DomekIOgrodek.pl Porady domowe Biały nalot w doniczce to najgorszy znak. Tym sposobem poradzisz sobie z nim z łatwością
Kadr z materiału YouTube na kanale Make Your Life Greener

Biały nalot w doniczce to najgorszy znak. Tym sposobem poradzisz sobie z nim z łatwością

7 stycznia 2023
Autor tekstu: Adam Moskal

Biały nalot w większości doniczek jest niczym innym jak osadem mineralnym pozostałym po podlewaniu. Minerały wytrącają się z wody i osiadają na powierzchni ziemi. Niekiedy jednak osad może być oznaką pleśni, co ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie rośliny. Niżej zdradzamy jak sobie z nią poradzić.

Pleśń na ziemi w doniczkach może przybierać nie tylko biały kolor - często obserwuje się infekcje o kolorze brązowym, zielonym, żółtym czy nawet czarnym. Odróżnisz ją od osadu mineralnego w bardzo prosty sposób, wystarczy powąchać podłoże rośliny. J eśli wydziela nieprzyjemnie stęchły i piwniczny zapach, to znak, aby zacząć natychmiast działać.

Jak uporać się z pleśnią w doniczkach?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest wykorzystanie sproszkowanego cynamonu. Najlepiej oczywiście korzystać ze świeżo zmielonej przyprawy, jednak jeśli nie masz kawałka kory w kawałku, kupny cynamon w proszku również się nada.

Wystarczy, że posypiesz odrobiną cynamonu powierzchnie ziemi i delikatnie spryskasz ją wodą. Już następnego dnia kłaczki pleśni powinny zacząć znikać. Co kilka dni możesz powtórzyć kurację, aż do skutku.

Ciekawym patentem jest także pokrojenie czosnku w kawałki i wciśnięcie ich do ziemi w doniczce. Dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu i antybakteryjnemu produkt ten ułatwi usuwanie pleśni.

Jak usunąć pleśń z doniczki?
Canva/Huy Phan, Pexels

Soda oczyszczona na ratunek

Soda oczyszczona powinna być wręcz obowiązkowym wyposażeniem w każdym domu, ponieważ z jej pomocą można wykonać mnóstwo prac, od gotowania, przez czyszczenie, po odświeżanie. Nie inaczej jest w przypadku roślin, soda doskonale radzi sobie z ochroną ich przed pleśnią.

Na samym początku, w celu usunięcia pleśni z ziemi, należy posypać ją sodą i odczekać około 24 godzin. Po tym czasie z pewnością zauważysz różnicę. Zapobiegawczo stosuje się wodny roztwór sody.

Do jego przygotowania potrzebujesz 200 ml letniej wody oraz dwóch łyżek sody oczyszczonej. Wymieszaj obie substancje i przelej je do butelki z atomizerem. Płynem należy spryskać łodygi, liście i ziemie wokół roślin, a po dwóch godzinach spłukać go czystą wodą.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  1. Wrzuć je do pralki wraz z puchową kurtką. Po praniu puch się nie zbije, a kurtka będzie idealnie czysta

  2. Jak wykorzystać fusy po kawie? Zrobisz z nich najlepszy nawóz do roślin i kwiatów

  3. Jak odetkać zlew i pozbyć się brzydkiego zapachu bez sklepowego kreta? Ten patent za grosze jest idealny

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy