DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Dlatego Twój storczyk nie kwitnie. 5 najczęstszych błędów, które nieświadomie popełniamy
canva/ritaE z pixabay

Dlatego Twój storczyk nie kwitnie. 5 najczęstszych błędów, które nieświadomie popełniamy

19 marca 2023
Autor tekstu: Aneta Wyszyńska

Storczyki to przepiękne rośliny doniczkowe cechujące się ładnymi kwiatami. Zdarza się jednak tak, że z jakiegoś powodu nie chcą ponownie zakwitnąć. Znamy pięć najczęstszych błędów, które do tego prowadzą. Opowiemy o nich w niniejszym artykule.

Brak odpowiedniego nasłonecznienia

Jeśli storczyk nie chce kwitnąć, warto zwrócić uwagę na miejsce, w jakim się znajduje.
Rośliny te preferują słoneczne stanowiska . Dlatego stawianie ich w zaciemnionym miejscu nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Przestawiając roślinę, trzeba pamiętać, że nie znosi ona zbyt mocnego słońca , więc nie przenosimy storczyka na parapet południowego okna. Lepiej ustawić go nieco dalej, najlepiej kilka metrów.

Piękne storczyki.png
canva/ xp3rt5
Liście storczyka odzyskają jędrność i wigor, zrób z nim jedną rzecz. Na efekt nie trzeba długo czekać

Nieodpowiednia wilgotność powietrza i temperatura

Zdarzają się sytuacje, gdzie pąk kwiatowy usycha praktycznie natychmiast po pojawieniu się. Może to wynikać z tego, że nie ma odpowiedniej wilgotności powietrza . Storczyki należy regularnie zraszać, najlepiej codziennie.

Storczyki to rośliny, które nie lubią ani zbyt niskiej temperatury, ani zbyt wysokiej. Dlatego trzeba pamiętać o tym, aby dostosować ją do potrzeb zielonego daru natury wedle gatunku . Niemniej najodpowiedniejszą temperaturą jest.

  • za dnia - od 21 do 27 stopni Celsjusza.
  • wieczorem - od 16 do 18 stopni Celsjusza.

Dostosowanie temperatury do storczyków i ich odmian jest bardzo ważne. Nie wolno o tym zapominać, jeśli chcemy cieszyć się jego pięknymi pąkami kwiatowymi po ich zakwitnięciu.

Brak nawożenia oraz szkodniki

Mając w domu rośliny, należy zawsze pamiętać o ich nawożeniu . To samo tyczy się storczyków. To samo tyczy się przenawożenia. Z dwojga złego jednak lepiej dodać mniej nawozu niż za dużo, bo możemy uśmiercić roślinę.

Storczyki nawozimy specjalnymi nawozami im dedykowanymi. Najlepiej dodawać go do co czwartego dolewania wody. Warto mieć na uwadze, żeby jego stężenie było cztery razy mniejsze, niż zapisano na opakowaniu. Raz w miesiącu należy wypłukać z podłoża nawóz. W tym celu podsuwamy doniczkę pod kran i wlewamy wodę przez około kilka minut.

Zajmując się nawożeniem, sprawdźmy od razu podłoże, czy przypadkiem nie zagnieździły się w nim jakieś szkodniki . Jeśli tak, należy wymienić całą zawartość doniczki, obmyć delikatnie korzenie i umieścić roślinę w nowej ziemi.

Polecamy także zobaczyć, czy gdzieś nie pojawiła się jakaś choroba grzybowa. Zwracajmy na o uwagę, zwłaszcza wtedy kiedy przypadkiem przelejemy roślinę.

Eleganckie storczyki.png
canva/ Nemika_Polted
Domowy nabłyszczacz do liści storczyka. Będą lśniące i soczyście zielone
Wsyp łyżeczkę do storczyka, a jego kwiaty będą najpiękniejsze na świecie
Obserwuj nas w
autor
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy