Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Domowy nawóz do zamiokulkasa z dwóch składników. Jest tani i bosko skuteczny
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 17.01.2023 13:28

Domowy nawóz do zamiokulkasa z dwóch składników. Jest tani i bosko skuteczny

Domowy nawóz do zamiokulkasa z dwóch składników. Jest tani i bosko skuteczny
canva/pixelshot

Czym nawozić zamiokulkasa? Zapomnij o drogich, chemicznych nawozach. O wiele lepszą mieszankę do podlewania rośliny przygotujesz z żelatyny spożywczej. Domowy nawóz do zamiokulkasa jest tani i bardzo skuteczny. Już po kilku dniach roślina wypuści nowe liście. Zamiokulkas jest rośliną ozdobną idealną dla zabieganych i zapominalskich. Wygląda zjawiskowo i nie jest wymagająca. Roślina podobnie jak sukulenty magazynuje wodę, dlatego też podlewamy ją dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyschnie. Zbyt częste podlewanie może skutkować gniciem.

Zamiokulkas lubi ciepło, ale nie lubi słońca. Jeśli postawimy go w odpowiednim miejscu, będziemy przez wiele lat cieszyć się piękną i naturalną ozdobą. Roślinę powinniśmy nawozić raz w miesiącu. Będzie szybko rosnąć i wypuszczać nowe liście. Czym nawozić zamiokulkasa?

Skuteczny i tani nawóz do zamiokulkasa przygotujesz z żelatyny spożywczej

Łyżkę żelatyny rozpuść w gorącej, ale nie wrzącej wodzie i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Miksturę wymieszaj z trzema szklankami zimnej wody i podlej roślinę. Zamiokulkasa warto nawozić regularnie raz w miesiącu.

Żelatyna spożywcza jest bogatym źródłem azotu, czyli pierwiastka niezbędnego do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Już po kilku dniach od podlania zamiokulkasa domowym nawozem, roślina zacznie wypuszczać nowe liście i będzie wyglądać zjawiskowo.

Czym nawozic zamiokulkasa
canva/Yevhenii Khil

Idealne warunki dla zamiokulkasa. Roślina lubi ciepło, ale słońce jej szkodzi

Zamiokulkas lubi ciepłe, ale zacienione pomieszczenia, dlatego unikaj stawiania doniczek na parapecie lub w okolicy okien. Ostre słońce będzie powodować pojawianie się brązowych plam na liściach, a zamiokulkas zacznie chorować.

Roślina nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Najlepiej czuje się w temperaturze stałej od 22 do 25 stopni C. Kwiatka postaw w miejscu, w którym nie będzie narażony na przeciąg i zmiany temperatur. Jeśli w pomieszczeniu będzie utrzymywać się niższa temperatura, zamiokulkas zacznie gnić.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek: