DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co 15 dni podlewam nią oleandry. Kwitną aż do później jesieni
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.09.2023 09:15

Co 15 dni podlewam nią oleandry. Kwitną aż do później jesieni

oleandry
canva/Olga Gont, canva/RobbMatingley

Ta przepiękna roślina wypuszcza kwiaty aż do późnej jesieni. Oleandry najlepiej rozwijają się w rejonach śródziemnomorskich. Coraz częściej spotkamy je również w Polsce. Najlepiej uprawiać je w doniczkach. Jak zadbać oleandry?

Jeśli chcemy, żeby oleandry długo i obficie kwitły, musimy zadbać o odpowiedni odżywkę. Możemy zrobić ją samodzielnie w domu. Niżej zdradzamy, jak ją przygotować. 

Jak uprawiać oleandry?

Oleandry nie przepadają za mroźnymi zimami w Polsce. Dlatego lepiej hodować je w doniczkach. Najlepiej wybrać pełne słońca stanowisko. Właśnie dzięki temu będą obficie kwitnąć.

Oleandry uwielbiają wodę. Podłoże w doniczkach powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Niedobór wody może prowadzić do opadania liść. Trzeba na to uważać i regularnie podlewać roślinę.

Nie każdy wie, że oleandry potrzebują regularnego podcinania. Ten zabieg warto wykonać raz w roku. Poza tym musimy pamiętać o nawożeniu. W dalszej części artykułu zdradzimy idealną mieszankę do oleandrów.

oleandry (2).jpg
Canva / Debu Durlav, Getty Images

Sprawdzony nawóz do oleandrów. Zrobisz go w domu

Idealną odżywkę do oleandrów możemy przygotować sami w domu. Sprawi, że rośliny będą kwitły aż do późnej jesieni. Przyda nam się przyprawa, którą znajdziemy w kuchennej szafce. Idealną odżywkę zrobimy z liści laurowych.

Garść liści laurowych wrzucamy do pojemnika i zalewamy litrem wody. Mieszankę odstawiamy na godzinę, a następnie odcedzamy. Liście wypuszczą drogocenne składniki odżywcze, które zasilą oleandry.

Odżywki nie musimy rozcieńczać. Jest gotowa do użycia i bogata w składniki odżywcze. Jak często zasilać nią oleandry? Poniżej wyjaśniamy jak stosować odżywkę do oleandrów z liści laurowych.

Jak zasilać oleandry?

Oleandry możemy podlewać odżywką raz na 15 dni. Zawiera naprawdę sporo składników odżywczych. Wśród nich azot, fosfor, potas i magnez, które pobudzą do kwitnienia i intensywnego wzrostu.

Oleander to przepiękna roślina, która może zdobić nasz ogród do jesieni. Sprawdź też, inny sprawdzony sposób na obfite kwitnienie oleandrów.

oleandry (1).jpg
Canva / membio, Getty Images