Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Rozpuść w wodzie i namocz obrus. Na Wielkanoc będzie jak nowy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 27.03.2024 09:45

Rozpuść w wodzie i namocz obrus. Na Wielkanoc będzie jak nowy

obrus
Fot. Canva/Dar1930, Canva/tonivaver

Nie zostało już dużo czasu do świąt. Stoły na Wielkanoc są bardziej kolorowe niż w czasie innych święta, jednak niezmiennie nie może na nich zabraknąć białego obrusu. Co zrobić, żeby przywrócić mu dawny blask?

Przez większość roku biały obrus leży w szafie. Niestety w tym czasie może żółknąć i szarzeć. Jednak to nie oznacza, że musimy inwestować w całkiem nowe nakrycie. Wystarczy jeden produkt, a obrus będzie lśnił jak nowy.

Przygotuj się na święta Wielkanocne

Do świąt zostało naprawdę niewiele czasu. To ostatni moment na zaplanowanie posiłków i zakupy. Niedługo w sklepach zrobi się naprawdę tłoczno. Jednak to nie wszystko, już teraz warto pomyśleć o świątecznym stole.

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć święconki, ale też starannie przygotowanych nakryć. Mimo wszystko i tak najważniejszy jest śnieżnobiały obrus, który niestety z czasem może szarzeć.

Biały obrus trudno jest utrzymać w dobrym stanie. Jednak jest jeden prosty trik, który pozwoli wydobyć biel nawet z naprawdę wiekowego obrusa. Wystarczy jeden produkt z kuchennej szafki.

stół wielkanocny
Fot. Canva / Bogdan Sonjachnyj

Śnieżnobiały świąteczny obrus? Wypróbuj tę metodę

Obrus może całkowicie odmienić świąteczny stół. Zwykle wyjmujemy go na specjalne okazje, dlatego piękne nakrycie może z czasem szarzeć i żółknąć. Na szczęście szybko jesteśmy w stanie wydobyć z obrusa piękną biel. Przyda się do tego soda oczyszczona.

W misce łączymy 4 litry ciepłej wody i szklankę sody oczyszczonej. Całość mieszamy, a następnie zanurzamy obrus. Najlepiej tkaninę zostawić w misce na całą noc. Po tym czasie możemy zająć się praniem.

Obrus wrzucamy do pralki. Warto zastosować w czasie prania płyn lub proszek przeznaczony do prania białych ubrań. Tkanina będzie jak nowa. Co może pomóc nam odzyskać biel, jeśli akurat w domu nie mamy sody?

Ocet skutecznie pomoże wybielić obrus

Poza sodą oczyszczoną skuteczny będzie również ocet. Wystarczy połączyć 4 litry ciepłej wody z 4 szklankami octu spirytusowego. W takiej mieszance zanurzamy obrus na kilka godzin. Po tym czasie dokładnie płuczemy tkaninę i wrzucamy do pralki.

Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, obrus po kąpieli w occie musimy dokładnie wyprać. Te dwie metody pomogą odzyskać dawny blask obrusu przed świętami wielkanocnymi.

stół wielkanocny
Fot. Canva / los_angela, Getty Images

Zobacz także: