Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Dlaczego warto włożyć do szafy z ubraniami kawałek szkolnej kredy? Zrób to, szybko sobie podziękujesz
Adam Moskal
Adam Moskal 10.01.2023 13:41

Dlaczego warto włożyć do szafy z ubraniami kawałek szkolnej kredy? Zrób to, szybko sobie podziękujesz

Jak usunąć wilgoć z szafki z ubraniami?
canva/LENblR, Getty Images

Szafa z ubraniami stanowi nieodłączny element praktycznie każdego domu czy mieszkania, dlatego poniższy problem może dotyczyć niemal każdego. Kawałek zwykłej kredy, jaką pisze się po szkolnej tablicy, może bardzo korzystnie wpłynąć na warunki, w jakich przechowujesz swoje koszule, kurtki czy bluzy.

Kreda do pisania oraz duża szafa z ubraniami mają ze sobą o wiele więcej wspólnego, niż mogłoby się z samego początku wydawać. Można nią bowiem wyeliminować poważny problem, który mocno przeszkadza w codziennym życiu.

Kreda szkolna na ratunek ubraniom

W wielu szafach, które stoją już dłuższy czas w danym pomieszczeniu, można wyczuć bardzo specyficzny zapach. Z reguły jest on wywołany przed wilgoć, która nawet w odrobinie za dużym poziomie nadaje przedmiotom zatęchłą woń. Kreda może temu zapobiec.

Najczęściej kreda szkolna wytworzona jest z gipsu lub sprasowanego węglanu wapnia. Dzięki temu ma ogromne właściwości higroskopijne - innymi słowy doskonale pochłania wilgoć oraz zapachy.

Jak użyć szkolnej kredy w szafie?

Zadanie to jest najprostsze na świecie. Kilka kawałków kredy należy połamać na mniejsze fragmenty, a następnie wsypać do materiałowego woreczka, zawiązać go i powiesić czy położyć pomiędzy ubraniami.

Pamiętaj, żeby co jakiś czas wymieniać kredę na nową. Szczególnie warto się do tego stosować w szafach o bardzo dużej wilgotności, które np. są w bliskim sąsiedztwie łazienki czy kuchni. Ubrania dzięki temu dłużej zachowają świeżość, a jeśli zaczęły wydzielać nieprzyjemny zapach - kreda go odświeży i zniweluje.

Projekt bez tytułu (79)
Canva/Valerii Evlakhov, Getty Images

Inne zastosowania szkolnej kredy w domu

Kreda sprawdza się w usuwaniu plam z butów czy ubrań, wystarczy potrzeć nią przez chwilę zabrudzone miejsce i ściągnąć proszek. Kreda w szufladzie ze sztućcami chroni je przed wilgocią, co jest szczególnie ważne dla posiadaczy srebra.

Możesz nią także posypać dłonie, dzięki czemu będziesz miała znacznie wytrzymalszy chwyt podczas odkręcania słoików czy korzystania z narzędzi o śliskiej powierzchni. Przecieranie nią paznokci może sprawić, że będą pozbawione plam i przebarwień.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  1. Nie ma lepszego domowego sposobu na kamień w toalecie. Ten płyn błyskawicznie go usuwa

  2. Czym czyścić meble, aby nie zbierał się na nich kurz? Ten patent jest najlepszy na świecie

  3. Te rośliny możesz wysiać nawet w styczniu. Na wiosnę mocno się zaskoczysz