Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Babcia zdradziła mi, jak zimuje pelargonie. Wiosną jej kwiaty są nie do poznania
Adam Moskal
Adam Moskal 24.09.2024 12:30

Babcia zdradziła mi, jak zimuje pelargonie. Wiosną jej kwiaty są nie do poznania

pelargonie
Fot. Canva

Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych roślin balkonowych, które w naszych warunkach klimatycznych wymagają odpowiedniego przygotowania na zimę, aby mogły przetrwać i ponownie cieszyć nas swoim pięknem w kolejnym sezonie. Niżej pochylam się nad domowymi i tanimi sposobami na zimowanie pelargonii, które z powodzeniem można zastosować w każdym domu.

Kiedy i jak przenieść pelargonie?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu pelargonii do zimy jest przeniesienie ich do wnętrza, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Najlepiej zrobić to na początku października, kiedy temperatura zaczyna spadać poniżej 10°C. Pelargonie są wrażliwe na chłód, dlatego warto zadbać o to, aby nie zostały zaskoczone przez mrozy.

pelargonie
Fot. Canva/pelargonie
Dowiedziałem się co na nich jest, więcej ich nie kupuję. To ogromne siedliska bakterii

Przygotowanie pelargonii do zimowania

Zanim pelargonie trafią na zimę do domu, należy je przyciąć. Skróć pędy o połowę, co pomoże roślinie lepiej przetrwać zimę i ograniczy jej zapotrzebowanie na wodę i światło. Ważne jest także usunięcie wszystkich suchych liści i kwiatów, aby zapobiec rozwojowi chorób​. 

Pelargonie najlepiej zimować w chłodnym i jasnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 10-15°C. Doskonale sprawdzi się piwnica, garaż lub nieogrzewana weranda. Ważne, aby miejsce to było przewiewne i niezbyt wilgotne. W zbyt ciepłych pomieszczeniach pelargonie mogą rosnąć zbyt intensywnie, co nie jest korzystne podczas zimy​.

Jak dbać o pelargonie zimą?

Podczas zimowania pelargonii, ich podlewanie powinno być ograniczone do minimum. Wystarczy podlewać rośliny raz na 3-4 tygodnie, aby zapobiec całkowitemu wyschnięciu ziemi. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni, co jest jednym z najczęstszych problemów zimujących pelargonii​.

W marcu lub kwietniu pelargonie można przenieść do cieplejszego i bardziej słonecznego miejsca, stopniowo zwiększając częstotliwość podlewania. Na tym etapie warto także zasilić je nawozem, aby pobudzić rośliny do intensywnego wzrostu i przygotować je do sezonu letniego​.

pelargonie
Fot. Canva/pelargonie