Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Czemu monstera “płacze”? Gdy to zauważysz, natychmiast reaguj
Kamil Świętek
Kamil Świętek 09.09.2023 19:13

Czemu monstera “płacze”? Gdy to zauważysz, natychmiast reaguj

Czemu monstera płacze
Shutterstock/MakroBetz

Monstera to bardzo ciekawa roślina, która jak się okazuje, ma też swoje „emocje”. Jak to możliwe? Możecie nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Wasza monstera potrafi „płakać”. W tym artykule wytłumaczymy Wam, na czym polega to zjawisko.

Czemu monstera płacze? Zjawisko to nazywane jest gutacją i jest naturalnym procesem zachodzącym w roślinach. Czy jednak to coś złego? Tego dowiecie się z tego artykułu.

Czemu monstera płacze? Czym jest gutacja?

Monstera to roślina tropikalna, a cechą charakterystyczną tego typu roślin jest występowanie zjawiska gutacji. Czym jest gutacja? Spieszymy z wyjaśnieniem. Rośliny za pomocą aparatów szparkowych znajdujących się na liściach, wydalają nadmiar wody, a właściwie pozwalają na jej odparowanie.

Zjawisko to nosi nazwę transpiracji. Pozwala ono nie tylko na usunięcie nadmiaru wody, ale również na schłodzenie się rośliny (odpowiada to ludzkiemu poceniu się). Gutacja to z kolei alternatywna metoda odprowadzenia wody, gdy jej odparowanie jest niemożliwe.

Przyczyn gutacji jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak wynika ona ze zbyt obfitego podlewania. Może również wynikać ze zbyt dużej wilgotności powietrza lub nadmiaru związków mineralnych (w tym soli) w ziemi.

Czemu monstera płacze - wyjaśniamy.jpg
Canva/carlofranco, Getty Images Signature

Czemu monstera płacze? Jak na to reagować?

Skoro wiecie już, czemu monstera płacze, pora zastanowić się nad tym, co zrobić z tym faktem. Przede wszystkim należy przeciwdziałać czynnikom powodującym gutację. Monsterę należy podlewać latem raz w tygodniu, a w chłodniejsze dni co 14 dni.

Optymalna wilgotność w pomieszczeniu dla monstery nie powinna przekraczać 60%. Ponadto upewnijcie się, że Wasza monstera posiada odpowiednie stanowisko. Warto dodać do niego nieco kory do storczyków oraz zapewnić jej w doniczce dobrze przepuszczalne, torfowe podłoże.

Do uprawy monster można wykorzystać ziemię do palm i dracen. Pamiętajcie również, że jeżeli zauważycie na swojej monsterze gutację, należy usunąć z jej liści nadmiar wody, aby na liściach nie tworzyły się zalążki grzybów.

Czemu monstera płacze? Czy jest ona wyjątkowa?

Jak się okazuje, nie tylko monstera płacze. Gutacja dotyka też takich roślin jak: sukulenty (kalanchoe, grubosz), fikusy, skrzydłokwiaty, filodendrony, zamiokulkasy, draceny, bananowce, storczyki. Jeśli zauważycie gutację na Waszych roślinach, wiecie już, co powinniście zrobić.

Drodzy Czytelnicy, jeśli zastanawialiście się, czemu monstera płacze, znacie już na to odpowiedź. Nie pozostaje nic innego, jak zastosować nasze sposoby na powstrzymanie tego procesu. Powodzenia.