DomekIOgrodek.pl
Astma

fot. Freepik.com/Pixabay.com

Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Kilka ważnych informacji

3 Marca 2022

Autor tekstu:

Weronika Chmielewska

Udostępnij:

Astmatycy muszą na każdym kroku uważać na otoczenie, w którym się znajdują. Wiele bodźców może wywołać ataki, które są groźne dla organizmu. Australijscy naukowcy odkryli trzy główne źródła wyzwalające napady astmy.

Astma jest przewlekłą chorobą atakującą oskrzele. Prowadzi do nawracających napadów, podczas których człowiek ma problemy z oddychaniem, odczuwa duszność i ściskanie w klatce piersiowej. Objawem astmy jest duszność połączona z charakterystycznym świstem w oddechu.

Osoby cierpiące na dolegliwość muszą bardzo uważać na otoczenie, w którym się znajdują. Choroba często wywoływana jest przez czynniki alergiczne. Na świecie ponad 240 mln ludzi walczy z uciążliwą astmą. Naukowcy rozpoczęli badania, które wskazały trzy główne czynniki wywołujące ataki dróg oddechowych.

Co może wywołać napad astmy?

Niebezpieczna choroba atakuje drogi oddechowe, utrudniając człowiekowi oddychanie. Ważnym elementem radzenia sobie z tą dolegliwością jest kontrola otoczenia, w której przebywa chory. Wiele czynników na podłożu alergicznym potrafi wywołać epizody duszności oraz kaszlu.

Jurek Owsiak

Gdzie mieszka Jurek Owsiak? Mamy zdjęcia "115-metrowego luksusowego apartamentu"

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy z Australii postanowili przeprowadzić analizę badań zgromadzonych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, by dowiedzieć się, co było najczęstszym czynnikiem wywołującym ataki astmy. Po przeprowadzonych badaniach możemy wyróżnić trzy główne przyczyny.

Dym papierosowy

Palenie papierosów niszcząco wpływa na nasz organizm. Szkodliwe uzależnienie uszkadza nasze drogi oddechowe, trzustkę oraz płuca. Dla astmatyków używka może nieść poważne konsekwencje. I nie chodzi tutaj tylko o czynne palenie papierosów.

Ataki astmy mogą zdarzyć się również biernym palaczom, którzy mają w swoim otoczeniu osoby oddające się nałogowi. Dla osób cierpiących na dolegliwości dróg oddechowych nawet wdychanie wypalanego dymu papierosowego może być niebezpieczne.

Włókna syntetyczne

Syntetyczne poduszki i kołdry to cisi wrogowie astmatyków. Pościele syntetyczne, przez zbitą strukturę, zawierają więcej roztoczy kurzu, niż pościel wypełnione pierzem. Dla osób cierpiących na dolegliwość zetknięcie z alergenami wzmacnia możliwość wywołania niebezpiecznego ataku.

Tak samo jest w przypadku alergenów psów czy kotów. Na syntetycznych poduszkach i kołdrach zostaną one na dłużej. Warto więc wybrać pościel z pierza, który łatwiej zablokuje niebezpieczeństwo.

Ogrzewanie gazowe

Wiele budynków mieszkalnych instaluje w swoich przestrzeniach ogrzewanie gazowe. Systemy grzewcze mogą emitować dwutlenek azotu, który naraża astmatyków na epizody duszności lub pogłębienie ich objawów. Gdy napady staną się nie do wytrzymania, należy, jeśli to możliwe, zmienić system ogrzewania.

Astmatycy każdego dnia muszą unikać czynników narażających ich na powracające napady dróg oddechowych. Osoby cierpiące na przewlekłą chorobę mogą wspomagać się lekami, jednak najważniejszą w ich życiu jest kontrola nad czynnikami, które do nich docierają.

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

  • Nowa osoba w ekipie "Nasz nowy dom"

  • Nieprzyjemne znalezisko w ogrodzie przy nowym domu

  • Odbiór mieszkania od dewelopera - o tym musisz pamietać

Źródło: Poradnik Zdrowie

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl

Jak dobrym ogrodnikiem jesteś? Sprawdź się w quzie o terminach sadzenia roślin

Pytanie 1 z 4

Kiedy odbywają się zbiory brukwi?

Weronika Chmielewska Autor

Interesuję się sportem, w szczególności siatkówką. Lubię gotować i oglądać filmy oraz seriale. Uwielbiam uniwersum MARVELA.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Porady domowe

Pranie firanek domowymi sposobami. Wystarczą proszek do pieczenia i ocet

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Domowy sposób z wykorzystanie sody oczyszczonej i octu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Genialne sposoby na czyszczenie filtra okapu. Wykorzystaj sodę oczyszczoną

Czytaj więcej >

Porady domowe

Trik, który sprawi, że obrus będzie śnieżnobiały. Genialnie sprawdzi się przed Świętami

Czytaj więcej >
<a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/ludzie'>Ludzie zdjęcie utworzone przez ViDIstudio - pl.freepik.com</a>

Porady domowe

Zamrożony płyn do mycia naczyń może zdziałać cuda. Sposoby, które zaskakują

Czytaj więcej >
gąbka

Porady domowe

Jakie znaczenie ma kolor gąbki do mycia naczyń? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >