Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Czy w Wielką Sobotę trzeba pościć? Wierni muszą o tym wiedzieć
Martyna Pałka
Martyna Pałka 29.03.2024 08:04

Czy w Wielką Sobotę trzeba pościć? Wierni muszą o tym wiedzieć

Wielka Sobota
fot. Canva/MagMos

Święta wielkanocne tuż tuż. Zanim jednak usiądziemy do wyczekiwanego śniadania wielkanocnego, celebrujemy Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę. Mnóstwo osób zastanawia się, w które z tych dni należy pościć. Oto kilka zasad, które powinien znać każdy wierzący.

Jak wygląda post w Wielki Tydzień?

Nie jest tajemnicą, że zanim w Wielkanoc usiądziemy do świątecznego śniadania i powitamy naszych gości zastawionym po brzegi stołem, musimy przebrnąć przez kilka dni, w których powinniśmy powstrzymać się od nadmiaru jedzenia. Wiele osób nie jest jednak do końca przekonanymi na temat tego, kiedy konkretnie należy pościć. 

W Wielki Piątek wspominamy śmierć Jezusa, dlatego też obowiązuje nas post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że podobnie jak w Środę Popielcową, powinniśmy zjeść tego dnia maksymalnie trzy posiłki — jeden obszerny i dwa lżejsze. I chociaż jest to raczej oczywiste, o wiele mniej klarowną sprawą jest to, jak wygląda post w Wielką Sobotę.

Co 2 dni zraszam tym rzeżuchę. Na Wielkanoc będzie wysoka i bujna Przygotuj glebę pod pomidory. Obfite zbiory gwarantowane

Czy obowiązuje nas post ścisły w Wielką Sobotę?

Post ścisły obowiązuje w Kościele Katolickim nie tylko w Wielki Piątek, ale również w Środę Popielcową. Wszyscy pełnoletni, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie przekroczyli jeszcze 60 lat, powinni wstrzymać się od pokarmów mięsnych oraz spożywać jedynie trzy posiłki. Dodatkowo każdy po ukończeniu 14. roku życia powinien zrezygnować ze spożywania mięsa w te dni.

Wielka Sobota nie jest jednak dniem, w którym jesteśmy zobligowani do takiego postu. W tym dniu wierni mogą spożywać normalne ilości każdego rodzaju jedzenia, jednak Kościół zachęca ich do podjęcia postu paschalnego, który ma na celu uczczenie śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Na czym polega post paschalny, do którego Kościół zachęca w Wielką Sobotę?

Post paschalny, do którego Kościół Katolicki zachęca wiernych w Wielką Sobotę, jest elementem przygotowującym nas do misterium Triduum Paschalnego, lecz nie ma on charakteru pokutnego. Jest to po prostu wstrzymanie się od spożywania tego dnia pokarmów mięsnych.

Podjęcie się tego postu jest wyborem indywidualnym każdego katolika, a Kościół nie zmusza do rezygnacji z mięsa w Wielką Sobotę. Najwięksi tradycjonaliści lub osoby mocno wierzące najczęściej wstrzymują się ze spożyciem pokarmów mięsnych do mszy rezurekcyjnej, lub Wigilii Niedzieli Paschalnej.

Zobacz także: