Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Babciny sposób na zardzewiałą blachę. Nie musisz kupować nowej
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.01.2024 07:43

Babciny sposób na zardzewiałą blachę. Nie musisz kupować nowej

rdza na blaszce do pieczenia
canva/blindbevering, shutter/Small365

Nasze babcie miały swoje sposoby na trudne plamy, kamień w czajniku, czy nawet na zniszczoną i zardzewiałą blaszkę do pieczenia. O niektórych już zapomnieliśmy, a inne stosujemy do dziś. Jak uratować blachę babcinym sposobem?

Zanim w sklepach pojawiły się najróżniejsze detergenty, babcie radziły sobie domowymi sposobami. Wiele z nich działa lepiej niż środki czystości, a do tego są ekologiczne.

Skuteczne sposoby naszych babć

Na sklepowych półkach nie brakuje najróżniejszych detergentów, które mają pomóc nam w utrzymaniu czystości w domu. Jak radziły sobie nasze babcie, zanim chemia pojawiła się w sklepach?

Kobiety miały swoje sposoby. Ciekawym trikiem naszych babć możemy usunąć plamy ze smaru, które pojawiły się na ubraniach. Wiele osób o tym nie wie, ale na takie zabrudzenia dobrze działa masło.

Babcie musiały radzić sobie nie tylko z plamami. Wiele trików może do dziś wykorzystać też w kuchni. Wśród babcinych sposobów znalazł się prosty trik na odnowienie blaszki do pieczenia.

blaszki do pieczenia
Canva / Tatiana Foxy, Getty Images

Prosty sposób na lśniącą blaszkę do pieczenia

Kiedy używamy blaszki do pieczenia, jest ona narażona na wysokie temperatury, kontakt z jedzeniem, ale też z wodą. Właśnie dlatego z czasem może gorzej wyglądać. Na szczęście możemy foremki uratować, stosując triki naszych babć.

Na blaszkę musimy wysypać sól, a następnie wstawić ja do rozgrzanego piekarnika na 5 min. Następnie sól wyrzucamy do kosza. Samą blaszkę przecieramy kawałkiem słoniny. Kiedy zobaczymy, że tłuszcz się wchłoną, możemy blaszkę umyć jak zawsze.

Nasze babcie miały nie tylko sposoby na uratowanie zniszczonych blach, czy garnków. Znały prosty sposób na płyn do mycia naczyń. Wystarczą tylko dwa składniki, które zwykle i tak mamy w kuchni.

Ekologiczny płyn do mycia naczyń

Babcie miały też sposób na domowy płyn do mycia naczyń. Do jego zrobienia będzie nam potrzebna mąka pszenna i sól. Na początek musimy zagotować wodę. Dodajemy do niej łyżkę soli i garść mąki pszennej.

Naszą miksturę dobrze mieszamy i czekamy, aż ostygnie. Ten ekologiczny płyn do mycia naczyń naprawdę dobrze radzi sobie z brudnymi talerzami, kubkami, czy sztućcami.

blaszki do pieczenia
Canva / Jakub Kapusnak, Foodiesfeed

Zobacz także: