Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy

Archiwum czerwiec 2021

dachówka ceramiczna
29.06.2021 02:00 Dachówka ceramiczna – ceny, kształty i kolory

Jest to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest i jak wygląda dachówka ceramiczna. Ceny za metr, rodzaje dachówek i opcje kolorystyczne – poznaj nowe możliwości pokrycia dachu.

stal niskoporowa
29.06.2021 02:00 Stal corten. Zalety, porady i zastosowanie

Co to jest stal corten? To stal niskostopowa, która posiada podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne. Poznaj inne zalety tego typu stali i sprawdź ceny materiałów i robocizny. Stal kortenowska to świetny sposób na wytrzymałą elewację.

wysokość podmarzania gruntu
29.06.2021 02:00 Głębokość przemarzania gruntu – jak postawić fundamenty?

Aby fundamenty były wytrzymałe i zapobiegały zawilgoceniu domu, należy postawić je odpowiednio głęboko. Warto także wziąć pod uwagę głębokość przemarzania gruntu. Z naszego poradnika dowiesz się, co to jest i na jakie strefy się dzieli.

kominek palenie
29.06.2021 02:00 Jak palić w kominku? Ekspercki poradnik

Jak palić w kominku – to pytanie może wydawać się banalne, ale w praktyce technika rozpalania i utrzymywania ognia nie jest taka prosta. Przedstawiamy sprawdzone sposoby rozpalania kominka, a także najlepsze materiały, które spalają się bez skutków ubocznych.

budowa domu
29.06.2021 02:00 Ściany fundamentowe: rodzaje i sposoby budowy

Jak sprawnie zbudować ściany fundamentowe? Jakich materiałów użyć? Na co zwracać uwagę? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Poznaj sposoby budowy murów fundamentowych i orientacyjne koszty.

płytki lustrzane
29.06.2021 02:00 Płytki lustrzane. Eleganckie rozwiązanie dla Ciebie

Płytki lustrzane to świetna opcja na wizualne powiększenie pokoju. Mogą zostać ułożone jako pokrycie ścian w salonie, sypialni lub aneksie kuchennym. Poznaj wszystkie zalety lustrzanych płytek i sprawdź, czy jest to wykończenie stworzone właśnie dla Ciebie.

budowa domu
29.06.2021 02:00 Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

Jeśli zastanawiasz się, jak ocieplić ściany zewnętrzne – dobrze trafiłeś. Z naszego poradnika poznasz szereg sprawdzonych sposobów. Przedstawimy Ci orientacyjne koszty materiałów i robocizny, a także innowacyjne porady.

okna tarasowe
29.06.2021 02:00 Okna tarasowe: koszty, zalety i wady

Okna tarasowe to świetny sposób na rozjaśnienie pomieszczenia. Są to uniwersalne i bardzo dobrze prezentujące się okna. Poznaj ich rodzaje i sprawdź, czy lepiej sprawdzą się u Ciebie przesuwne, czy uchylne.

monstera
29.06.2021 02:00 Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Od kilku lat można zaobserwować wzrost popularności dwóch typów roślin: sukulentów oraz egzotycznych bylin. Najbardziej efektowna jest monstera, jedna z największych roślin doniczkowych. Sprawdź, jak dbać o jej uprawę oraz pielęgnować liście.

mszyce
29.06.2021 02:00 Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Mszyce na kwiatach balkonowych to niestety dość częste zjawisko. Te szkodniki pojawiają się na roślinach i w szybkim tempie mogą doprowadzić do wyniszczenia roślin. Poznaj sposoby zapobiegania owadom oraz skuteczne metody ich zwalczania.

pompa
29.06.2021 02:00 Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła – dobrze trafiłeś. Przedstawiamy niezbędne materiały i narzędzia, a także obliczamy orientacyjny budżet. Sprawdź, jaka jest cena instalacja pompy ciepła i ile może kosztować jej codzienna eksploatacja.

pigwa
29.06.2021 02:00 Owoce pigwy – jak wyhodować?

Pigwa pospolita to popularne drzewko owoce, które jest dość łatwe w amatorskiej uprawie. Owoce pigwy mają wiele walorów odżywczych i można z nich stworzyć wiele przetworów. Sprawdź, jak wyhodować zdrowe plony.

kret w ogrodzie
29.06.2021 02:00 Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Kret w ogrodzie może kojarzyć się przede wszystkim ze szkodami – rozkopanymi trawnikami, zniszczonymi rabatami i nieestetycznymi wykopami w glebie. Czy jednak rzeczywiście kret jest szkodnikiem i trzeba go jak najszybciej przegonić? Sprawdź, co mówią na ten temat eksperci.

blachodachówka
29.06.2021 02:00 Blachodachówka – ceny i rodzaje

Dobre pokrycie dachu gwarantuje izolację od wilgoci oraz utrzymanie optymalnej temperatury w domu. Poznaj możliwości, jakie daje blachodachówka – ceny, właściwości tego materiału oraz sposoby instalacji.

skarpa w ogrodzie
29.06.2021 02:00 Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Krzewy na skarpy to dobry sposób, aby zapobiec osuwaniu się piasku i ziemi. Umacnianie skarpy dzięki roślinom będzie nie tylko ułatwione, ale także sprawi, że ten fragment działki stanie się bardziej ozdobny. Poznaj płożące krzewinki, które naturalnie utrzymają skarpę.

Macierzanki
29.06.2021 02:00 Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Jest wiele roślin, którymi możesz uzupełnić rabaty lub skalny ogród. Warto zdecydować się na macierzanki, ze względu na ich wielość odmian i ciekawy odmian. Z naszego poradnika dowiesz się, jak uprawiać i pielęgnować te krzewinki.

Smagliczka
29.06.2021 02:00 Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Smagliczki to rośliny ozdobne, które są nie tylko łatwe w uprawie, ale także bardzo tolerancyjne dla każdego rodzaju podłoża. Możesz z powodzeniem uprawiać je na rabatach lub jako upiększenie ogrodu skalnego. Poznaj odmiany smagliczek i sposoby ich uprawy.

Frizea
29.06.2021 02:00 Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Ta egzotyczna roślina pochodzi z tropikalnych krajów i należy do rodziny ananasowatych. Z naszego poradnika dowiesz się, że frizea to nie tylko oryginalna ozdoba mieszkania.

Plastikowe szambo
29.06.2021 02:00 Szambo plastikowe: koszty, zalety i wady

Szambo plastikowe to dobre i trwałe rozwiązanie na odprowadzanie ścieków. Przedstawiamy zalety – oraz kilka wad – przydomowej oczyszczalni ścieków wykonanej z plastiku. Sprawdź, czy jest to najlepsza opcja właśnie dla Ciebie.

tynkownie domu
29.06.2021 02:00 Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Rodzaje i zastosowanie

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe to prosty i szybki sposób na otynkowanie i ocieplenie domu. Poznaj cztery podstawowe odmiany tynków zewnętrznych cienkowarstwowych i dowiedz się, czy to idealne rozwiązanie dla Twojego domu.

grzejnik
29.06.2021 02:00 Grzejnik konwektorowy: dlaczego warto?

Grzejnik konwektorowy to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie ogrzewania. To specjalny rodzaj elektrycznego grzejnika, który zyskuje coraz większą popularność. Poznaj zalety i wady ogrzewania konwekcyjnego i wybierz najlepszy grzejnik dla Ciebie.

klatka schodowa
29.06.2021 02:00 Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Czym wyłożyć ściany, jaki charakter schodów dobrać? Czy opłaca się obić schody dywanem albo wykładziną? Jak udekorować klatkę schodową? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

cegła
29.06.2021 02:00 Cegła pełna: właściwości i zastosowanie

Cegła pełna to najbardziej podstawowy materiał budowlany stworzony przez człowieka. Tradycja używania cegły do wznoszenia domów, kominów i murów sięga kilkaset lat wstecz. Poznaj właściwości i zastosowania klasycznej cegły pełnej.

budowa domu
29.06.2021 02:00 Elewacja z kamienia – koszty i rodzaje

Czy elewacja z kamienia to dobry sposób na pokrycie ścian zewnętrznych budynku? Specjaliści twierdzą, że ten sposób pokrycia elewacji jest trwalszy od klasycznego tynku. Poznaj koszty i rodzaje kamiennej elewacji.

taras z kamienia
28.06.2021 02:00 Taras z kamieni. Zalety, pomysły i koszty

Taras z kamieni to świetny sposób na stworzenie nie tylko ciekawej ozdoby domu i ogrodu, ale także maksymalne wykorzystane naturalnych właściwości kamienistego podłoża. Sprawdź wszystkie zalety tego typu tarasów i poznaj orientacyjne koszty robocizny.

lubczyk ogrodowy
28.06.2021 02:00 Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Lubczyk ogrodowy to roślina, która zarówno bardzo dobrze prezentuje się na rabacie, jak i ma zastosowanie lecznicze. Może być także naturalną przyprawą w domowej kuchni. Sprawdź sposoby uprawy lubczyku.

Choroba pomidorów
27.06.2021 02:00 Zaraza ziemniaczana na pomidorach – jak rozpoznać i zwalczyć?

Uprawy roślin psiankowatych są narażone na różne choroby, jednak można wyróżnić tę najgroźniejszą – i jest to zaraza ziemniaczana. Na pomidorach, liściach i łodygach pojawiają się wyraźne przebarwienia. Jak rozpoznawać tę chorobę i jak ją szybko zwalczyć?

grys do ogrodu
27.06.2021 02:00 Grys do ogrodu. Jak wybrać i ile kosztuje?

Grys do ogrodu można zastosować w różny sposób: do obsypania rabat, stworzenia ścieżki lub wysypania podjazdu. Są różne rodzaje grysu i każdy z nich ma inne właściwości. Poznaj wszystkie odmiany, sprawdź, czym się kierować i poznaj ceny grysów.

Parownica do ubrań
27.06.2021 02:00 Parownica do ubrań: cena, zalety i wady

Czy parownica do ubrań to przydatny na co dzień domowy sprzęt? Czy warto zainwestować w parownicę i przestać używać tradycyjnego żelazka? Ile kosztuje steamer? Wszystkie odpowiedzi poznasz z naszego poradnika.

koszenie trawy
27.06.2021 02:00 Kosiarka samojezdna – jaką wybrać i dlaczego?

Zadbany ogród to ozdoba działki. Jednak oprócz regularnej pielęgnacji roślin i krzewów, należy także przycinać trawnik. W przycinaniu trawy pomaga kosiarka samojezdna. Jaką wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę – tego dowiesz się z naszego poradnika.

Beton samodzielnie zrobiony
27.06.2021 02:00 Jak zrobić dobry beton B20 – porady, składniki i przepis

Jest kilka podstawowych składników, które są niezbędne na budowie. Jednym z nich jest beton. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zrobić dobry beton B20, poznasz potrzebne składniki i sposób stworzenia samodzielnie wytrzymałego materiału budowlanego.

ogrzewanie
27.06.2021 02:00 Ocieplenie poddasza: materiały i koszty

Ocieplone poddasze to bardzo ważny element wolnostojącego domu. Przez niewłaściwie ocieplony dach temperatura wewnątrz może być niższa nawet o 25%. Z naszego poradnika dowiesz się, ile kosztuje ocieplenie poddasza i na jakie materiały się zdecydować.

rododendron
26.06.2021 02:00 Rododendron: egzotyczny krzew pełen kwiatów

Rododendron, różanecznik, azalia – wszystkie te nazwy oznaczają ten sam rodzaj krzewu z rodziny wrzosowatych. Podpowiadamy jak wyhodować piękne okazy we własnym ogrodzie. Rododendron jako roślina ma pod sobą ponad tysiąc gatunków. To bardzo zróżnicowana grupa pod względem wielkości, kwiatów, kolorów i wytrzymałości. W naturze różaneczniki w większości występują w Azji. Rosną tam w lasach liściastych. Sama nazwa tych krzewów pochodzi z greki i oznacza drzewo różane. Co ciekawe, rododendrony mają bogatszy wachlarz barw niż np. róże. W zależności od gatunku mają także inny czas kwitnienia i rozwoju.

turkuć podjadek
26.06.2021 02:00 Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czy Twoje warzywa zaczęły obsychać, a korzenie i bulwy są nadgryzione? Możliwe, że w Twoim ogrodzie zadomowił się nieproszony gość. Turkuć podjadek może spowodować wiele szkód. Jak walczyć z tym szkodnikiem? Należy do największych owadów w Polsce. Dorasta nawet do 6-7 centymetrów długości. Turkuć podjadek, bo o nim mowa, ma podłużny kształt i ciemny, brunatny pancerz. Z przodu wyposażony jest w czułki, a na odnóżach ma tzw. zęby, które ułatwiają mu kopanie tuneli w ziemi. Najczęściej można go spotkać w polskich ogrodach warzywnych. Właśnie tam się żywi, przynosząc przy okazji szkody działkowcom. Choć pojedynczy osobnik nie stanowi zagrożenia, owad ten szybko się rozmnaża, co powoduje, że można się spodziewać prawdziwej inwazji na warzywa.Szkodnik i jego larwy zimują pod ziemią. Wiosną opuszczają na chwilę glebę, aby się rozmnażać. W czerwcu dochodzi do składania jaj. Jedna samica przynosi aż 300 jaj na jedno gniazdo. Gniazda turkucia podjadka można zlokalizować 3 centymetry pod powierzchnią ziemi. Dodatkowo owady podgryzają korzenie znajdujące się wokół gniazda, aby dodatkowo je zabezpieczyć. Gnijące warzywa wydzielają ciepło. Kiedy po kilku tygodniach wykluwają się larwy, są one już zdolne do samodzielnego grzebania w ziemi i podobne do dorosłych osobników. Tym sposobem bardzo szybko okazuje się, że naszego ogrodu nie zaatakował jeden szkodnik, a cała rodzina. Wówczas turkucie mogą wywołać poważne szkody.

ogrzewanie domu
26.06.2021 02:00 Koszt ogrzewania domu prądem. Czy to się opłaca?

Koszt ogrzewania domu prądem jest zazwyczaj postrzegany jako dość wysoki. Jak jednak jest naprawdę? Czy takie rozwiązanie rzeczywiście zupełnie się nie opłaca? A może warto dać szansę tej metodzie grzewczej? Poznaj konkretne zalety i wady ogrzewania prądem.

sukulenty
26.06.2021 02:00 Jak pielęgnować sukulenty?

Sukulenty, w tym kaktusy znane są przede wszystkim ze swojej wytrzymałości na brak wody. Jest to cecha, która przypadnie do gustu osobom początkującym w uprawianiu roślin doniczkowych. Dowiedz się jak zadbać o te niewielkie rośliny, aby upiększały mieszkanie dłużej niż jeden sezon. Sukulenty często są kojarzone z małymi kaktusami. Jednak ich różnorodność jest tak duża, że wykracza ponad grupę kaktusów. To mnogość kształtów i kolorów. Bez wątpienia rośliny te mogą być oryginalną ozdobą domu. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na udekorowanie parapetów i półek nawet w ciasnych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na tradycyjne kwiaty doniczkowe. Nazwa tych roślin pochodzi z łaciny i oznacza „soczysty”. Są zwane także grupą roślin groboszowatych. Jest to grupa, która przystosowała się do życia z ograniczonym dostępem do wody. Oznacza to, że są to rośliny bardzo wytrzymałe na suszę. Wykształciły w sobie specjalną tkankę wodną, która magazynuje wodę „na zapas”, dzięki czemu mogą przetrwać. Części roślin, które zawierają wspomnianą tkankę, są mięsiste i grube. W naturze występują właśnie w regionach o niskich opadach. Rosną w niewielkich szczelinach, często pośród skał. Z tego też powodu najczęściej możemy spotkać sukulenty w malutkich doniczkach. Dobrze czują się w ciasnym podłożu.

rośliny do łazienki
26.06.2021 02:00 Najlepsze kwiaty doniczkowe do łazienki

Jakie są najładniejsze kwiaty doniczkowe do łazienki? Przedstawiamy cieniolubne i wytrzymałe rośliny, które bardzo dobrze rosną w wilgotnym środowisku, a także świetnie znoszą wysokie temperatury. Poznaj zasady uprawy i najlepsze odmiany kwiatów.

tamaryszek
26.06.2021 02:00 Tamaryszek – Jak wyhodować kolorowe drzewko?

Ten niezwykle dekoracyjny krzew występuje także w formie małych drzewek. Tamaryszek, gdy kwitnie, wygląda jak z bajki. Poznaj tę niezwykłej urody roślinę i dowiedz się jak uprawiać ją w swoim własnym ogrodzie. Tamaryszek liczy około 50 gatunków z rodziny tamaryszkowatych. Są wśród nich krzewy oraz małe drzewa. To rodzaj roślin typowo pustynnych. W naturze rosną na suchych i piaszczystych terenach północnej Afryki, Europy, Azji. Często wyrastają w wyschniętych korytach rzek. Nazwa pochodzi od hiszpańskiej rzeki Tamaris. Kwiaty tamaryszka są bardzo drobne i oblepiają pędy na całej długości. To czyni krzew jednym z najbardziej kolorowych i kwiecistych. Ma niezwykłe walory dekoracyjne. Z krótkiego pnia wyrasta okazała i puszysta korona z kwiatów. Pędy zazwyczaj lekko się pokładają. Z natury są odporne na szkodniki oraz choroby.

Narcyzy
25.06.2021 02:00 Narcyzy w domu i ogrodzie

Narcyzy kojarzą się z wiosną i żółtym kolorem. Rozsławione dzięki żonkilom, mają jednak dużo więcej gatunków do zaoferowania. Można je uprawiać w ogrodzie i w doniczce. Podpowiadamy, jak samodzielnie wyhodować piękne narcyzy do wazonu. Narcyzy należą do kwiatów cebulowych z rodziny amarylkowatych. Zakwitają wiosną, dlatego kojarzone są z tą porą roku. Ich uprawa nie należy do trudnych. Są to jedne z najbardziej rozpowszechnionych kwiatów w Polsce. Należy do nich kilkadziesiąt gatunków, a liczba odmian jest tak duża, że sami botanicy mają problem z ich określeniem. Powstawały i wciąż powstają różne mieszańce poprzez krzyżowanie odmian. Te wesołe kwiaty rosną dziko w niemal całej Europie (również w klimacie śródziemnomorskim) i w Azji, szczególnie w Chinach i Japonii. W Polsce jest kilka gatunków, uprawianych jako rośliny ozdobne.Nazwa kwiatów jest błędnie kojarzona z mitycznym Narcyzem, zakochanym w swoim własnym odbiciu. Jednak nazwa narcissus wywodzi się od greki i słowa „narkissos”. Oznacza ono zasypianie, narkozę. Jest to związane z jednym z typowych gatunków, jakim jest narcyz biały. Wytwarza on intensywny, wręcz narkotyczny zapach. Większość narcyzów jest pachnąca.

juka domowa
25.06.2021 02:00 Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Należy do niemal najpopularniejszych roślin doniczkowych. Przypomina palmę i lubi ciepły klimat. Doskonale sprawdza się w mieszkaniach, gdzie tworzy namiastkę luksusu. Juka domowa ma niezwykłe walory dekoracyjne. Jak ją pielęgnować, aby kwitła w zaciszu domu? Juka domowa jest spotykana w każdym sklepie. Jej gruby pieniek i strzeliste liście rzucają się w oczy. W Polsce budzi pozytywne odczucia, ponieważ jest to roślina egzotyczna. Pochodzi z terenów Ameryki Środkowej i Meksyku, gdzie naturalnie rośnie na półpustynnej ziemi. W swoim naturalnym środowisku jest dużym drzewem, które osiąga wysokość powyżej 15 metrów. Do naszego kraju docierają małe, ukorzenione sadzonki.

lawenda
25.06.2021 02:00 Lawenda podbija polskie skalniaki

Te drobne, fioletowe kwiatuszki od wieków kojarzą się z intensywnym, kojącym zapachem. Lawenda posiada wiele właściwości, które wykorzystamy zarówno w domowej apteczce, jak i w kuchni. Samą roślinę wykorzystuje się np. do aromatyzowania mięsa. Jej drogocenne właściwości wykorzystuje także rynek kosmetyczny. Olejek lawendowy działa na wiele dolegliwości. Aromat lawendy działa uspokajająco. Ta fioletowa roślina jest także nieoceniona przy odstraszaniu insektów. Woń sprawia, że komary trzymają się z daleka. Czy warto mieć ją w swoim ogródku lub w doniczce? Oczywiście.

mrówki
25.06.2021 02:00 Mrówki – pożyteczne, lecz dokuczliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Czy wiedziałeś, że w Polsce występują aż 103 gatunki? Te niezmordowane robotnice pełnią pożyteczną funkcję, jeśli natomiast zauważysz je w domu – nie tak łatwo się ich pozbyć. Mrówki – warto poznać je bliżej. Każdy zna podstawowe fakty o mrówkach. Żyją w wielotysięcznych stadach i są pracowite. Żyją na całym świecie, niezależnie od klimatu. Szacuje się, że ich gatunków jest około 12 tysięcy. W samej Polsce, według specjalistów, występują 103 gatunki mrówek, a każdy z nich zbudowany jest z ogromnej populacji.Faktem jest, że u mrówek życie jednostki właściwie nie istnieje. Jest to społeczeństwo, w którym każda sztuka jest podporządkowana interesom całego stada. Każdy członek kolonii pełni określone funkcje i wykonuje je przez całe życie.Mrówki są bardzo dobrze przystosowane do pobierania pokarmów. Ich narządy gębowe mają silne żuwaczki i są w stanie mocno gryźć, natomiast dolne szczęki służą im do zlizywania różnych cieczy. Nie wszyscy wiedzą, że owady te posiadają skrzydła.Dotyczy to samców, którzy noszą je przez całe życie oraz królowych. Te mają je do chwili, kiedy zostaną zapłodnione. Natomiast zwykłe samice, które są robotnicami, mają niedorozwinięte narządy płciowe i nie mają skrzydeł. Niektóre gatunki mają także wykształcone żądła. Jeszcze inne wykorzystują je, wstrzykując drażniący płyn w ofiarę.

liliowce
25.06.2021 02:00 Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Mnóstwo kwiatów i feria barw – to zapewnią nam liliowce w ogrodzie. Rośliny te mają niewielkie wymagania, za to za odpowiednią pielęgnację odwdzięczają się obfitym kwitnieniem. Dowiedz się, co lubią liliowce. Liliowce to byliny pochodzące ze wschodniej Azji, naturalnie rosnące zwłaszcza w Japonii. Rozprzestrzeniły się także w ciepłych rejonach Europy. W Polsce znane są od wielu lat, ponieważ dobrze radzą sobie w naszym klimacie. Ich wielką zaletą jest to, że są długowieczne. Mogą pozostawać w jednym miejscu przez 20 do 30 lat, nie wymagając zabiegów odmładzających. Choć ich kwiaty są ulotne, zachwycają swoją urodą.

wentylator klimatyzacja
23.06.2021 02:00 Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Biorąc pod uwagę ostatnie upały, chyba każdemu z nas marzy się klimatyzacja, która przyniesie chwilę ukojenia. Klimatyzator przenośny jest genialnym rozwiązaniem, jednak może okazać się dla większości dość kosztowny. Z pomocą przychodzi jeden świetny trik, który pomoże przetrwać gorące letnie dni.

Konkurs Warszawa w Kwiatach
23.06.2021 02:00 Dwa tygodnie na zgłoszenie do 38. Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”

Już tylko do 4 lipca można zgłosić swój ogród, balkon czy ukwiecone okna do rywalizacji o miano najpiękniejszego w stolicy w ramach 38. Konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni. Konkurs „Warszawa w kwiatach” powstał, aby mobilizować i zachęcać warszawiaków do ukwiecania i zazieleniania stolicy. Przechadzając się ulicami miasta, dostrzec można, że cel ten jest z zapałem realizowany – parapety, balkony i ogródki budzą zachwyt, a jury konkursowe stanie przed nie lada wyzwaniem, kiedy przyjdzie im wybrać tegorocznych laureatów. Z całą pewnością w warszawiakach drzemie żyłka prawdziwych ogrodników. W ramach aktywności towarzyszącym Konkursowi przeprowadzone zostało webinarium na żywo „Ogród na lata” oraz warsztat „Domek dla owadów”, z którego uczestnicy dowiedzieć się mogli, jak zbudować schronienie dla drobnych stworzonek, stosując naturalne materiały występujące w przyrodzie i tym samym pomóc pożytecznym owadom. Obydwa spotkania można obejrzeć na profilu na Facebooku Warszawa w kwiatach. W weekend 19-20 czerwca w Hali Koszyki odbyła się natomiast Wielka Wymiana Sadzonek, podczas której Warszawiacy mogli przygarnąć nowe roślinki do swoich ogrodów. Dla tych, którzy mają ochotę na jeszcze większą dawkę ogrodniczych inspiracji zostanie zorganizowane spotkanie poświęcone ogrodom prowadzonym zgodnie z ekologicznymi zasadami, zakładającymi odzyskiwanie deszczówki, ograniczanie zużycia wody, przekształcanie odpadów naturalnych w kompost. Już 25 czerwca warsztat „Naturalny ogród” będzie można obejrzeć na profilu Konkursu. Wszyscy miłośnicy natury będą mogli dodatkowo wziąć udział w dwóch akcjach specjalnych, które zostaną zorganizowane na fanpage’ach “Warszawy w kwiatach” na Facebooku oraz Instagramie. Pierwsza z nich to konkurs, w którym użytkownicy będą mogli pochwalić się rośliną w swojej kolekcji, z której są najbardziej dumni. Drugą jest akcja “Wszystkie Ogrody Warszawy”, w ramach której ma powstać ranking roślin najczęściej hodowanych przez warszawiaków. Do końca naboru działa Roślinna Linia Ratunkowa prowadzona przez eksperta ogrodniczego, który dwa razy w tygodniu podczas czterogodzinnych sesji odpowiada na pytania internautów związane z hodowlą i uprawą roślin. To niepowtarzalna szansa, by uzyskać porady i wskazówki w kwestiach związanych z ogrodnictwem. Do Konkursu mogą się zgłosić nie tylko indywidualni mieszkańcy Warszawy, ale też firmy i instytucje działające na terenie miasta oraz grupy podejmujące zielone inicjatywy. W tym roku nabór prowadzony będzie od 1 czerwca do 3 lipca. Zgłaszać można się w kategoriach: ● Balkon, loggia lub okno ● Ogródek przy budynku wielorodzinnym ● Tereny spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, budynków komunalnych ● Ekoogród/ogród nowoczesny ● Inne formy zieleni miejskiej Więcej informacji: warszawawkwiatach.plArtykuły polecane przez redakcję Domku i OgródkaRośliny chronione w Polsce – co powinieneś wiedzieć?Rośliny do oczka wodnego – jakie gatunki wybrać?Posadzka w garażu – z jakiego materiału najlepiej ją wykonać?Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

Ewidecja ciepła
23.06.2021 02:00 Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Od 1 lipca wielu z nas czeka nowy obowiązek

Od 1 lipca w życie wkracza nowe zobowiązanie, które ma dotyczyć właścicieli i zarządców budynków. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie wymagać deklaracji dotyczącej między innymi źródeł ciepła.

Znalazła granaty i pociski w ogrodzie
23.06.2021 02:00 Podczas prac w ogrodzie znalazła granaty i pociski

Do niezwykłego wydarzenia doszło na prywatnej posesji znajdującej się w powiecie pułtuskim. 189 granatów oraz dwa pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej zostały odnalezione przez właścicielkę, którą ogarnęło niemałe zdziwienie, gdy ujrzała, co czeka na nią podczas wykonywania codziennych prac ogrodniczych.

kleszcz w ogrodzie
23.06.2021 02:00 Jak sprawdzić, czy w twoim ogrodzie są kleszcze?

Kleszcze są zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Niestety zapobieganie ich atakom jest dość trudne. Mogą powodować groźne choroby, a spotkać je można niemalże wszędzie tam, gdzie znajdują się trawy, krzewy, czy drzewa. W związku z tym istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kryją się także w twoim ogrodzie. W tym artykule znajdziesz sposób, który pozwoli na to, aby dowiedzieć się, czy czekają na nas w naszej strefie relaksu - czyli ogrodzie, ponieważ najlepszym sposobem na zapobieganie przykrym powikłaniom po ich ukąszeniu jest po prostu ich unikanie.

Przylaszczki
22.06.2021 02:00 Przylaszczki – oznaki wiosny w ogrodzie

Nazywane zielem wątrobnym, trojankami i zawilcami przylaszczki to niewielkie kwiaty, które choć niepozorne, pięknie zakwitają na wiosnę. Niestety w środowisku naturalnym spotkamy je w niewielu miejscach, dlatego warto zasadzić przylaszczki w swoim ogrodzie. Sprawdź, jakie mają wymagania i jak je pielęgnować, by rozkwitały naturalnym pięknem. Przylaszczki – charakterystyka roślin Łacińska nazwa przylaszczek – Hepatica nobilis – oznacza ‘cenne dla wątroby’. Dawniej uważano, że mają one na ten narząd korzystny wpływ. Dziś nie traktujemy przylaszczek jako roślin leczniczych, ale doceniamy ich walory ozdobne. Przylaszczka pospolita należy do rodziny jaskrowatych i naturalnie występuje w klimacie umiarkowanym półkuli północnej. W Polsce były one niegdyś gatunkiem pospolitym, ale obecnie jest ich coraz mniej i są objęte ochroną. Budowa przylaszczki jest charakterystyczna – składa się ona z kłącza, z którego wyrastają korzenie i liście. Łodyga dorastająca do 20 cm wysokości kończy się pojedynczym kwiatem o barwie niebieskiej, fioletowej, a czasem również białej lub różowej. Kwiaty pojawiają się wiosną, zamykając się nocą i w czasie deszczowej pogody. Przylaszczki są roślinami miododajnymi, a więc przyciągają liczne owady oraz mrówki, które w sposób naturalny rozsiewają nasiona po większym obszarze. Kwiaty przylaszczek rozwijają się wolno i stopniowo, dzięki czemu możemy cieszyć się nimi od marca do maja. Przylaszczki najkorzystniej będą prezentowały się w ogrodach naturalistycznych, na skalniakach, pod drzewami i wysokimi krzewami. Przylaszczki – wymagania uprawowe i rozmnażanie Podłoże pod uprawę przylaszczek powinno być zbliżone do ich naturalnego środowiska, lasu liściastego – żyzne, próchniczne, bogate w składniki odżywcze, lekko wilgotne. Stanowisko dla przylaszczek wybierz lekko zacienione i zaciszne, np. w towarzystwie wysokich roślin, które będą je osłaniać przed wiatrem i mocnym słońcem. Przylaszczki nie lubią przesadzania, a na rozrost dużych kęp trzeba poczekać nawet kilka lat. Odpowiednio dobrane stanowisko jest również kluczowe ze względu na rozmnażanie przylaszczek – w ustronnych zakątkach ogrodu będą one rozmnażane z pomocą mrówek, które żywią się wyrostkami nasion. Przylaszczki możesz rozmnażać również poprzez oddzielanie wiosną lub latem młodych pędów bocznych. Ta metoda pozwala na uzyskanie dokładnie takich samych okazów jak roślina macierzysta. Przylaszczki – choroby i szkodniki Delikatne rośliny, jakimi są przylaszczki, mogą zostać zaatakowane przez choroby i szkodniki. Wśród częstych chorób i szkodników przylaszczek znajdują się:  Plamistość liści – chorobie sprzyja wilgoć i ciepło, dlatego wiosna i lato w Polsce stwarzają ku temu idealne warunki. Porażona grzybem roślina pokrywa się ciemnymi, okrągłymi plamami, które rozszerzają się z czasem. Na opadłych liściach zaatakowanych przez plamistość pozostają patogeny, które mogą z łatwością przetrwać do następnego sezonu i przenosić się na kolejne egzemplarze. W walce z tą chorobą grzybową kluczowe jest usuwanie porażonych liści i niszczenie ich, jak również stosowanie preparatów przeciw grzybom.  Mszyce – to najczęściej występujące szkodniki roślin ogrodowych, w tym przylaszczek. Te mikroskopijne owady wysysają z przylaszczek soki, doprowadzając do ich osłabienia, co z kolei czyni je podatnymi na choroby grzybowe, w tym plamistość liści. Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki, pająki i ptaki, dlatego warto zapraszać je do ogrodu. Pomocne jest również zwalczanie mechaniczne, za pomocą szczoteczki do zębów lub strumienia bieżącej wody. Jeśli mszyce trudno zwalczyć naturalnymi metodami, konieczne jest zastosowanie chemicznych oprysków po wieczornej wizycie pszczół. Przylaszczki to niewielkie, subtelne rośliny, które kiedyś były często spotykane w polskich lasach. Dziś niestety są pod ochroną i rzadko występują w środowisku naturalnym. Z tego względu warto zasadzić je w swoim ogrodzie, gdzie z czasem stworzą efektowne, przyciągające owady kępy o pięknej barwie. Źródła:  http://www.e-ogrodek.pl/a/przylaszczki-w-ogrodzie-uprawa-wymagania-odmiany- 19219.html  https://www.urzadzamy.pl/rosliny/byliny/przylaszczka-pospolita-aa-L4Kh-vHmL- qb4K.html  https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,9131345,Przylaszczka__Zachwycajacy_male nki_kwiat_lesny_i_ogrodowy.html

Brzoza
22.06.2021 02:00 Brzoza – drzewo o niezwykłych właściwościach

Brzoza to jedno z najpopularniejszych drzew liściastych w Polsce. Oprócz walorów wizualnych ma także właściwości lecznicze. Sok z brzozy to bogactwo minerałów. Jak ją uprawiać, jakie są jej gatunki i jak z niej korzystać, aby czerpać to, co najlepsze? Charakterystyczną, białą korę rozpoznają wszyscy. To jedno z bardziej popularnych, rodzimych drzew. Jej naukowa nazwa to betula. Należy do rzędu bukowców. Zazwyczaj rośnie w grupach, choć zależy to od gatunku. Tych jest nawet kilkadziesiąt. Brzoza jest stałą częścią polskiego krajobrazu. Często występuje niezależnie od lasów – można ją spotkać m.in. na łąkach, nieużytkach. Nie wszyscy wiedzą, że to nie tylko pełnowymiarowe, duże drzewa. Istnieje wiele odmian niskorosnących, drobnych, które nadają się do hodowania w małym ogródku. Warto docenić to niepozorne drzewo za jego wkład w nasze zdrowie. Przykładem może być pozyskiwany z brzozy, zdobywający coraz większą popularność w kuchni ksylitol – zastępnik cukru o niskim indeksie glikemicznym i znikomej kaloryczności.

rumianek pospolity
22.06.2021 02:00 Rumianek pospolity w Twoim ogrodzie

Bardzo często występuje w stanie dzikim, rzadziej w uprawie, chociaż bywa hodowany jako roślina lecznicza. Rumianek pospolity, bo o nim mowa, jest niedoceniany i nieco zapomniany, dlatego warto przypomnieć jego wszystkie zalety. Sprawdź, jakie wymagania ma rumianek i jak go pielęgnować. Rumianek pospolity – charakterystyka rośliny Rumianek pospolity to jednoroczna roślina należąca do rodziny astrowatych. Jego środowiskiem naturalnym jest Europa i Azja, chociaż występuje również w Ameryce Północnej i Australii. Do Polski przybył z innych rejonów geograficznych i stał się u nas gatunkiem pospolitym, w rolnictwie uważanym za niepotrzebny chwast. Rumianek charakteryzuje się nagą i mocno rozgałęzioną łodygą, pierzastodzielnymi, bardzo delikatnymi liśćmi oraz zebranymi w koszyczki białymi kwiatami z żółtym, rurkowatym środkiem, które wydzielają charakterystyczny, przyjemny zapach. Kwiaty pojawiają się od maja do września, a płatki przekwitających kwiatów odchylają się do dołu. Rumianek pospolity dorasta do 80 cm wysokości, w zależności od odmiany, a jego palowe ukorzenienie jest mocne. Ze względu na swój wygląd bywa mylony ze złocieniem. Odróżnisz go, przełamując kwiatostan – rumianek jest pusty „w środku”. Rumianek pospolity – wymagania uprawowe i pielęgnacja Często możemy spotkać rumianki porastające nieurodzajne gleby, ugory, łąki, tereny po wyburzeniach itp. To świadczy o tym, że rumianek pospolity nie ma dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Najlepsze dla nich jest stanowisko słoneczne, natomiast podłoże gliniaste, wapienne i niezbyt żyzne, chociaż będą rosły również na glebie piaszczystej. Optymalne pH wynosi od 6,5 do 7,2. Rumianek pospolity wysiewa się wprost do gruntu z nasion:  wiosną (marzec-kwiecień),  jesienią (wrzesień). Nasion nie przykrywaj ziemią, zapewnij im tylko słoneczne miejsce, by mogły wzejść. W zależności od potrzeb, nasiona rozsiewaj w równych rzędach lub nierównomiernie, np. w celu ochrony warzyw, przede wszystkim kapusty, cebuli i czosnku – wydzielane przez rumianek olejki eteryczne odstraszają szkodniki. Rumianek pospolity sadzony wiosną powinien wzejść już po upływie tygodnia. Pamiętaj, by pielić grządki z rumiankiem regularnie, ponieważ jego obfite samodzielne rozsiewanie może sprawić, że stanie się problematycznym chwastem. Podlewanie rumianku nie jest konieczne, a wręcz może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Wymagane jest jedynie w czasie długotrwałej suszy. Rumianek pospolity poza tym nie choruje i nie wymaga stosowania oprysków. Rumianek pospolity – zastosowanie Rumianek jest bardzo wartościową rośliną z punktu widzenia ziołolecznictwa, a najcenniejsze są jego koszyczki kwiatowe. Zebrane w pełni rozwinięte kwiaty, których płatki nie opadły jeszcze na dół, trzeba bardzo szybko wysuszyć, rozkładając je w zacienionym miejscu. Kwiaty rumianku to bogactwo olejków eterycznych, witamin i minerałów. Dzięki temu ta niepozorna roślina wykazuje właściwości:  przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, ponieważ hamuje rozwój bakterii i grzybów;  przeciwzapalne, np. w przypadku bólów kości i nerwobólów;  rozkurczowe, rozkurczające mięśnie gładkie np. w przypadku bolesnych miesiączek;  ułatwiające trawienie, pomagające w przypadku wzdęć;  antyseptyczne, np. w przypadku zapalenia spojówek;  regenerujące, działające na oparzenia, alergie skórne itp.;  nasenne, ułatwiające zasypianie;  przeciwcukrzycowe i chroniące trzustkę;  odprężające i uspokajające nerwy. Stosowanie naparu z rumianku jest również pomocne w leczeniu pierwszych objawów przeziębienia, poprzez rozrzedzanie wydzieliny. Rumianek pospolity to także nieoceniony surowiec kosmetyczny, wykorzystywany m.in. w pielęgnacji włosów blond i rozjaśnianych oraz jako składnik produktów do pielęgnacji ciała i jamy ustnej. Rumianek pospolity, przez wielu uważany za chwast, jest rośliną wartą uwagi. Brak dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych, dekoracyjny wygląd i mnogość zastosowań w ziołolecznictwie i kosmetyce sprawiają, że warto posadzić rumianki w swoim ogrodzie. Źródła:  https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/ziola/9550-rumianek-pospolity  https://niepodlewam.pl/rumianek-pospolity-uprawa-i-rozmnazanie/  https://poradnikogrodniczy.pl/rumianek-pospolity-uprawa-zastosowanie- wlasciwosci-lecznicze.php  https://www.medonet.pl/zdrowie,rumianek---wlasciwosci-i- opinie,artykul,1726921.html

Hortensje
22.06.2021 02:00 Hortensja ogrodowa – co powinieneś wiedzieć, zanim posadzisz?

Hortensja ogrodowa jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Przybiera różne kształty i barwy. Wiele osób obawia się jej uprawy. Czy słusznie? Podpowiadamy jak cieszyć się pięknymi kwiatami na dłużej. Choć ta piękna roślina nie ma polskich korzeni, dziś śmiało możemy powiedzieć, że jest jedną z najczęściej występujących w rodzimych ogrodach. Pierwsza hortensja ogrodowa została sprowadzona z Azji ponad dwieście lat temu. Od tamtego czasu podbija serca ogrodników. Okazuje się, że już dwa wieki ta roślina świetnie radzi sobie w polskich warunkach. Mimo umiarkowanego klimatu, z powodzeniem jest uprawiana nie tylko w ogrodach dendrologicznych, ale i hobbystycznie. Trudno sobie wyobrazić prawdziwy ozdobny ogród właśnie bez hortensji.

próchnica glebowa
22.06.2021 02:00 Próchnica glebowa – jak powstaje i do czego służy

Próchnica glebowa, nazywana inaczej humusem (od procesu rozkładu - humifikacji), jest kluczowym składnikiem żyznej gleby. Ta naturalna mieszanka lubiana przez większość gatunków roślin sprawia, że rosną one szybciej i kwitną bujniej. Dowiedz się, jak powstaje próchnica glebowa i jak ją wykorzystać w ogrodzie. Próchnica glebowa – jak powstaje? Humus to część organiczna gleby powstała w większości z roślin, np. liści, gałęzi, suchej trawy, owoców, ale również z rozłożonych przez glebowe mikroorganizmy szczątek zwierząt i ich odchodów. Próchnica glebowa jest dodatkowo wzbogacana przez grzyby, bakterie i dżdżownice żerujące na szczątkach. Najważniejsze pierwiastki zawarte w humusie to:  Azot – niezbędny do budowania tkanek roślin, wpływający na ich prawidłowy rozwój i zieloną barwę, wydłużający proces wegetacji.  Wapń – wchodzący w skład ścian komórkowych roślin, wpływający na rozwój korzeni i budowę owoców, nadający roślinom wytrzymałość. Aż 80% organicznej gleby składa się właśnie z próchnicy, która z kolei dzieli się na prehumus, który jest nie do końca zhumifikowanymi szczątkami oraz humus, będący szczątkami w stopniu zaawansowanym. W rolnictwie to właśnie humus jest nazywany prawdziwą próchnicą glebową. Proces powstawania próchnicy nie zależy wyłącznie od mikroorganizmów, ale również od działalności człowieka na danym terenie, od ukształtowania terenu, panującego klimatu oraz ilości czasu, który upłynie. Wyróżnia się trzy typy próchnicy glebowej:  Mor – próchnica glebowa występująca w lasach liściastych;  Moder – próchnica glebowa w lasach mieszanych i na terenach górzystych;  Mull – próchnica występująca w glebach uprawnych i czarnoziemach. Często do gleby jest wprowadzany np. obornik, kompost czy słoma, które wpływają w określony sposób na skład próchnicy glebowej. Występuje również humus wodny, występujący w warunkach wilgotnych, dzielący się na próchnicę murszową, torfową i gytiową. Próchnica glebowa – czemu służy? Obecność próchnicy glebowej jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju wielu gatunków roślin. Sprawia, że związki mineralne, przede wszystkim azot i potas, są wolniej wypłukiwane z gleby, co sprawia, że rosnące w niej rośliny nie cierpią na niedobory potrzebnych składników odżywczych. Rośliny takie mogą bez przeszkód pobierać związki mineralne z podłoża, co przekłada się korzystnie na ich wzrost, rozwój, kwitnienie czy owocowanie. Można więc powiedzieć, że próchnica glebowa decyduje o żyzności i urodzajności podłoża. Próchnica ma również zdolność do zatrzymywania wody w glebie i hamowania rozwoju niektórych zagrażających roślinom patogenów. Gleba bogata w próchnicę jest lepka, porowata, zwięzła, szybciej się nagrzewa i ma większą pojemność wodną. Naturalna materia organiczna tworzy się bardzo długo, nawet kilkaset lat, jest zatem bardzo cenna dla rolników i ogrodników. Niestety Polska nie jest bogata w próchnicę glebową, mamy jej zaledwie 0,6-6%, w zależności od regionu, co w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej nie jest szczególnym wynikiem. Gleba ubożeje w próchnicę głównie w wyniku coraz mniejszej liczby hodowli roślin wieloletnich i międzyplonów, a zwiększenia się liczby tzw. monokultur, co oznacza brak różnorodności. Próchnica glebowa – jakie rośliny ją lubią? Wśród roślin, które szczególnie upodobały sobie żyzne, próchniczne gleby, znajdują się np.:  Pnącza, zwłaszcza powojniki, które lubią żyzną glebę o pH 6-7;  Rododendrony preferujące glebę kwaśną, o pH 3,5-5,5;  Wrzosy i wrzośce, których prawidłowy wzrost zależy od typu gleby i jej pH 3,5-4,5;  Hortensje, które muszą być uprawiane w glebie zasobnej, żyznej i głęboko uprawionej;  Konwalie naturalnie występujące w lasach, a więc lubiące gleby bogate w próchnicę;  Piwonie wymagające podłoża niezbyt zwięzłego, ale żyznego i próchnicznego;  Trawy ozdobne preferujące przepuszczalną, zasobną glebę, bez nadmiaru wilgoci. Próchnica glebowa to idealny nawóz dla wielu roślin – naturalny, bogaty we wszystkie potrzebne składniki odżywcze, poprawiający wzrost, kwitnienie i owocowanie. Warto korzystać z tego ogrodniczego złota. Źródła:  https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony- srodowiska/prochnica-glebowa  https://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-roslinna/1759-co- wplywa-na-zasobnosc-prochnicy-w-glebie  https://modr.pl/sites/default/files/brochures/jak_poprawic_zyznosc_gleby.pdf

werbena
22.06.2021 02:00 Werbena cytrynowa – pachnąca ozdoba ogrodu

Ta odmiana werbeny o przyjemnym, intensywnym zapachu, to ciekawa roślina, która może uatrakcyjnić Twój ogród. Dzięki swoim właściwościom jest cenionym krzewem hodowanym na przyprawę i do kompozycji bukietowych, jak również przyciąga do ogrodu, na tarasy i balkony motyle i pszczoły. Sprawdź, jak uprawiać werbenę cytrynową. Werbena cytrynowa – charakterystyka rośliny Nazywana inaczej lippią, miłowonką lub cukrownicą trójlistną, werbena cytrynowa to krzew z rodziny werbenowatych. W naturalnym środowisku występuje w Argentynie i Chile, skąd została przywieziona do Europy przez hiszpańskich podróżników. Werbena cytrynowa dorasta do 7 m wysokości. Charakteryzuje się wąskimi, jasnozielonymi liśćmi, wydzielającymi charakterystyczny, silny zapach przypominający cytrynę, skąd nazwa. Białe lub liliowe, niewielkie kwiaty są zebrane w kwiatostany wyrastające na szczytach pędów. W środowisku naturalnym, gdzie występuje dziko, werbena cytrynowa rośnie na łąkach, polach, w przydrożnych rowach, a nieprzycinana dorasta do pokaźnych rozmiarów. W uprawie ogrodowej możesz dowolnie przycinać werbenę, by uzyskać pożądany efekt. Ze względu na zapach, posadź werbenę blisko miejsc, gdzie często przebywają domownicy, np. przy tarasie lub balkonie, przy ścieżkach itp. Werbena cytrynowa – wymagania uprawowe i pielęgnacja Uprawa werbeny cytrynowej w ogrodzie nie jest skomplikowana. Stanowisko może być słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte od wiatru, chociaż przy dużej ilości rozproszonego światła będzie rosła bujniej. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne, gliniaste z domieszką piasku. Werbena cytrynowa nie jest odporna na niską temperaturę – już przy zerze opadają jej liście, a poniżej zera łodygi przemarzają. Jeśli więc uprawiasz werbenę w gruncie, konieczne będzie jej dokładne zabezpieczenie przed zimnem. Werbena cytrynowa w doniczce jest pod tym względem łatwiejsza w uprawie, ponieważ wystarczy ją przenieść na zimę do chłodnego pomieszczenia. Roślina ta nie znosi długotrwałej suszy – zarówno ta w gruncie, jak i w doniczce wymaga regularnego podlewania, co zabezpiecza ją przed utratą liści. Co około 3 tygodnie możesz dokarmić werbenę cytrynową nawozem wieloskładnikowym. Aby werbena cytrynowa nie chorowała, prócz zapewnienia jej właściwych warunków do wzrostu, regularnie oglądaj, w jakim jest stanie. Dotyczy to zwłaszcza liści i ich spodniej części, gdzie lubią gnieździć się szkodniki. Werbena cytrynowa – rozmnażanie Można rozmnażać werbenę na dwa sposoby: 1. Wysiewając nasiona na przełomie lutego i marca – nasiona namocz w pojemniku z ciepłą wodą przez 12 godzin, a następnie wysiej do doniczki wypełnionej torfem, zroś wodą i przykryj przezroczystą folią. Doniczkę postaw w jasnym, ciepłym miejscu i zapewniaj nasionom stałą wilgotność. Kiełkujące nasiona przepikuj do osobnych doniczek. W drugiej połowie maja możesz wysadzić młode werbeny cytrynowe do gruntu. 2. Ukorzeniając części zdrewniałe w marcu lub kwietniu – wybierz zdrowy fragment o minimum 5 węzłach, bez rozgałęzień. Zanurz w ukorzeniaczu, umieść w doniczce z wilgotnym podłożem i postaw w jasnym i ciepłym miejscu. Werbena cytrynowa – zastosowanie Ta pachnąca roślina jest ceniona zarówno w kuchni, jak i kosmetyce i medycynie naturalnej. Werbena cytrynowa jest znaną przyprawą, stosowaną jako dodatek do różnego rodzaju dań, marynat, sosów, deserów i napojów. Nadaje im cytrynowy, orzeźwiający zapach i delikatny smak, jak również wykazuje działanie prozdrowotne. W kosmetyce ceni się zawartość olejków eterycznych werbeny cytrynowej i wykorzystuje się je jako składnik perfum, kosmetyków, środków do higieny i pielęgnacji. Może być również stosowana jako naturalny środek przeciwko insektom – odstrasza mole odzieżowe, muchy i komary. Właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i uspokajające sprawiły, że werbena cytrynowa jest cenioną rośliną w medycynie naturalnej. Zbiory liści dokonywane dwa razy w roku mogą więc przynieść wiele korzyści – warto mieć werbenę cytrynową we własnym ogrodzie. Źródła:  https://porady.kwiaty-ogrody.pl/drzewa-i-krzewy-ozdobne/werbena-cytrynowa- uprawa-i-pielegnacja/  https://fajnyogrod.pl/porady/werbena-cytrynowa-sadzenie-uprawa-ceny- zastosowanie-w-domu/  https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/werbena-cytrynowa-jak-uprawiac-i-jak- wykorzystywac-werbene-cytrynowa-aa-iLvv-9n2A-RTkr.html

wężymord
22.06.2021 02:00 Wężymord – jak uprawiać czarny korzeń w ogrodzie?

To warzywo przypominające korzeń pietruszki (a smakujące jak szparagi) jest znane pod nazwami wężymord, skorzonera, czarny korzeń, szparag zimowy. Jego korzenie są jadalne i mają wiele właściwości odżywczych. W Polsce panują idealne warunki do uprawy wężymordu, dlatego możesz wyhodować go w swoim własnym ogrodzie – sprawdź jak!

Azalie
22.06.2021 02:00 Azalie w roli głównej – jak stworzyć piękny ogród?

Każdy, kto chciałby stworzyć wielobarwny ogród, powinien pomyśleć o tych roślinach. Azalie nie mają sobie równych w różnorodności kolorów. Gęste, bujne kwiaty o wyraźnym zapachu tworzą niepowtarzalny klimat. Od czego zacząć i jak je uprawiać? Azalie należą do rodziny roślin wrzosowatych. Bez wątpienia są to jedne z najbardziej dekoracyjnych kwiatów ogrodowych. Zanim zabierzemy się za uprawę tych pięknych krzewów, warto dowiedzieć się o ich podstawowych potrzebach. Jak każda roślina, również azalie mają swoje wymagania. Jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad, odwdzięczą się bujnym i pachnącym kwieciem.

Jagoda Kamczacka
22.06.2021 02:00 Jagoda kamczacka – uprawa i wskazówki

Jej owoce pomagają na wiele dolegliwości. Pod względem dobroczynnych substancji przewyższa borówkę i zwykłą jagodę. Warto poznać ją bliżej. Jagoda kamczacka to niezwykle wytrzymały krzew. Jagoda kamczacka, a właściwie suchodrzew, bo taka jest jej prawidłowa nazwa, pochodzi z rodziny wiciokrzewu sinego. Również w ten sposób jest nazywana pod względem botanicznym. Jednak w codziennym życiu najbardziej przyjęła się pierwsza nazwa. Jak sama wskazuje, krzew pochodzi z Kamczatki – półwyspu w północnowschodniej Rosji. Właśnie stamtąd pojawiły się pierwsze wzmianki o tych owocach. Owoce stosowano w starej medycynie ludowej w Chinach i Japonii. Były podawane jako lekarstwo na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pomagały też na choroby oczu i anemię. Profilaktycznie jedzono je ze względu na działanie wzmacniające i antybakteryjne. Do dzisiaj suchodrzew jadalny występuje naturalnie w tych rejonach. Regularną uprawę rozpoczęto dopiero w połowie XX wieku na terenie Związku Radzieckiego. Od tamtej pory wyhodowano nowe odmiany.

Zmywarka
21.06.2021 02:00 Mycie drewnianych przyborów w zmywarce to błąd. Jak czyścić je poprawnie?

Mycie drewnianych przyborów kuchennych nie należy do najmniej wymagających. Większość z nas korzysta w tym celu ze zmywarki, co może negatywnie odbić się na stanie naszych łyżek czy desek do krojenia. Jak zatem je myć, żeby służyły nam przez lata?Mycie w zmywarce, a nawet używanie płynów do naczyń, może mieć opłakane konsekwencje dla drewnianych przyborów. To poważny błąd, który popełnia większość z nas.

pjimage (8)
21.06.2021 02:00 Jak mieszka Magdalena Narożna?

Magda Narożna chętnie pokazuje swoje życie prywatne w sieci, co jakiś czas na jej Instagramie pojawiają się też zdjęcia z jej domu. Jak widać, wokalistka przepada za atmosferą relaksu. Szczególną uwagę zwróciliśmy na jej wielką huśtawkę.Dom Magdy Narożnej kojarzy się z odpoczynkiem i spokojem. Widać, że to miejsce, gdzie uwielbia spędzać czas.

drzwi
21.06.2021 02:00 Znaleźli w domu żmiję. Na miejsce przyjechała straż pożarna

W województwie opolskim dokonano niezwykłego odkrycia. W domu jednorodzinnym nagle znaleziono nieproszonego gościa - jadowitą żmiję. Jak doszło do zdarzenia i co stało się później?Nagłą wiadomość przekazali strażacy w województwie opolskim. Akcję przeprowadzono w niedzielne popołudnie - podaje se.pl

pjimage (9)
21.06.2021 02:00 Kobieta kupiła używaną szafkę nocną. Zawartość ją zaskoczyła

Historia kobiety stała się hitem sieci. Po tym, jak kupiła szafkę w sklepie charytatywnym i znalazła w niej wyjątkową rzecz, wszyscy oniemieli. "Wszechświat jest niezwykły" - skomentowała autorka nagrania.Szafka stała się przebojem TikToka. Niezwykła historia kobiety stała się znana na całym świecie. Co takiego się wydarzyło?

pjimage (7)
21.06.2021 02:00 Folia NRC w mieszkaniu sprawdza się podczas upałów

Upalne dni, a w dodatku praca z domu. Znacie to? Dla wielu z nas pogoda w ostatnie dni była prawdziwym utrapieniem. Jest jednak pewien sposób na to, aby wysokie temperatury stały się nieco mniej problematyczne.Przebywanie w domu podczas tak wysokich temperatur, jakie są teraz, potrafi dać w kość. Jak można radzić sobie z taką pogodą? Podpowiadamy.

pjimage (5)
21.06.2021 02:00 Domowe sposoby na komary

Upalne dni i ciepłe wieczory sprawiają, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jednak każdy z nas wie, czym kończą się letnie spacery po lesie czy spotkania w ogrodzie... Komary nie dają nam w spokoju odpocząć. Są jednak sposoby, żeby nie dać się owadom. Przedstawiamy kilka z nich.Alkohol, ocet, a nawet cebula. Poznaj nietypowe składniki, które pomogą uprzyjemnić letnie wieczory i pozbyć się komarów.

pjimage (11)
21.06.2021 02:00 Jak wykorzystać liście pomidorów w ogrodzie?

Zielne części pomidorów mogą być doskonałą bazą dla oprysku. Te przygotowuje się z liści oraz łodyg. Przedstawiamy przepis na wyciąg i gnojówkę, która pozwoli pozbyć się z ogrodu ślimaków czy pchełek ziemnych.Jak wykonać oprysk z pomidora? Poniżej przepis.

Kosmosy
17.06.2021 02:00 Kosmosy – jak je uprawiać?

Nazywane inaczej warszawiankami, ponętkami lub wschodniaczkami, kosmosy to kwiaty, które spotykamy najczęściej w miejskich łąkach i ogrodach w stylu wiejskim. Kosmos oznacza z greckiego harmonię, być może dlatego te dekoracyjne kwiaty o pięknych barwach zyskały tę nazwę. Są efektowne i bardzo dekoracyjne, a przy tym nie mają dużych wymagań uprawowych. Sprawdź, czego potrzebują kosmosy, by pięknie kwitnąć.

Skorpion w domu
17.06.2021 02:00 Znaleźli w swoim domu skorpiona

Mogłoby się wydawać, że takie historie występują tylko w filmach. Niestety, jak się okazało, nic bardziej mylnego. Mieszkańcy jednego z Warszawskich bloków, gdy wrócili z wakacji, odkryli w swoich czterech kątach nieproszonego gościa, którym wyraźnie zainteresował się pies.

Hurma Wschodnia
17.06.2021 02:00 Hurma wschodnia – uprawa kaki w ogrodzie

Pochodzące z Chin drzewo, którego nazwa hurma wschodnia nie jest szeroko znana. Bardziej popularną nazwą jest kaki, co określa owoce tej egzotycznej rośliny. Nazywa się je również persymoną, chińską śliwką i hebanem wiśniówką. Chociaż wygląd hurmy wschodniej jest oryginalny i egzotyczny, jej uprawa w Polsce jest możliwa pod paroma warunkami. Poniżej znajdziesz wszystkie jej wymagania uprawowe i pielęgnacyjne.

ostrokrzew
17.06.2021 02:00 Ostrokrzewy – ozdoba zimowego ogrodu

Wiecznie zielone, ciekawie wycięte liście i czerwone, lśniące owoce sprawiają, że ostrokrzew jest wyjątkową ozdobą zimowego ogrodu, wyróżniając się na tle śniegu. Sprawdź, jak uprawiać ostrokrzewy i jak je pielęgnować, by wydobyć ich naturalne piękno.

grzyby na trawniku
17.06.2021 02:00 Grzyby na trawniku – skąd się biorą

Posiadasz pieczołowicie pielęgnowany trawnik, na którym niespodziewanie pojawiły się grzyby? Przyczyny tego mogą być różne, dlatego warto zgłębić ten temat i spróbować walczyć z intruzami. Sprawdź, skąd biorą się grzyby na trawniku i jak się ich pozbyć.

Magnolie
17.06.2021 02:00 Magnolie – uprawa w ogrodzie i pielęgnacja

Chociaż magnolie są roślinami o niezwykle dekoracyjnym wyglądzie, ich uprawa wcale nie sprawia wielu problemów, jeśli znamy specyfikę roślin i jej upodobania. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe mają te piękne rośliny i ciesz się ich urodą w swoim ogrodzie.

SandeepHanda / 550 images
17.06.2021 02:00 Uprawa pnącza epipremnum w domu

Epipremnum uprawiane jako roślina ozdobna to wiele możliwości aranżacyjnych – może piąć się po palikach i drabinkach, płożyć się na podstawach lub zwisać z doniczek. W każdej formie prezentuje się bardzo efektownie, a przy tym nie sprawia problemów w uprawie i pielęgnacji. Sprawdź, jakie wymagania ma epipremnum i jak je pielęgnować.

Martyna Wojciechowska
16.06.2021 02:00 Martyna Wojciechowska pokazała zdjęcie z salonu. Jeden mebel zachwycił fanów, wiemy gdzie go kupiła

Martyna Wojciechowska jednym zdjęciem wywołała dość spore poruszenie. Fotografia została zrobiona w jej salonie, którego aranżacja robi bardzo duże wrażenie. Jeden szczegół przykuł szczególnie uwagę. Martyna Wojciechowska jest zapaloną podróżniczką i bardzo znaną polską dziennikarką. Postanowiła uchylić nam rąbka tajemnicy i zaprosić swoich obserwatorów do swojego salonu. Jak się okazało, było to bardzo dobrym pomysłem, ponieważ stał się on doskonałą inspiracją.

liść laurowy
16.06.2021 02:00 Palenie liści laurowych w domu może mieć bardzo dobre działanie

Ostatnimi czasy bardzo modne stało się palenie w domach rozmaitych kadzideł, czy też palo santo oraz białej szałwii. Takie czynności mają na celu oczyszczenie atmosfery w domach, a dodatkowo mają doskonały zapach. Mało kto wie jednak, że roślinę, która rewelacyjnie sprawdzi się tej kwestii, jest liść laurowy, który większość z nas ma w swojej kuchni.

Pilne
16.06.2021 02:00 Ikea otrzyma karę za szpiegowanie pracowników

Francuski oddział firmy Ikea dopuścił się przestępstwa, za które będzie musiała zapłacić milion euro kary. Dyrektor, który odpowiedzialny jest za szpiegowanie kilkuset pracowników, otrzymał 2 lata w zawieszeniu oraz 50 tysięcy euro grzywny. Tak duże kary są efektem ogromnej afery, która została rozpętana we francuskim oddziale Ikea w 2012 roku. Prasa zdecydowała się ujawnić cały skandal, a następnie do opinii publicznej dotarły informacje o zorganizowanym systemie monitorowania pracowników, a nawet niektórych klientów.

Dzika róża
15.06.2021 02:00 Dzika róża w ogrodzie

Chociaż szlachetne odmiany róż sadzone tradycyjnie w ogrodach uchodzą za najpiękniejsze, dzika róża może być ich ciekawym urozmaiceniem. Wyróżnia się subtelnym urokiem, delikatną urodą i do tego ma właściwości lecznicze. Zasadź dziką różę w swoim ogrodzie – sprawdź, jakie ma wymagania.

Astry
15.06.2021 02:00 Astry – łatwa uprawa w ogrodzie

Jeżeli mielibyśmy wskazać króla jesiennych rabatek, byłyby to astry. Bogactwo ich kolorów, delikatny, ale efektowny wygląd oraz łatwość w uprawie sprawiają, że z chęcią sadzi się je w ogrodach. Sprawdź, jakie wymagania mają astry i jak je pielęgnować, by zachwycały swoim obfitym kwitnieniem.

Berberys
15.06.2021 02:00 Berberys w ogrodzie

Berberys, zwany inaczej kwaśnicą, to bardzo atrakcyjny krzew ozdobny. Ciekawy pokrój, piękne liście przybierające jesienią wiele barw i czerwone owoce sprawiają, że jest to niewątpliwa ozdoba ogrodu. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować berberysy, by wydobyć ich naturalne piękno.

dursban
15.06.2021 02:00 Dursban – czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Gąsienice i pędraki owadów to niebezpieczni wrogowie roślin w ogrodzie. Czasem naturalne metody walki z nimi są nieskuteczne i trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki. Wśród nich znajduje się Dursban 480 EC – preparat owadobójczy, niszczący nicienie oraz szkodniki gryzące (np. gąsienice) i ssące (np. mszyce). Jest to środek bardzo silny, a niewłaściwie stosowany może być bardzo niebezpieczny.

wyposażenie ogrodu
11.06.2021 02:00 6 niezbędnych elementów, które muszą się znaleźć w Twoim ogrodzie

Posiadasz dom z niezagospodarowanym ogrodem i zastanawiasz się, co zrobić, żeby dostępna przestrzeń stała się atrakcyjna wizualnie i po prostu funkcjonalna? Szukasz inspiracji i przydatnych podpowiedzi? Zapoznaj się z poniższym tekstem, a dowiesz się, jakie rozwiązania warto zastosować w ogrodzie.

WWkw21 wymiana fb (1)
11.06.2021 02:00 Nadchodzi wielka wymiana sadzonek. Zielona rewolucja podbija serca

Każdy, kto zajmuje się hodowlą i ogrodnictwem, zastanawia się czasem, co zrobić z nadwyżką sadzonek lub ma w swojej kolekcji rośliny, którym chciałby dać nowe życie. Właśnie w tym celu postanowiono zorganizować Wielką Wymianę Sadzonek.

Anturium
11.06.2021 02:00 Anturium – roślina o oryginalnym wyglądzie

Wyjątkowy kształt i jaskrawa barwa anturium jest znana od lat miłośnikom kwiatów. Nie bez powodu jest obecne w ofercie większości kwiaciarni, ponieważ ma wielu zwolenników. Sprawdź, jak uprawiać anturium, by stanowiło ono prawdziwą ozdobę wnętrza.

z
09.06.2021 02:00 Zamioculcas – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Zmioculcas, znany również jako zamoikulkas zamiolistny, to niezwykle popularna w ostatnich latach roślina. Jest nie tylko stosunkowo łatwy w uprawie, ale również pasuje do każdego wnętrza i tworzy wyjątkową dekorację. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny, jak ją prawidłowo uprawiać i pielęgnować.

wierzba japońska
09.06.2021 02:00 Wierzba japońska – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Wierzba japońska to roślina, która stała się w ostatnich latach bardzo popularna, i można ją spotkać w wielu ogrodach. Aby pięknie się prezentowała, należy ją regularnie i odpowiednio przycinać. Dowiedz się, jak należy pielęgnować tę roślinę i co robić, aby była wyjątkową ozdobą Twojego ogrodu.

Wykańczanie suitu
09.06.2021 02:00 Tynki maszynowe gipsowe – charakterystyka i zastosowanie

Tynki gipsowe są jednym z najczęściej wybieranych sposobów przy wykańczaniu sufitów i ścian w naszych domach. Wybór tynku maszynowego jest o wiele bardziej praktyczny przy wykańczaniu większych powierzchni, dzięki czemu wykonywane przez nas prace budowlane idą dużo szybciej. Dowiedz się więcej na ten temat i jak poprawnie nakładać tynki maszynowe gipsowe.

szybkorosnące drzewa iglaste
09.06.2021 02:00 Szybko rosnące drzewa iglaste

Drzewa iglaste są bardzo popularną ozdobą naszych ogrodów. Ładnie się prezentują, a ich uprawa nie jest zbyt wymagająca. Ale jakie rośliny wybrać gdy zależy nam przede wszystkim na ich szybkim wzroście? Poznaj liczne odmiany szybko rosnących drzew iglastych.

izolacja wełba skanla i szklana
09.06.2021 02:00 Wełna skalna a szklana – charakterystyka, właściwości i różnice

Wełna mineralna, skalna i szklana, jest często stosowana przy wykorzystywaniu izolacji różnorakich budynków. Jest niezwykle lekka i elastyczna, dzięki czemu dopasowuje się do każdego rodzaju przestrzeni. Dowiedz się więcej na temat jej charakterystyki i jakie są różnice pomiędzy wełną skalną a szklaną.

Szarłaty
09.06.2021 02:00 Szarłaty – charakterystyka rośliny, uprawa i pielęgnacja

Szarłat, znany również jako amarantus, jest ciekawą rośliną, która ma wiele pożytecznych właściwości. Jego kwiaty są niezwykle ozdobne i pięknie prezentują się w każdym ogrodzie. Chociaż naturalnie występuje w cieplejszym klimacie, to z powodzeniem można go uprawiać w domowych warunkach. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny i jak właściwie ją pielęgnować.

Truskawki pnące
09.06.2021 02:00 Truskawki pnące – uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Truskawki pnące, znane również jako truskawki pienne, to odmiana, która owocuje przez całe lato aż do końca jesieni. Ich owocowanie jest bardzo obfite. Są uprawiane w ogrodach, na tarasach czy balkonach. Dowiedz się więcej na temat ich uprawy i pielęgnacji, i ciesz się wyjątkowym smakiem tych niezwykle popularnych owoców.

uprawa kawy w domu
09.06.2021 02:00 Uprawa kawy w domu

Nie każdy miłośnik kawy wie, że tę wyjątkową roślinę można uprawiać również w domowych warunkach. Kawa, a właściwie drzewko kawowca, staje się coraz bardziej popularną rośliną uprawianą w naszych domach. Dowiedz się więcej o tej egzotycznej roślinie i przeczyta,j jak wygląda uprawa kawy w domu.

papryka chilli uprawa w domu
09.06.2021 02:00 Uprawa papryki chili w domowych warunkach

Papryka chili jest bardzo popularną rośliną stosowaną w kuchni, którą możemy też z powodzeniem uprawiać w naszym domu czy na balkonie. Dowiedz się więcej o tej roślinie oraz jak wygląda uprawa papryki chili w domowych warunkach.

mieszkanie
09.06.2021 02:00 Jak mieszkają Polacy? Zaglądamy do wnętrza ich mieszkań

Czy nasze mieszkanie i to, jak je urządzimy, może coś o nas powiedzieć? Okazuje się, że tak i to nawet sporo. Marka Bimago postanowiła przyjrzeć się bliżej wnętrzom mieszkań i domów Polaków i zweryfikować, czy mają jakiś punkt wspólny. Marka Bimago przepytała ponad 1000 ochotników o wnętrza ich mieszkań i domów. Czy poświęcamy wiele uwagi naszemu domowemu otoczeniu? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem poniżej, gdzie rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

schody dywanowe
08.06.2021 02:00 Schody dywanowe – charakterystyka, rodzaje i zalety

Schody dywanowe to konstrukcja, która dobrze się prezentuje w każdym wnętrzu. Nie tylko pięknie wyglądają, ale też charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Ponadto, wszystkie dodatkowe elementy konstrukcji, jak np. balustrady czy kolorystyka, możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Dowiedz się więcej na temat konstrukcji, rodzajów oraz zalet tego typu schodów.

stokrotki
08.06.2021 02:00 Stokrotki – popularne odmiany, uprawa i pielęgnacja

Stokrotki to rośliny wieloletnie, należące do rodziny astrowatych. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 10 do 30 cm. Okres kwitnienia zaczyna się wiosną, około kwietnia, i może potrwać aż do późnej jesieni (w zależności od temperatury). Roślina ma drobne kwiaty, o wielkości około 1-5 cm. Mogą być pojedyncze lub pełne, białe, różowe, czerwone lub wielokolorowe. Do najpopularniejszych odmian tej rośliny należy, m.in.: „Alba Plena” – ma pełne i białe kwiaty, „Alice” – kwiaty są półpełne i mają blado różowy kolor, „Ave” – kwiaty są pełne i białe, „Dresden China” – kwiaty tej odmiany są różowe, „Goliath” – kwiaty są w kolorze różowym, białym i czerwonym, „Gracja” – kwiaty również są pełne i mają czerwony kolor, „Maria” – kwiaty pełne i różowe, „Old Strain” – kwiaty są pojedyncze i mają blado różowy kolor, „Pomponette” – kwiaty są pełne i niewielkie, mają biały, różowy lub czerwony kolor, „Rob Roy” – kwiaty mają karmazynową barwę, „Rominette Rosa” – ta odmiana ma również pełne kwiaty, o różowej barwie, „Romineette Rot” – kwiaty są pełne i czerwone, „Rominette Weiss” – ma pełne i białe kwiaty, „Speedstar Red” – ma półpełne kwiaty, ze środkami w żółtym kolorze, „Super Enorma” – kwiaty są pełne i duże, „The Pearl” – ta odmiana ma kwiaty w perłowym kolorze, „White Carpet” – kwiaty mają biały kolor.

suszenie kwiatów
08.06.2021 02:00 Suszenie kwiatów – najlepszy metody

Od lat cięte kwiaty to elegancka dekoracja, która dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu. Niestety czas jej utrzymywania się w pożądanej formie jest dość krótki. Ale co zrobić, jeżeli chcemy przedłużyć żywotność naszych roślin? Najlepiej wykonać zabieg suszenia kwiatów. Dowiedz się jak to zrobić i jakie są najlepsze metody. Suszenie kwiatów – kiedy suszyć kwiaty i jakie są najlepsze metody? Proces suszenia kwiatów dobrze jest wykonywać wieczorem, podczas suchych dni. Najlepiej ścinać mocno rozwinięte egzemplarze. Przed rozpoczęciem procesu suszenia należy upewnić się, że kwiaty nie są wilgotne. Następnie wybieramy odpowiednią i najwygodniejszą dla nas metodę. Możemy suszyć w kaszy mannie, na kratce, w boraksie i piasku, metodą zielnikową, metodą zielarską lub w roztworze gliceryny.

Rudbekia
08.06.2021 02:00 Rudbekia – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Rudbekia to jedna z najpopularniejszych roślin występujących w naszych ogrodach. Jest dość łatwa w uprawie, a jej piękne, żółte kwiaty są ozdobą każdego ogrodu. Dowiedz się więcej o tej roślinie, jak ją uprawiać i właściwie pielęgnować.

Rafał Brzozowski dom
07.06.2021 02:00 Przytulny dom Rafała Brzozowskiego, medale i puchary robią wrażenie

O Rafale Brzozowskim ostatnio jest niezwykle głośno. Media z wielkim zaangażowaniem opisują każdy krok wokalisty. Choć nie dzieli się nachalnie szczegółami ze swojego życia, na swoich mediach społecznościowych zamieścił kilka fotografii, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak mieszka uczestnik tegorocznej Eurowizji. Mało kto spodziewa się, w jakich warunkach tak naprawdę mieszka znana persona Telewizji Polskiej. Rafał Brzozowski na swoim profilu umieszcza w większości treści poświęcone swojej pracy artystycznej. Czasami jednak uchyli rąbka swojego życia prywatnego. Udało się nam znaleźć kadry, na których możemy zobaczyć fragmenty jego posiadłości.

Usuwanie rys z okularów
07.06.2021 02:00 Domowe sposoby na usunięcie rys z okularów

Zarysowania na okularach to bardzo uciążliwa przypadłość. Z pewnością każda osoba, która nosi okulary, doskonale o tym wie. Doprowadzenie do sytuacji, w której szkła mają wiele rys, prowadzi oczywiście do pogorszenia obrazu widzianego. Istnieją proste, domowe sposoby, które pomogą w pozbyciu się uciążliwych rys na okularach. W tym artykule opiszemy te, które sprawdzają się najlepiej. Złe obnoszenie się z okularami może prowadzić do sporych kłopotów i powstawania zarówno zanieczyszczeń, jak i trwałych uszkodzeń. Problem dotyczy szczególnie osób, które nie są wyposażone w etui i luzem wrzucają swoje okulary na przykład do torebki.

przechowywanie lemoniady
07.06.2021 02:00 Sposób na przechowywanie lemoniady. Będzie dłużej świeża

Przepyszna i orzeźwiająca lemoniada to szczególnie lubiany napój w letnie dni. Nadchodzące upały są idealnym momentem, aby nauczyć się, jak zrobić to pyszne picie i delektować się nim każdego dnia na własnym balkonie. Przyrządzenie to jedno, bardzo ważne jest także przechowywanie lemoniady, aby dłużej pozostała świeża i smakowita. Gdy nadchodzi letnia pogoda, najchętniej sięgamy po coś, co spowoduje, że zażyjemy choć trochę ochłody. W tym celu oczywiście genialnie sprawdzi się pyszna lemoniada z arbuza, cytryny, czy pomarańczy. W tym artykule dowiesz się, jak przyrządzić domowy smakołyk, a następnie, w jaki sposób prawidłowo go przechowywać, aby nie tracił smaku i zachował odpowiednią świeżość.

Nasz nowy dom
07.06.2021 02:00 Katarzyna Dowbor wyznała, że ekipy remontowe „Nasz nowy dom” czasem nie dają rady

"Nasz nowy dom" to program mający na celu niesienie pomocy najuboższym, których cztery kąty niestety nie są zbyt zadowalające, a stan budynków niekiedy stwarza nawet zagrożenie. Katarzyna Dowbor, jako gospodyni produkcji miała okazje odpowiadać już na wiele pytań związanych z działaniami na budowie. Po ostatnim wywiadzie, który udzieliła, zrobiło się głośno na temat ekip remontowych, które musiały pracować pod presją czasu. Okazuje się, że nie wszyscy zaangażowani byli w stanie sprostać wyzwaniu.

nawadnianie
05.06.2021 02:00 Projekt i instalacja systemu nawadniającego

Proces nawadniania roślin jest niezwykle istotny dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu, a szczególnie w okresie letnim, kiedy utrzymują się wyższe temperatury. Dlatego bardzo praktycznym wyjściem będzie wykonanie projektu i instalacji systemu nawadniającego w naszym ogrodzie. Dowiedz się jak wykonać odpowiedni projekt i zamontować właściwe elementy do nawadniania.

rośliny do oczka wodnego
05.06.2021 02:00 Rośliny do oczka wodnego – jakie gatunki wybrać?

Oczko wodne jest wyjątkową dekoracją każdego ogrodu, ale to rosnące w nim rośliny nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Na rynku znajdziemy wiele gatunków do wyboru, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Dowiedz się więcej na temat roślin do oczka wodnego, i tego, jakie gatunki wybrać.

fundamenty
05.06.2021 02:00 Płyty fundamentowe – charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Płyty fundamentowe są aktualnie niezwykle popularnym materiałem, używanym przy budowie domów. Jest to jeden z ważniejszych elementów budynku, który znacząco wpływa na jego trwałość i wytrzymałość. Dowiedz się więcej na temat tego materiału, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie.

rośliny chronione
05.06.2021 02:00 Rośliny chronione w Polsce – co powinieneś wiedzieć?

Rośliny chronione w Polsce występują przede wszystkim w środowisku naturalnym, w lasach, w parkach czy na łąkach. Jest ich kilkaset. Nie wolno ich niszczyć, ani przenosić w inne miejsce. Nie wolno też sadzić ich w naszym ogrodzie bez specjalnego pozwolenia. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o chronionych gatunkach.

posadzka
05.06.2021 02:00 Posadzka w garażu – z jakiego materiału najlepiej ją wykonać?

Wybór materiału na posadzkę w garażu jest niezwykle istotny, ponieważ musi być bardzo wytrzymała. Podłoże w garażu przez większość czasu jest narażone na oddziaływanie bardzo ciężkich sprzętów czy przedmiotów, dlatego musimy dokładnie przemyśleć nasz wybór. Dowiedz się więcej na temat materiałów, z których wykonuje się tego typu posadzki, i który z nich będzie najlepszy.

Perlit ogrodniczy
04.06.2021 02:00 Perlit ogrodniczy – charakterystyka i zastosowanie

Perlit ogrodniczy jest coraz częściej stosowaną substancją przy uprawie roślin w naszych ogrodach. Jest to naturalny materiał pochodzenia wulkanicznego. Ma wiele pożytecznych właściwości, np. dobrze spulchnia glebę i poprawia jej kondycję. Dowiedz się, jakie jest jego zastosowanie i jak go wykorzystać przy uprawie roślin w Twoim ogrodzie.

Pleśń w doniczce
04.06.2021 02:00 Pleśń na ziemi w doniczce – jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

Podczas uprawy roślin w domowych warunkach możemy spotkać się ze zjawiskiem pleśni na ziemi w doniczce. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, czy jest niebezpieczna i jak z nią skutecznie walczyć, a będziesz mógł cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok.

podkłady kolejowe w ogrodzie
04.06.2021 02:00 Podkłady kolejowe - czy można ich używać w ogrodzie?

Podkłady kolejowe są przesiąknięte olejem kreozotowym, który jest wytwarzany ze smoły węglowej. Jest to bardzo niebezpieczna substancja dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Dowiedz się więcej na temat tego tworzywa, i dlaczego należy go stanowczo unikać w naszych ogrodach.

marmurowy parapet
04.06.2021 02:00 Parapety z marmuru – charakterystyka, materiał, rodzaje

Dobrze wykonane parapety z marmuru mogą być ozdobą każdego wnętrza. Marmur prezentuje się niezwykle elegancko i jest dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Poza tym na parapecie możemy wyeksponować kwiaty czy inne, dekoracyjne przedmioty. Dowiedz się więcej na temat charakterystyki tego materiału i jakie kolory masz do wyboru.

pomarańcze w doniczce
04.06.2021 02:00 Pomarańcze w doniczkach – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Cytrusy to jedne z najsmaczniejszych i najpopularniejszych owoców na świecie, a ich uprawa stała się w ostatnich latach bardzo popularna w Polsce. Jednymi z najczęściej spotykanych są pomarańcze, które tworzą egzotyczną dekorację każdego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny oraz jak uprawiać i pielęgnować pomarańcze w doniczkach.

palma kokosowa
03.06.2021 02:00 Palma kokosowa – uprawa i pielęgnacja niezwykłego drzewka

Palma kokosowa jest potocznie zwana drzewem życia. Kojarzy nam się przede wszystkim z piaszczystą plażą i wakacjami. Jej owoce, czyli kokosy, są wyjątkowo smaczne i znane na całym świecie. Ale czy można ją hodować w domowych warunkach? Dowiedz się więcej o tej roślinie, oraz jak ją uprawiać i pielęgnować.

koniczyna czerwona
02.06.2021 02:00 Koniczyna czerwona – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

Koniczyna czerwona występuje naturalnie na terenie całego naszego kraju, Możemy ją spotkać w lasach, na łąkach czy pastwiskach. Roślina ta ma liczne właściwości lecznicze, które bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny, jej zalet i tego, jak ją stosować.

Ocieplanie domu
02.06.2021 02:00 Ocieplanie poddasza – jak wykonać i jaki materiał do ocieplenia wybrać?

Właściwie wykonane ocieplanie poddasza pomoże Ci utrzymać wyższą temperaturę wewnątrz domu, a dzięki temu zaoszczędzisz na ogrzewaniu. To rozwiązanie wpływa też pozytywnie na ochronę środowiska. Dowiedz się jak prawidłowo wykonać ocieplanie i jaki materiał do tego wybrać.

Mandewilla
02.06.2021 02:00 Mandewilla - jak uprawiać i pielęgnować?

Mandewilla, znana również pod nazwą dipladenia, jest ozdobnym pnączem o przepięknych i dekoracyjnych kwiatach. W domowych warunkach najczęściej jest uprawiana na tarasach i balkonach. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej roślinie, jak ją uprawiać i właściwie pielęgnować.

kokoryczka
02.06.2021 02:00 Kokoryczka – uprawa, pielęgnacja i właściwości

Kokoryczka to roślina, którą bardzo często można spotkać w lasach w całej Polsce. Jest też często spotykana w naszych ogrodach. Dzięki swoim uroczym kwiatom bardzo dobrze się prezentuje, również w towarzystwie innych roślin. Dowiedz się więcej na temat jej uprawy, pielęgnacji oraz innych właściwości.

Basen w ogrodzie
01.06.2021 02:00 Budowa basenu w ogrodzie

Decydując się na budowę basenu w ogrodzie należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Przede wszystkim basen stanowi ogromną atrakcję dla wszystkich domowników. Dowiedz się co należy zrobić, aby cieszyć się pięknym basenem w Twoim ogrodzie.

ketmia syryjska
01.06.2021 02:00 Ketmia syryjska – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Ketmia syryjska, znana również jako hibiskus ogrodowy, jest niezwykle dekoracyjną rośliną. Dlatego jest coraz bardziej popularna w naszych ogrodach. Można zasadzić pojedyncze egzemplarze lub po kilka sztuk. Wtedy stworzy jeszcze bardziej spektakularny efekt. Dowiedz się jak uprawiać i pielęgnować tę niezwykłą roślinę.

stolik z palet
01.06.2021 02:00 Jak zrobić stolik z palet?

Meble zrobione z palet stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Są nie tylko dość łatwe w wykonaniu, ale również niewiele kosztują. Jednymi z najczęściej wykonywanych mebli tego typu są praktyczne stoliki kawowe, które wpasują się w każde wnętrze, i które możemy wykonać sami. Dowiedz się jakich materiałów potrzebujesz i jak zrobić stolik z palet.

Cięcie borówki amerykańskiej
01.06.2021 02:00 Jak i kiedy wykonać cięcie borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska, zwana wysoką, jest rośliną często uprawianą w Polsce. Jej owoce są bardzo smaczne i mają wiele składników odżywczych. Aby prawidłowo się rozwijała i rosła potrzebne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Dowiedz się jak poprawnie wykonać cięcie borówki amerykańskiej.

Gres techniczny
01.06.2021 02:00 Gres techniczny – cechy charakterystyczne, rodzaje, zastosowanie oraz słabe i mocne strony materiału

Gres techniczny najczęściej można spotkać w pomieszczeniach gospodarczych oraz garażach. Jest to materiał, który wyróżnia się dużą wytrzymałością. Poznaj cechy charakterystyczne oraz dowiedz się więcej o jego rodzajach i zastosowaniu.

heliotrop peruwiański
01.06.2021 02:00 Heliotrop peruwiański – zasady uprawy i pielęgnacji

Heliotrop peruwiański jest rośliną o fioletowych kwiatach oraz wyjątkowo intensywnym i pięknym zapachu. Dzięki tym właściwościom jest coraz chętniej uprawianą rośliną w naszych ogrodach. Dowiedz się więcej na temat tego gatunku, a przede wszystkim jak prawidłowo go uprawiać i pielęgnować.

Drewniana elewacja
01.06.2021 02:00 Drewno na elewacji – cechy charakterystyczne, rodzaje oraz zabiegi pielęgnacyjne

Drewno na elewacji coraz częściej możemy spotkać na naszych domach. Drewniane elewacje odznaczają się atrakcyjnym wyglądem oraz oryginalnością. Poznaj ich cechy charakterystyczne, rodzaje oraz dowiedz się więcej o ich prawidłowej pielęgnacji.

karmnik osisty
01.06.2021 02:00 Karmnik ościsty – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Karmnik ościsty to bylina, która wyglądem przypomina mech lub trawę. Jest intensywnie zielona i gęsta, idealna do sadzenia na skalniakach. Może też zastępować trawę w naszym ogrodzie. Jego uprawa jest prosta i nie wymaga dużo czasu. Dowiedz się więcej o tej roślinie i jak ją pielęgnować.

Dach z wiązarów
01.06.2021 02:00 Dach z wiązarów kratowych – charakterystyka i wykonanie konstrukcji

Dachy z wiązarów kratowych stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Charakteryzują się lekkością oraz dość prostym wykonaniem. Dlatego tak wiele osób decyduje się na taką konstrukcję. Dowiedz się, czym się charakteryzują i jak wygląda ich budowa.

oddzielenie rabaty od trawnika
01.06.2021 02:00 Jak oddzielić trawnik od rabaty – najlepsze sposoby i materiały

Projektując i tworząc rabatę w naszym ogrodzie, chcemy, aby była ona jego ozdobą. Dlatego liczy się nie tylko miejsce i wybór roślinności, ale również odpowiednie oddzielenie jej od trawnika. Dowiedz się, jakie są najlepsze sposoby i materiały, oraz jak oddzielić trawnik od rabaty.

ałcza
01.06.2021 02:00 Ałycza – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Ałycza to drzewo, które zachwyca swoim wyglądem. Jest nazywana również śliwą wiśniową. Można ją spotkać w naszych ogrodach oraz parkach. Dowiedz się więcej na temat uprawy oraz pielęgnacji tej niezwykłej rośliny.

hamak
01.06.2021 02:00 Hamak na balkon – jaki model wybrać i jak go zamontować

Hamak na balkonie czy w ogrodzie stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale jest też świetnym miejscem do relaksu w letnie popołudnie. Dowiedz się jaki model hamaku jest najlepszy i jak go właściwie zamontować.

bażyna
01.06.2021 02:00 Bażyna – charakterystyka, zasady uprawy oraz zastosowanie rośliny

Bażyna jest niewielkim krzewem pochodzącym z rodziny wrzosowatych. Jej naturalne środowisko to tereny Środkowej oraz Północnej Europy. Posiada ciekawe odmiany, które wyróżniają się swoim wyglądem. Dowiedz się jak prawidłowo uprawiać roślinę oraz poznaj jej odmiany.

Ogród zimowy
01.06.2021 02:00 Budowa ogrodu zimowego – jak zaplanować i wykonać konstrukcję?

Budowa ogrodów zimowych z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Chociaż to przedsięwzięcie wiąże się z pewnym kosztem, może przynieść spektakularny efekt dekoracyjny. Dowiedz się jak dobrze zaplanować działania i jakich materiałów użyć do wykonania odpowiedniej konstrukcji.

hortensja bukietowa
01.06.2021 02:00 Hortensja bukietowa – uprawa, odmiany, cięcie

Hortensja bukietowa jest niezwykle dekoracyjną rośliną, która zachwyca pięknymi kwiatami w wielu kolorach. Chociaż często można ją spotkać w formie kwiatów ciętych, to nadaje się również do uprawiania w naszym ogrodzie. Poznaj tajniki jej uprawy i pielęgnacji, oraz najpopularniejsze odmiany.

Surmia
01.06.2021 02:00 Katalpa surmia – uprawa i popularne odmiany

Katalpa surmia, znana również jako surmia bignoniowa, to niewielkie, urocze i wyjątkowo dekoracyjne drzewko. Jej wygląd sprawia, że jest coraz częściej sadzona w naszych domowych ogrodach. Dowiedz się więcej na temat tej rośliny oraz jak ją uprawiać i pielęgnować.

budowa domu
01.06.2021 02:00 Budowa domu z płyty warstwowej – charakterystyka konstrukcji

Budowa domu z płyty warstwowej to metoda, która charakteryzuje się krótkim czasem konstrukcji. Między innymi dlatego z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie. Dowiedz się więcej na temat płyt warstwowych i charakterystyki tego typu konstrukcji.