Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Kilka ważnych informacji
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 21.03.2022 22:17

Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Kilka ważnych informacji

Astma
fot. Freepik.com/Pixabay.com

Astmatycy muszą na każdym kroku uważać na otoczenie, w którym się znajdują. Wiele bodźców może wywołać ataki, które są groźne dla organizmu. Australijscy naukowcy odkryli trzy główne źródła wyzwalające napady astmy.

Astma jest przewlekłą chorobą atakującą oskrzele. Prowadzi do nawracających napadów, podczas których człowiek ma problemy z oddychaniem, odczuwa duszność i ściskanie w klatce piersiowej. Objawem astmy jest duszność połączona z charakterystycznym świstem w oddechu.

Osoby cierpiące na dolegliwość muszą bardzo uważać na otoczenie, w którym się znajdują. Choroba często wywoływana jest przez czynniki alergiczne. Na świecie ponad 240 mln ludzi walczy z uciążliwą astmą. Naukowcy rozpoczęli badania, które wskazały trzy główne czynniki wywołujące ataki dróg oddechowych.

Co może wywołać napad astmy?

Niebezpieczna choroba atakuje drogi oddechowe, utrudniając człowiekowi oddychanie. Ważnym elementem radzenia sobie z tą dolegliwością jest kontrola otoczenia, w której przebywa chory. Wiele czynników na podłożu alergicznym potrafi wywołać epizody duszności oraz kaszlu.

Naukowcy z Australii postanowili przeprowadzić analizę badań zgromadzonych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, by dowiedzieć się, co było najczęstszym czynnikiem wywołującym ataki astmy. Po przeprowadzonych badaniach możemy wyróżnić trzy główne przyczyny.

Dym papierosowy

Palenie papierosów niszcząco wpływa na nasz organizm. Szkodliwe uzależnienie uszkadza nasze drogi oddechowe, trzustkę oraz płuca. Dla astmatyków używka może nieść poważne konsekwencje. I nie chodzi tutaj tylko o czynne palenie papierosów.

Ataki astmy mogą zdarzyć się również biernym palaczom, którzy mają w swoim otoczeniu osoby oddające się nałogowi. Dla osób cierpiących na dolegliwości dróg oddechowych nawet wdychanie wypalanego dymu papierosowego może być niebezpieczne.

Włókna syntetyczne

Syntetyczne poduszki i kołdry to cisi wrogowie astmatyków. Pościele syntetyczne, przez zbitą strukturę, zawierają więcej roztoczy kurzu, niż pościel wypełnione pierzem. Dla osób cierpiących na dolegliwość zetknięcie z alergenami wzmacnia możliwość wywołania niebezpiecznego ataku.

Tak samo jest w przypadku alergenów psów czy kotów. Na syntetycznych poduszkach i kołdrach zostaną one na dłużej. Warto więc wybrać pościel z pierza, który łatwiej zablokuje niebezpieczeństwo.

Ogrzewanie gazowe

Wiele budynków mieszkalnych instaluje w swoich przestrzeniach ogrzewanie gazowe. Systemy grzewcze mogą emitować dwutlenek azotu, który naraża astmatyków na epizody duszności lub pogłębienie ich objawów. Gdy napady staną się nie do wytrzymania, należy, jeśli to możliwe, zmienić system ogrzewania.

Astmatycy każdego dnia muszą unikać czynników narażających ich na powracające napady dróg oddechowych. Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę mogą wspomagać się lekami, jednak najważniejszą w ich życiu jest kontrola nad czynnikami, które do nich docierają.

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

Źródło: Poradnik Zdrowie

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]