DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Czy oświetlenie LED się opłaca? Są wyliczenia, prawda zwala z nóg
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.09.2023 19:36

Czy oświetlenie LED się opłaca? Są wyliczenia, prawda zwala z nóg

Oświetlenie LED
Canva/pixelshot

Oświetlenie LED to bardzo popularny trend ostatnich lat. Rozwiązanie to zyskało wieku zwolenników dzięki energooszczędności oraz ekologię. Chociaż obecnie oświetlenie LED stanowi normę w wielu domach nie było tak jeszcze kilka lat temu.

Obecnie mało kto decyduje się na zakup innego oświetlenia niż oświetlenie LED. Czy jednak jest to dobry wybór? W tym artykule zajmiemy się kwestią ekonomiczności używania oświetlenie LED w domach.

Oświetlenie LED i jego popularność

Oświetlenie LED jest energooszczędne – to nie ulega wątpliwości. Pytanie tylko ile za tą energooszczędność będziemy musieli zapłacić? Jeszcze parę lat temu sytuacja ta nie była tak oczywista, jak dzisiaj.

Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, w których za cenę niższych rachunków za prąd, kupowaliśmy astronomicznie drogie oświetlenie LED, które kosztowało wówczas parokrotnie więcej, niż w standardowe żarówki.

Obecnie bez problemu znajdziemy oświetlenie LED już za cenę poniżej 10 złotych, chociaż kiedyś podstawowe modele oświetlenia LED potrafiły kosztować 10-krotnie więcej. Standardowe rozmiary żarówek E27 kupimy niemalże w każdym markecie. Warto jednak rozglądać się za wysokojakościowymi egzemplarzami.

Oświetlenie LED w domu.jpg
Canva/Edward Olive

Oświetlenie LED a jego jakość

Ze względu na coraz większą popularność oświetlenia LED, dochodzi do sytuacji, w której jego jakość z roku na rok jest coraz gorsza. Najtańsze oświetlenie LED pochodzi z Chin i cechuje się niską trwałością.

Gdybyśmy chcieli porównać oświetlenie LED z innymi typami oświetlenia, należałoby zrobić wyliczenie dla poszczególnych jego typów charakteryzującą się taką samą ilością lumenów lub podawaną mocą świecenia.

Tak też standardowe żarówki o mocy 60W kupimy ca około 2 złote. Żarówki energooszczędne 11W za 8 zł, a za oświetlenie LED 8W około 14 złotych. Teraz zaprezentujemy wyliczenie zużycia prądu dla mieszkania oświetlanego przez 8 żarówek.

Oświetlenie LED, a jego realna cena

8 żarówek 60W będzie nas kosztowało 16 złotych. Zużyją one moc 2400W energii, która będzie nas kosztować 1,45 zł. Komplet zerówek energooszczędnych 11W zakupimy za 64 złote, zużyją one 440W, co przełoży się na cenę 42 groszy.

Za komplet oświetlenia LED zapłacimy aż 112 złotych, ale zużyje ono jedynie 320W, co będzie nas kosztować około 19 gorszy. Oznacza to, że koszt użytkowania najmniej ekonomicznych żarówek wyniesie aż 529zł, podczas gdy za oświetlenie LED zapłacimy jedynie 69 złotych.

Wysoki koszt zakupu oświetlenia LED zadaje się być w pełni rekompensowany już po niespełna roku jego użytkowania. Ponadto oświetlenie LED nie musi się rozświetlać, świecąc od razu pełnym światłem.

Oświetlenie LED.jpg
Canva/tc397, Getty Images Signature

Czy oświetlenie LED zastąpi innego typy oświetlenia?

Czy oświetlenie LED może całkowicie zastąpić jakiekolwiek inne oświetlenie? Okazuje się, że nie. Wielu klientów skarży się, że oświetlenie LED dobrze sprawdza się, jako oświetlenie towarzyszące, natomiast przez barwę i kąt padania nie nadaje się jako oświetlenie główne.

Niektórzy żalą się na to, że w czasie pracy oświetlenie LED powoduje u nich szybsze zmęczenie oczu. Technologia oświetlenia LED rozwija się jednak w takim tempie, że z pewnością już niedługo i ten problem zostanie wyeliminowany.

Drodzy Czytelnicy, a Wy jakiego źródła oświetlenia używacie w domu? Czy zmieniliście już je na oświetlenie LED? Jakie są Wasze opinie na jego temat? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach.

Polecane