Czosnek niedzwiedzi
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Hans
Weronika Dadok - 15 Marca 2021

Niesamowite właściwości czosnku niedźwiedziego

Mowa oczywiście o niesamowitej roślinie znanej jako czosnek niedźwiedzi. Posiada ona wiele właściwości sprzyjających naszemu zdrowiu, a dodatkowo wspaniale smakuje. W tym artykule opowiemy nieco więcej o tej roślinie.

Czosnek niedźwiedzi (allium ursinum) pochodzi z rodziny liliowatych i rośnie w wilgotnych lasach Azji oraz Europy. Rośnie głównie w górach i na podgórzu. Możemy go spotkać w mniejszych grupach w całym naszym kraju.

Najlepiej czuje się w cienistych i wilgotnych miejscach, lasach mieszanych lub liściastych. Najczęściej wybiera lasy bukowe. Podczas okresu kwitnienia czosnek niedźwiedzi może stać się również piękną ozdobą. Choć kwiaty nie są wielkich rozmiarów, przypominają śnieżnobiałe, małe i urocze gwiazdki.

Można go sadzić zarówno w ogrodzie, jak i doniczce w domowym zaciszu. Należy pamiętać jednak o jednej bardzo istotnej informacji - czosnek niedźwiedzi jest podobny z wyglądu do liści konwalii, które są trujące.

Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?

Domowa uprawa tej rośliny nie należy do najtrudniejszych. Sadzimy ją pojedynczo, co dziesięć centymetrów lub w grupach po trzy do pięciu sztuk, co około trzydzieści centymetrów.

Wrzuć torebkę po herbacie do zlewu z brudnymi naczyniami. Efekty niesamowiteWrzuć torebkę po herbacie do zlewu z brudnymi naczyniami. Efekty niesamowiteCzytaj dalej

Ziemia, w której rośnie czosnek niedźwiedzi, nie może być zbyt mokra, ani za sucha. Bylina wypuszcza ze swojej podziemnej cebulki po dwa listki. Jest także mrozoodporna, więc nie musimy się martwić o jej stan, gdy nadejdzie zima.

Czosnek niedźwiedzi jest wrażliwy na suszę. Specjaliści doradzają, aby ziemie wokół rośliny wyłożyć bukowymi liśćmi, by jak najlepiej dopasować warunki do tych naturalnych.

Czas pielęgnacji ogrodu zbliża się wielkimi krokami, więc przy okazji warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które pomogą nam w uczynieniu z niego naszej oazy spokoju. Sklep Lidl doskonale wie, co będzie najbardziej potrzebne i rozchodzi się niczym świeże bułki. To niezbędny zestaw dla każdego dobrego ogrodnika[ZOBACZ].

Dodatkowo tylko teraz w specjalnej cenie. Warto się pośpieszyć, ponieważ oferta jest ważna do wyczerpania zapasów.

Lidl zestaw do ogrodu

Cudowne właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi, oprócz walorów smakowych posiada szerokie właściwości lecznicze. Podobnie, jak czosnek zwyczajny doskonale zwalcza wirusy, drobnoustroje i grzyby.

Sprawdzi się także, jako lek zwalczający niedogodności związane z zapaleniem dróg moczowych, płuc oraz przewodu pokarmowego. Wykazuje także działanie wspomagające wydalanie z organizmu metali ciężkich.

Co ciekawe, ma podobny smak do czosnku zwyczajnego, aczkolwiek nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu w ustach. Zawiera, nawet piętnaście razy więcej witaminy C niż cytryna. Jest także źródłem witaminy A i E oraz selenu i żelaza. Wspaniale wzmacnia organizm, który osłabiony jest po zimie.

Źródło: onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News