To koniec zmiany czasu? Podjęto finalną decyzję
Zmiana czasu w Unii Europejskiej to temat, który powraca co roku, kiedy przechodzimy z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Wiele osób zastanawia się, czy ten rytuał zostanie w końcu zakończony, zwłaszcza że w ostatnich latach coraz głośniej mówi się o jego zniesieniu. Co więc postanowiono?
Czemu zmieniamy czas na zimowy i letni?
Zmiana czasu, czyli przesuwanie zegarów o godzinę do przodu na wiosnę i o godzinę do tyłu jesienią, została wprowadzona w wielu krajach w celu lepszego wykorzystania światła dziennego. Miało to na celu oszczędzanie energii, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy dni są krótsze. Jednak w ostatnich latach wiele osób, a także organizacji, zaczęło kwestionować sens tego rozwiązania, wskazując na negatywne skutki dla zdrowia i rytmu życia codziennego.
Posmaruj okna. Przestaną parowaćZmiany w Unii Europejskiej na temat zmiany czasu
W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował rezolucję, aby zakończyć zmianę czasu w krajach Unii Europejskiej. Każde państwo miało możliwość wyboru, czy chce na stałe pozostać przy czasie letnim, czy zimowym. Plan zakładał, że ostatnia zmiana czasu miałaby nastąpić w 2021 roku, jednak pandemia COVID-19 i inne priorytety polityczne sprawiły, że decyzje w tej sprawie zostały odłożone. Na ten moment zmiana czasu w Polsce obowiązuje do przynajmniej 2026 roku.
Jak dostosować się do zmiany czasu w domu?
Zmiana czasu może być uciążliwa dla naszego organizmu, dlatego warto zastosować kilka prostych metod, które pomogą złagodzić skutki tej zmiany:
- Stopniowe przesuwanie czasu snu: Na kilka dni przed zmianą czasu warto zacząć kłaść się spać o 15-30 minut wcześniej (przy przejściu na czas zimowy) lub później (przy przejściu na czas letni).
- Dbaj o światło dzienne: W dniu zmiany czasu spędź jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, aby Twój organizm łatwiej dostosował się do nowego rytmu dnia.
- Unikaj ciężkich posiłków i kofeiny przed snem, co pomoże w lepszym zasypianiu i szybszej adaptacji do nowego czasu.
Choć zmiana czasu wciąż obowiązuje, jej przyszłość w UE stoi pod znakiem zapytania. Ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z tą zmianą, dopóki obowiązuje, a jednocześnie śledzić rozwój sytuacji w Unii Europejskiej.