Czy można palić ognisko w ogródku i na działce? Zanim rozpalisz, sprawdź
Gdy za oknem coraz cieplej, częściej przychodzi ochota na rozpalenie ogniska. Niezależnie czy palimy je dla zabawy, czy w innym celu, najpierw warto sprawdzić, czy to w ogóle legalne. Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta.
Palenie ogniska na działce i w ogrodzie
Po wiosennym sprzątaniu w ogrodzie pozostaje nam mnóstwo materii organicznej, z którą wielu nie wie, co zrobić. Skoszona trawa, zgrabione liście i kawałki chrustu zwykle lądują wtedy w ognisku. Niestety, nie wolno tak robić.
W świetle polskiego prawa, samodzielne spalanie nawet chorych liści czy gałęzi, nie jest dopuszczalne. Są one objęte obowiązkiem zbierania odpadów i wydawaniem ich do odpowiedniej instytucji. Na działkach ROD również nie można palić liści i trawy.
Co zrobić z liśćmi poza spaleniem w ognisku?
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich do okrywania roślin. Najczęściej używa się ich do przykrywania gatunków wrażliwych na niskie temperatury. Dzięki temu nie trzeba wydawać pieniędzy na dodatkowe ocieplanie. Liście dobrze sprawdzają się do ściółkowania zimozielonych krzewów liściastych i iglastych.
Drugim sposobem na opadnięte liście, jest wrzucenie ich do kompostownika. Pamiętaj, aby nie kompostować liści zaatakowanych przez choroby.
Czy można palić ognisko na działce lub w ogródku?
Nie ma żadnego prawa zakazującego palenia ogniska na własnej posesji. Trzeba jednak przestrzegać przepisów przeciwpożarowych z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Ognia nie wolno rozpalać:
- w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
- w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej,
- w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
- w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.