deszczówka
olx.pl/pixabay.com/JerzyGorecki (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 11 Marca 2021

Dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę. Kwalifikujesz się?

Program „Moja Woda”, który ruszył w poprzednim roku, cieszy się bardzo dużą popularnością. Jeśli gromadzisz w swoim ogrodzie deszczówkę, możesz otrzymać spore dofinansowanie - nawet 5 tysięcy złotych! Zobacz, jakie warunki należy spełnić i kto może skorzystać z rządowej pomocy.

Już niedługo nadejdzie wiosna, dlatego już teraz powinieneś planować prace ogrodowe i to, co znajdzie się na twojej posesji w tym sezonie. To samo tyczy się podejścia do zbierania deszczówki.

Być może robisz to od lat, a może dopiero chcesz zacząć. Jedno jest pewne - w oby przypadkach powinieneś poważnie zainteresować się programem „Moja Woda”.

Zbieranie deszczówki w ogrodzie. Na czym polega program „Moja Woda”?

Przedsięwzięcie ruszyło już 1 lipca 2020 roku i zainicjowane zostało przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodzi o to, aby jak najbardziej ograniczyć spływanie deszczówki do kanalizacji i rowów nawadniających.

O dofinansowanie mogą starać się osoby, które planują zakup, montaż czy uruchomienie instalacji związanych z gospodarowaniem deszczówką i wodami roztopowymi. Są to między innymi przewody, które odprowadzają wodę z rynien, nadziemne i podziemne zbiorniki retencyjne, oczka wodne, instalacje rozsączające, pompy zatapialne i inne podobne elementy.

Gdy spalisz w domu kilka liści laurowych, stanie się coś niezwykłego. Mało kto wieGdy spalisz w domu kilka liści laurowych, stanie się coś niezwykłego. Mało kto wieCzytaj dalej

„Moja Woda” jest w stanie dofinansować twoje instalacje nawet w 80%, trzeba jednak pamiętać, że nie może być to więcej niż 5 000 zł. Z takiej pomocy możesz skorzystać jednorazowo.

Zbieranie deszczówki w ogrodzie. Kto może skorzystać z dofinansowania?

Z rządowego wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami danej nieruchomości, na której znajduje się dom jednorodzinny.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zbiorniki podlegają dofinansowaniu. Jeśli decydujemy się na zbiornik podziemny, to powinien on mieć pojemność nie mniejszą niż 2000 litrów. To samo tyczy się zbiorników nadziemnych (chyba że kupisz dwa egzemplarze o pojemności ponad 1000 litrów).

Trzeba także wiedzieć, że zatrzymana woda nie może potem służyć do prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu unijnego prawa konkurencji) ani rolniczej.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 2024 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: nfosigw.gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News