Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Chciała sprzedać kolorowe szkło z PRL-u za bezcen. Internauci ją ostrzegli, są warte fortunę
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.05.2023 12:16

Chciała sprzedać kolorowe szkło z PRL-u za bezcen. Internauci ją ostrzegli, są warte fortunę

Odałaby cenne kryształy za bezcen! Zobacz co znalazła grupa Uwaga, śmieciarka jedzie - Warszawa na Facebooku
Zdjęcie pochodzi z grupy Uwaga, śmieciarka jedzie - Warszawa na Facebooku

Kolorowe szkło z PRL-u dzisiaj przeżywa istny renesans. Styl vintage ponownie jest w modzie. Zobacz, ile warte są kryształy z PRL-u, które przez przypadek zostałyby sprzedane za bezcen na warszawskich przedmieściach.

PRL-owskie kryształy to prawdziwy skarb

Do łask ponownie wracają PRL-owskie ozdoby. Kryształy z PRL-u, kolorowe szkło z lat 60.,70. I 80.XX wieku ponownie robi furorę na salonach. Czyżby to wielki powrót polskiej tradycji?

Jeszcze nie tak dawno, bo raptem 40 lat temu, PRL-owskie szkło dekoracyjne uczestniczyło w życiu codziennym każdego Polaka. To nie był wyraz wytrawnego stylu właściciela – on po prostu potrzebował zastawy stołowej.

Kiedyś niedoceniana, dzisiaj pożądana. Jeśli macie w domu PRL-owskie kryształy, półmiski, czy patery produkcji polskich hut, koniecznie zobaczcie, ile są one warte. Nie uwierzycie, ale pewna Warszawianka oddałaby je za bezcen, nie znając kompletnie ich wartości.

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami Telekamery bez Dowbor. Fani są oburzeni jak została potraktowana

Kilka tysięcy złotych na śmietniku? Zobacz, co znalazła pewna grupa na Facebooku

Grupa Uwaga, śmieciarka jedzie - Warszawa na Facebooku dokonała prawdziwego odkrycia. Pewna Warszawianka o mały włos nie oddała cennych PRL-owskich kryształów za bezcen.

kryształy.jpg
Zdjęcie pochodzi z grupy Uwaga, śmieciarka jedzie - Warszawa na Facebooku

Kobieta wystawiła na grupę Uwaga, śmieciarka jedzie - Warszawa na Facebooku „mix rzeczy kuchennych po babci”. Biegli w sztuce internauci natychmiast ją ostrzegli. Sprawą zainteresował się także administrator grupy, który natychmiast poinformował kobietę, by ta nie dokonywała transakcji.

Kto by pomyślał, że ludziach jest jeszcze tylko empatii i etycznego podejścia. Administrator Uwaga, śmieciarka jedzie - Warszawa na Facebooku również to docenił, wrażając słowa uznania dla życzliwych internautów.

Podziękowania.png
Zdjęcie pochodzi z grupy Uwaga, śmieciarka jedzie - Warszawa na Facebooku

Dlaczego stare kryształy są tak drogie?

To, co modne musi kosztować, chociaż nie zawsze było to tak oczywiste. Większość PRL-owskich kryształów lata temu wylądowało na strychach ze względu na swoją niepochlebną historię. Pragnęliśmy się wyrwać z komuny tak bardzo, że nawet PRL-owskie kryształy stały się dla nas złem koniecznym.

Obecnie historia kryształów i tło historyczne ma drugorzędne znaczenie. Współcześni kolekcjonerzy sztuki pamiętają czasy komuny jak przez mgłę, doceniając PRL-owską sztukę. A jest się czym zachwycać. 

Niektóre z kryształów to istne dzieła sztuki, powstałe z rąk artystów takich jak Zbigniew Horbowy, nazywany „ojcem dresingu czasów PRL-u”. Nonszalancki kubizm, modernistyczny metal w szkle, czy arcydzieło „wazon Izolar”, dziś cieszą oko turystów odwiedzających muzeum sztuki. Zdecydowanie ten człowiek wyprzedził swoją epokę!

Tagi: Dom