy ryżowej. Postępuj zgodnie z jej instrukcjami, aby ugotować ciecierzycę i zieleninę, a następnie po prostu dodaj je na wierzch miski ryżu lub komosy ryżowej.Wędzona ciecierzyca z zieleniną na komosie ryżowejZacznij od miski sałaty rzymskiej, dodaj grillowanego kurczaka, pokrojoną w plasterki gruszkę, białą cebulę, czerwoną paprykę, ogórek i ser feta. Następnie skrop sosem z białej cebuli i zjedz. Otrzymasz jednocześnie zdrowy dla serca drób, warzywa i owoce.Oto szybki sposób na zdobycie niskotłuszczowego nabiału, owoców i orzechów: zamień swoje typowe śniadanie na miskę jogurtu. Zacznij od bazy z niskotłuszczowego jogurtu greckiego, a na wierzchu dodaj ulubione owoce, orzechy i muesli. Świetnym pomysłem jest także dodanie zmiażdżonego batona proteinowego.

pomysły na romantyczną kolację
03.05.2021 13:32 Proste pomysły na romantyczną kolację we dwoje

Naleśniki na słonoDuszony kurczak currySpaghetti bolognese z wędzonym tofu to kolejna smaczna bezmięsna opcja, którą tworzy się zaledwie w 30 minut.Duszona wołowinaJest już wieczór, a Ty nadal szukasz pomysłu, co ugotować na romantyczną kolację we dwoje? Na wykonanie bourguignon z wołowiną i sufletu czekoladowego może braknąć Ci już czasu, ale w tym artykule prezentujemy jak wykonać proste, ale efektowne dania na wieczór spędzony wraz z ukochanym.Serowe fondueWegańskie bologneseW sosie z białego wina, crème fraîche i odrobiny Dijon. Nie jest zbyt ciężka, więc możesz cieszyć się posiłkiem i nadal mieć miejsce na deser.Krewetki to idealne danie główne na romantyczną kolację: są szybkie i łatwe do przyrządzenia, ale eleganckie i wyjątkowe. My najbardziej lubimy je w połączeniu z czosnkiem, masłem i świeżą pietruszką.Krewetki z kus kusemTo tajsko-indyjskie danie fusion z pewnością zrobi wrażenie. Ponadto jest ono idealne na rozgrzanie atmosfery. I najlepsze: przygotowanie i gotowanie zajmuje tylko 30 minut.Pikantny naleśnik z farszem z pieczarek stanowi elegancką i prostą kolację. Podawaj go z sałatką i butelką dobrego wina.Mieszaj i dopasowuj swoje ulubione sery. I bawcie się tym razem ze swoim partnerem! Zdecydowanie jest to idealna potrawa na romantyczną kolację we dwoje.

03.05.2021 13:21 Najsmaczniejsze przepisy na dipy, które wykonasz z dwóch różnych sosów

Każda z nas zna połączenie keczupu i majonezu, ale istnieją lepsze sosy, które dodają naszym potrawom niezwykłego smaku. Wystarczy odrobina kreatywności i… przeczytanie tego artykułu! Przedstawiamy w nim najsmaczniejsze przepisy na dipy, które wykonasz z dwóch różnych sosów.Koniecznie spróbuj podać go razem z brokułami. Wrażenia smakowe gwarantowane!Najsmaczniejsze przepisy na dipy, które wykonasz z dwóch różnych sosówPolej nim ryż, steaka, warzywa, cokolwiek – wszystko będzie smakowało wyśmienicie.Wyrafinowany dip, który świetnie komponuje się z różnymi wędlinami. Jogurt Grecki + Oliwa z OliwekSer Śmietankowy + Salsa z Czarnej FasoliGorący Miód + RoztopionySer KoziPodgrzej je razem i wymieszaj, aby otrzymać lepszą konsystencję. Będzie to idealny dip do hamburgerów!Chrup go z chipsami nachos, jako przystawkę przed tacosami.Dowolny rodzaj sosu mięsnego + ser śmietankowy (topiony)Twoje resztki frytek i pieczonych warzyw mogą smakować wyśmienicie, jeżeli dodasz do nich to połączenie!Sos sojowy + śmietanaMajonez + Sriracha

Palety to znakomity materiał wtórny.
01.05.2021 02:00 Jak zrobić łóżko z palet? DIY

Coraz większym zainteresowaniem i popularnością cieszą się produkty oparte o ideę "less waste" i "zero waste". Zarówno znani designerzy, jak i osoby interesujące się wystrojem wnętrz, dostrzegli w tym szansę na ekologiczne, tańsze i ciekawe przedmioty. Meble z palet są więc doskonałym sposobem, aby zrobić coś dobrego dla środowiska, zarazem uzyskując niepowtarzalną dekorację wnętrza.