Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dlaczego ogrodnikom zawsze wiśnie uginają się od owoców? Wszystko przez czynność, o której wielu z nas zapomina
Kamil Świętek
Kamil Świętek 09.06.2023 09:24

Dlaczego ogrodnikom zawsze wiśnie uginają się od owoców? Wszystko przez czynność, o której wielu z nas zapomina

Oto sposób na piękne wiśnie! Wypróbuj go sam!
Canva/igorartmd, Getty Images

Twoje wiśnie słabo owocują? Pora przerwać zła passę. Wiśnia do wzrostu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Zobacz, czy wykonujesz ją poprawnie i ciesz się bogatym plonem w każdym sezonie!

Wiśnia – krótka charakterystyka

Wiśnia to bardzo wdzięczne w uprawie drzewo owocowe. Jest znacznie bardziej odporna na insekty niż czereśnia, a przez specyficzny kwaskowy smak, jest rzadziej atakowana przez ptactwo.

Wiśnia ceniona jest nie tylko za swoje owoce, które nie dość, że są zdrowe i smaczne, to również wspaniale nadają się do tworzenia z nich licznych powideł, win, czy nalewek. Kwiaty wiśni zyskały uznanie w całej Polsce jako efektowne wiosenne dekoracje domów i ogrodów.

Wiśnia jest stosunkowo prosta w uprawie. Jest odporna na mróz i zmienne warunki pogodowe, dlatego idealnie wpisuje się w kapryśny polski klimat. Wiedzieliście, że oprócz obfitego podlewania i odpowiednie nawożenia, wiśnię należy również podcinać? Zobaczcie jak zrobić to poprawnie.
 

Jeden trik i seler pięknie urośnie. Pani ogrodnik zdradziła sposób na obfite plony Katarzyna Dowbor odebrała prestiżową nagrodę. Nawiązała do Telekamer i Miszczaka

Wiśnia – jak ją przycinać?

Wiśnia powinna być regularnie przycinana. Pozwala to na kontrolowanie jej rozwoju oraz wzmacnia kolejne kwiaty i owoce. Należy jednak wiedzieć, kiedy należy to zrobić. W pierwszym roku wiśnia powinna być przycinana po to, aby ukształtować odpowiednio jej koronę. W tym celu wycina się boczne pędy, co pozwala na umocnienie przewodnika.

W 3 i 4 roku od posadzenia wiśnia ponownie powinna być przycięta, aby jej korona nie rozrosła się w niekontrolowany sposób. Cięcia mają charakter odmładzający i prześwietlający. Pozwalają na dotarcie w głąb drzewa więcej promieni słonecznych, przez co wiśnia zacznie wydzielać więcej prozdrowotnych dla siebie substancji.

W kolejnych latach cięcia należy wykonywać co rok. Wiśnia nabiera dzięki temu nie tylko ładnego kształtu, ale również tworzy kwiaty i owoce bardziej odporne na warunku atmosferyczne. Regularne cięcie pozwala na usuwanie gałęzi konkurujących z przewodnikiem, przez co drzewo będzie rozwijać się poprawnie.

Przycinanie gałęzi.png
Canva/Drbouz, Getty Images Signature

Wiśnia – drzewo użyteczne i proste w uprawie

Pierwsze cięcie należy wykonać zaraz po posadzeniu drzewka. Proces ten wykonuje się na wiosnę. W kolejnych latach wiśnia powinna być przycinana na lato, najlepiej końcem lipca, gdy zbierzemy już owoce.

Wykonując ten zabieg rano, minimalizujemy ryzyko wystąpienia infekcji. Warto jednak po cięciu posmarować miejsce cięcia maścią ogrodniczą bądź emulsją zawierającą fungicyd. Dzięki temu wiśnia szybciej zabliźni miejsce cięcia.

Jak widzicie, wiśnia jest naprawdę prosta w uprawie. Wystarczy zastosować trik ogrodników, by rok rocznie cieszyć się bogatym plonem.
 

Tagi: Ogród