Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Prawo > Co można zrobić, gdy lokator nie chce płacić czynszu? Natychmiast podejmij to działanie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 27.01.2024 10:09

Co można zrobić, gdy lokator nie chce płacić czynszu? Natychmiast podejmij to działanie

problemy z lokatorem
Canva / AntonioGuillem, Getty Images

Właściciele mieszkań przed znalezieniem lokatorów i udostępnieniem nieruchomości muszą liczyć się z tym, że najemcy bywają różni. Zdarzają się osoby, które po jakimś czasie przestają płacić czynsz. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy lokator przestaje płacić, właściciel nieruchomości jest w trudnej sytuacji. Musi sam pokryć koszty generowane przez najemcę. Na szczęście jest sposób na wybrnięcie z takiej sytuacji.

Jak radzić sobie z trudnym lokatorem?

Inwestowanie w nieruchomości jest dobrym sposobem na zabezpieczenie majątku. Właśnie dlatego tak chętnie kupujemy mieszkania, a czasem nawet domy. Na nieruchomościach możemy też zarobić na wynajmie.

Niestety w niektórych przypadkach wynajem wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli trafimy na nieuczciwego najemcę, może czekać nas problem z brakiem płatności na czas. W niektórych przypadkach lokatorzy całkowicie przestają płacić.

Bez względu na to, dlaczego najemcy nie chcą płacić czynszu, właściciel nieruchomości ma prawo żądać uregulowania zaległych należności. Jak uporać się z lokatorami? Czy możemy wyrzucić ich z mieszkania?

pieniądze
Canva / Marek Usz, Getty Images

Co robić, kiedy lokator nie płaci czynszu?

Pierwszym krokiem w takiej sytuacji zawsze jest rozmowa z lokatorami. Kiedy najemca nie chce ugodowo podjeść do sprawy, musimy skierować do niego wezwanie do zapłaty pełnej kwoty zaległości. W wezwaniu podajemy kwotę oraz termin zapłaty.

Wezwanie jest też znakiem dla lokatora, że w innym wypadku będziemy kierować sprawę do sądu. W niektórych przypadkach wezwanie poskutkuje uiszczeniem zaległych płatności. Co robić, kiedy tak się nie stanie?

Wypowiedzenie umowy najmu

Wraz z wezwaniem możemy wypowiedzieć umowę najmu albo zaczekać, aż lokator odpowie na nasze wezwanie. Jeśli próby nie przynoszą rezultatu, należy wypowiedzieć umowę oraz zgłosić sprawę do sądu.

Sprawę do sądu należ zgłosić dopiero po wypowiedzeniu umowy najmu. Dzięki temu sąd ma podstawy do zarządzenia eksmisji niepłacącego lokatora. Warto jednak pamiętać, że na własną rękę nie możemy wyrzucić najemcy z mieszkania.

problemy z lokatorem
Canva / Dean Drobot

Zobacz także: