Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Do tej pory był pasożytem drzew, teraz zainfekował człowieka. Ten zabójczy grzyb rośnie również w Polsce
Kamil Świętek
Kamil Świętek 27.08.2023 11:21

Do tej pory był pasożytem drzew, teraz zainfekował człowieka. Ten zabójczy grzyb rośnie również w Polsce

Zabójczy grzyb
Canva/adrianam13

Przyroda jest niesamowita. Zaskakuje ona nawet najbardziej znamienitych naukowców. Tym razem jednak to, co zdarzyło się w Indiach, przerosło najśmielsze oczekiwania każdego miłośnika przyrody. Jak mogło do tego dojść?

Dotąd wiele mówiło się o pasożycie, który atakował drzewa, ale nikt nie przypuszczał, że może on również zaatakować człowieka. Pasożyt ten obecny jest również w Polsce. Jak dostał się do naszego kraju? Czy jest groźny dla człowieka? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

Zabójczy grzyb i zainteresowanie społeczeństwa

Zabójczy grzyb to motyw poruszany w serialu „The Last of Us”. Mimo że mamy tam do czynienia z tematyką baśniową, o czym świadczy fakt, że film ten powstał na podstawie gry komputerowej o tym samym tytule, wysoka popularność produkcji zaciekawiła społeczeństwo tematyką grzybów.

Wielu z nas twierdziło, że zabójczy grzyb może występować wyłącznie z kinowej i komputerowej fikcji. Nic bardziej mylnego. Grzyb z gatunku chondrostereum purpureum może być zaliczany do grzybów o działaniu zabójczym.

Do niedawna sądzono jednak, że zabójczy grzyb może zaatakować jedynie stawonogi i porastać drzewa. Jak jednak wspomnieliśmy, przyroda lubi zaskakiwać. W jaki sposób zabójczy grzyb atakuje organizmy żywe? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Zabójczy grzyb - co to takiego.jpg
Canva/weinkoetz, Getty Images

W jaki sposób zabójczy grzyb atakuje żywe organizmy?

Zabójczy grzyb o nazwie maczużnik bojowy potrafi infekować mrówki, zmieniając je w „zombie”. Grzyb ten rozwija się w owadzie, niejako przejmując nad nim kontrolę. Ten okaz nie jest jednak groźny dla większych organizmów. Nie można tego jednak powiedzieć o grzybie Conidiobolus coronatus.

Wspominany zabójczy grzyb może zaatakować duże organizmy żywe. Na jego atak narażeni są również ludzie. Mimo że zabójczy grzyb nie spowoduje u człowieka zmiany zachowania, może przyczynić się do wytworzenia w organizmie silnego stanu zapalnego.

Może on prowadzić jedynie do zakażenia tkanki podskórnej. O wiele groźniejszy jest kontakt z grzybem o nazwie Candida auris. Został on uznany przez WHO, jako jeden z najgroźniejszych chorobotwórczych grzybów na świecie. Czy faktycznie jest to zabójczy grzyb?

Jaką skuteczność ma zabójczy grzyb?

Zabójczy grzyb, o którym wspomnieliśmy, zabija od 30 do nawet 60% zakażonych organizmów. Co ciekawe nawet pozornie niegroźny dla ludzi grzyb taki jak Chondrostereum purpureum może mieć swoje mroczne oblicze.

Występuje on na całym świecie i porasta głównie drzewa. Jak się jednak okazuje, może zainfekować także ludzi, o czym przekonał się 61-letni mężczyzna z Indii. Zgłosił się on do szpitala z objawami grypopodobnymi. Skarżył się na wielomiesięczny kaszel, zmęczenie i trudności z przełykaniem.

Człowiek ten był z zawodu mykologiem, czyli badaczem grzybów. Okazało się, że musiał natrafić on na tę mutację grzyba, która powoduje u ludzi zatrucia. Badanie wykazało, że grzyb spowodował u mężczyzny ropień w okolicy tchawicy. Na szczęście udało się go uratować po ponad 2-miesięcznej terapii.

Zabójczy grzyb w Polsce

Historia mężczyzny z Indii pokazuje, że nawet pozornie niegroźne grzyby, porastające drzewa, mogą być trujące dla człowieka. Miejcie to na uwadze podczas wypraw do lasu. Szczególnie zwróćcie uwagę nas małe dzieci, które nie mają tak silnej odporności, jak dorośli.

Drodzy Czytelnicy, czy wiedzieliście, że w Polsce także występuje zabójczy grzyb? Mieliście z nim kiedykolwiek do czynienia? Przyroda naprawdę potrafi zaskakiwać.

Zabójczy grzyb w Polsce.jpg
Canva/HeikeRau, Getty Images
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10