DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak wykorzystać fusy po kawie? Zrobisz z nich najlepszy nawóz do roślin i kwiatów
Adam Moskal
Adam Moskal 07.01.2023 12:30

Jak wykorzystać fusy po kawie? Zrobisz z nich najlepszy nawóz do roślin i kwiatów

Jak wykorzystać fusy po kawie?
canva/PamWalker68, Getty Images

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez porannego kubka kawy. Jeśli lubujesz się w kawie parzonej ze świeżo mielonych ziaren, mamy świetne wieści. Twoje fusy przyczynią się do znacznej poprawy jakości roślin, które masz w swoim domu. Niżej zdradzamy jak nawozić je fusami z kawy.

Rośliny w domu pełnią szczególnie ważną funkcję zimą, kiedy za oknami natura jest w stanie spoczynku i brakuje zielonych kolorów, na których można zawiesić oko. Pozwalają w końcu zachować aurę natury, która relaksuje. Dodatkowo oczyszczają powietrze i nawilżają je, warto więc dbać o nie jak najlepiej.

Fusy po kawie sprawdzają się w tym celu znakomicie. Szczególnie dobrze reagują na nie paprocie i inne rośliny kwasolubne, takie jak kroton czy skrzydłokwiat.

Jak zrobić nawóz z fusów po kawie?

Na początku należy oczywiście zaparzyć kawę. Pamiętaj, aby oddzielić fusy od naparu, zanim doda się do niego cukier, mleko czy inne dodatki, które mogą zaszkodzić roślinom. Następnie wysusz je tak, aby zminimalizować ryzyko wytworzenia się pleśni.

Istnieją dwie metody użycia fusów w celu odżywiania roślin. Pierwszy z nich polega na połączeniu jednej łyżki fusów z kilkoma łyżkami ziemi, a następnie posadzenia w takiej mieszance rośliny.

Inny patent wymaga wsypania fusów po jednej kawie do butelki czy dzbanka i zalania ich jednym litrem letniej i odstanej wody. Płynem należy podlewać rośliny lubiące kwaśne podłoże dwa razy w miesiącu.

Jak nawozić kwiaty fusami po kawie?
Canva/Jeerayut Rianwed, Getty Images

Co zawierają i jak działają fusy z kawy?

Przede wszystkim wypełnione są minerałami, które są konieczne do odpowiedniego funkcjonowania roślin. Pełno w nich azotu, potasu oraz fosforu, a w mniejszych ilościach można znaleźć w nich także wapń, magnez, żelazo i cynk.

Rośliny nawożone fusami mają bardziej soczystą i zdrowszą zieleń oraz wykazują szybszy wzrost. Ziemia po fusach ma także odpowiednie pH (odpowiednie dla roślin kwasolubnych).

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  1. Genialny trik na piekarnik lśniący czystością z użyciem ziemniaka. Nie wymaga żadnej chemii

  2. Niewiarygodne jak mieszka Katarzyna Skrzynecka. Choć jest wielką gwiazdą, nie pławi się w luksusach

  3. Te urządzenia pobierają prąd nawet po wyłączeniu. Koniecznie odłącz je od gniazdka