Piękne kwiaty mogą stanowić kluczową ozdobę niejednego domowego ogniska. Żebyśmy jednak mogli cieszyć się ich niewypowiedzianym pięknem, musimy wiedzieć jak pielęgnować kwiaty w domu by rosły długo, bujnie i zdrowo.
Zastanawiając się nad tym jak dbać o kwiaty doniczkowe, trzeba po prostu pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Pielęgnacja kwiatów to przede wszystkim ich podlewanie, przesadzanie, czyszczenie i nawożenie. We wszystkich przypadkach istnieć będą określone reguły, których należy bezwzględnie przestrzegać. Oczywiście, zależnie od rodzaju kwiatów, należy im także zapewnić odpowiednią ilość światła.
Niektóre rośliny doniczkowe mogą być bardziej wymagające od innych. Pielęgnacja kwiatów w takim przypadku może wykraczać wyżej wskazane działania. Przykład w tym zakresie może stanowić dbanie o wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym nasze kwiaty rosną. Zwykle wystarczy stosowanie nawilżaczy powietrza i regularne spryskiwanie roślin, jednak czasami niezbędne mogą być dodatkowe zabiegi, takie, jak na przykład stosowanie podkładki z keramzytem i wodą.
Szeroko pojęta pielęgnacja kwiatów nieodzownie kojarzyć nam się będzie z ich podlewaniem. Podlewanie kwiatów wydaje się być kwestią prozaiczną, jednak pamiętać należy o odpowiedniej temperaturze wody – najlepiej, aby była ona pokojowa. Ilość wody oraz częstotliwość podlewania zależą od rodzaju kwiatów oraz wielkości doniczki.
Przesadzanie kwiatów to kolejny ważny element. Rośliny stale rosną, więc potrzebują coraz to więcej miejsca na swoje korzenie. Niemniej, przesadzanie kwiatów jest istotne nie tylko z uwagi na ich rozrost – sama zmiana gleby, najlepiej ubogaconej o odpowiednie nawozy, jest korzystna dla wzrostu rośliny.
Pielęgnacja kwiatów to również ich czyszczenie. Zwykle wystarczającym może być obmywanie ich liści wilgotną szmatką, lub spryskiwanie ich. Rośliny doniczkowe można również opłukać pod prysznicem – ale wyłącznie delikatnym strumieniem niezbyt ciepłej wody. W czasie takiej pielęgnacji możemy stosować również rozmaite nabłyszczacze.
Nawożenie kwiatów może stanowić czynnik kluczowy w ich rozwoju – to właśnie z gleby rośliny czerpią wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Rodzaj stosowanych nawozów zależeć będzie od gatunków pielęgnowanych przez nas kwiatów. Postawić możemy zarówno na nawozy organiczne, jak i nawozy mineralne.
Błędy w pielęgnacji kwiatów mogą niestety pojawić się na każdym kroku naszej walki o dobrostan roślin. Wśród najczęstszych wymienimy zbyt częste podlewanie, powodujące gnicie korzeni, stosowanie zbyt dużej ilości nawozów, czy niedostateczne przesadzanie kwiatów, czego konsekwencją może być nawet obumarcie rośliny.
Pokaż więcej
Macie tak czasem, że chcielibyście uciec od całego świata? To właśnie dlatego wielu z nas ceni sobie mieszkanie jak najdalej od miejskiej dżungli. W końcu u siebie na podwórku możemy czuć się… wolni?Pewnie wiecie, że założenia, a rzeczywistość często bywają rozbieżne. Z tego względu za radą sąsiadki posadziłem wzdłuż ogrodzenia przepiękne krzewy. Żywopłot szybko się zagęścił. Roślina latem pięknie kwitnie, jesienią zjawiskowo owocuje.
Petunie to popularne kwiaty balkonowe i ogrodowe. Chociaż goszczą one w domu i ogrodzie wielu Polaków, mało kto wie, jak należy je pielęgnować.Uschnięte kwiaty, marne kwiatostany i wymówki w stylu: „Nie mam ręki do kwiatów” to tylko mrzonka. Zobaczcie, jak zagęścić petunie i cieszcie się wspaniałymi kwiatami w każdym sezonie. To ważne, aby przeprowadzić ten zabieg już w czerwcu.
Pelargonie to zdecydowanie jedne z ulubionych kwiatów Polaków. Wystarczy tylko spojrzeć na wiosenne balkony, aby się o tym przekonać.Na wielu osiedlach trwa wręcz walka o to, czyj balkon będzie najładniej ozdobiony. Jeśli chcecie wygrać w tej sąsiedzkiej batalii, koniecznie poznajcie nasz przepis na nawóz do pelargonii.
Tulipany to bez wątpienia ukochane wiosenne kwiaty Polaków. Pięknie wyglądają w ogrodach, zdobią także nasze balkony i tarasy. Co zrobić, aby co roku cieszyły oko dorodnymi kwiatostanami?Najlepiej zapytać o to… Holendrów. To właśnie Niderlandy słyną bowiem z uprawy tych cudownych kwiatów, więc jeśli marzy nam się pole tulipanów przed domem, warto zastosować kilka holenderskich patentów.
Aksamitki od lat goszczą w naszych ogródkach. To ponadczasowe i uniwersalne kwiaty, które mogą zachwycać swoim pięknem przez cały sezon, a nawet dłużej.Nieskomplikowane w uprawie wymagają przestrzegania zaledwie kilku prostych czynności i terminów, dzięki czemu odwdzięczą się bujnymi kobiercami kwiatów. Babcia zdradziła mi sekret ich kwitnienia aż do jesieni.
Z nostalgią wspominamy ogrody naszych mam i babć. Pełne kolorowych, wonnych kwiatów, urzekały swoją sielską atmosferą i rustykalnym klimatem. Moda na te bajeczne krajobrazy właśnie wraca.Nasze ogrody opanowała nowoczesność i minimalizm, ale coraz częściej tęsknimy za dawnymi czasami i ogródkami działkowymi z minionych lat. W osiągnięciu efektu retro na swojej działce pomogą odmiany kwiatów charakterystycznych dla epoki PRL.
Bratki to zdecydowanie jedne z bardziej popularnych kwiatów ogrodowych, zdobiących nasze przydomowe rabaty. Są one stosunkowo proste w utrzymaniu, a przez niewielkie wymagania stanowiskowe można je uprawiać niemalże wszędzie.Bratki doskonale odnajdą się w ogrodzie, w donicach, a nawet na balkonie. Nie bez powodu to właśnie one porastają większość miejskich skwerków. Niestety, szkodniki i choroby mogą zniszczyć te piękne kwiaty. Koniecznie przeczytajcie, jak z nimi walczyć.
Hoja to oryginalna i bardzo piękna roślina doniczkowa. Pochodzi z dalekich krajów, ale możemy ją z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych. Najłatwiej nabyć hoję różową lub hoję piękną, których drobne kwiatuszki będą prawdziwą ozdobą pomieszczenia.Ponieważ jednak hoja nie jest najłatwiejsza w uprawie, możemy próżno czekać na jej kwitnienie. Wtedy zadajemy sobie pytanie: dlaczego nasza hoja nie kwitnie? A odpowiedzi może być kilka.
Dlaczego storczyki nie kwitną? To pytanie zadaje sobie pewnie wielu z Was. Powodów może być kilka, jednak najważniejsze jest odpowiednie stanowisko, podlewanie i nawożenie. Odżywka z kawy, czy skórkach po bananach jest niezwykle popularna.Przedstawię Wam nieco inny przepis na domowy nawóz do storczyków. Kwiaty rosną po nim jeszcze lepiej. Na odżywkę nie wydaję ani grosza. Wykorzystuję odpad kuchenny, który wcześniej wylewałam do zlewu. Moje storczyki co chwilę wypuszczają nowe pąki kwiatowe.
Hortensje są jednymi z najbardziej lubianych kwiatów ogrodowych. Piękne kwiaty zakwitają późnym latem i zdobią nasze ogrody, aż do wczesnej wiosny. Aby jednak roślinki były zdrowe i pięknie rosły, trzeba o nie należycie zadbać. Jak? Dowiecie się z niniejszego artykułu.
Jak dbać o storczyka? Przede wszystkim zapomnij o częstym podlewaniu i przesadzaniu kwiatów. Storczyki muszą mieć stałą temperaturę i widne, ale nie zbyt słoneczne miejsce w pokoju. Raz w miesiącu wsyp łyżeczkę czosnku suszonego do doniczki. Efekty zauważysz błyskawicznie.Storczyki są świetnymi roślinami ozdobnymi. Pięknie prezentują się w doniczkach w salonie, kuchni i sypialni. Jak dbać o storczyka? Storczyki nie są wymagającymi kwiatami. Wystarczy ich nie przelewać i zapewnić im stałą temperaturę powietrza.Storczyki nie lubią przeciągów, mrozu i zbytniej wilgoci. Aby kwiaty były duże, a łodygi i liście zdrowe, warto raz w miesiącu stosować odżywkę. Jak dbać o storczyka? Zapomnij o drogich odżywkach do kwiatów. Do storczyków sprawdzi się popularna przyprawa, która nie kosztuje nawet 2 zł.
Wybierasz się na urlop? Zaplanuj nie tylko swój wyjazd, ale zadbaj również o odpowiednią pielęgnację roślin doniczkowych. Kwiaty muszą być podlewane, w przeciwnym razie po powrocie do domu zastaniesz przesuszone rośliny, które nie wrócą raczej do poprzedniego stanu. Jak uratować rośliny przed wysychaniem? Przed wyjazdem musisz zapewnić kwiatom stały dostęp do wody. Oczywiście możesz kupić specjalne poidełka lub nawet cały system do podlewania kwiatów w określonych godzinach. Te rozwiązania są jednak dość kosztowne. Jak uratować rośliny przed wysychaniem? Zapomnij o wstawianiu roślin do wanny lub miski z wodą. Roślina, która ma stały dostęp do wody w dużej ilości, zacznie gnić. Jeśli masz w domu małe pomieszczenie, przestaw tam kwiaty, a miskę z wodą postaw obok. W ten sposób woda będzie parować i nawilży kwiaty.
Czym nawozić zamiokulkasa? Zapomnij o drogich, chemicznych nawozach. O wiele lepszą mieszankę do podlewania rośliny przygotujesz z żelatyny spożywczej. Domowy nawóz do zamiokulkasa jest tani i bardzo skuteczny. Już po kilku dniach roślina wypuści nowe liście. Zamiokulkas jest rośliną ozdobną idealną dla zabieganych i zapominalskich. Wygląda zjawiskowo i nie jest wymagająca. Roślina podobnie jak sukulenty magazynuje wodę, dlatego też podlewamy ją dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyschnie. Zbyt częste podlewanie może skutkować gniciem. Zamiokulkas lubi ciepło, ale nie lubi słońca. Jeśli postawimy go w odpowiednim miejscu, będziemy przez wiele lat cieszyć się piękną i naturalną ozdobą. Roślinę powinniśmy nawozić raz w miesiącu. Będzie szybko rosnąć i wypuszczać nowe liście. Czym nawozić zamiokulkasa?
Zima większości nie kojarzy się z bujnie rosnącym i kwitnącym ogrodem. Mimo wszystko istnieją gatunki roślin, które nie tylko rozpoczynają wegetacje w miesiącach zimowych, lecz także pokrywają się kwiatami. Niżej zdradzamy więcej informacji na ich temat. Od jakiegoś czasu zima w Polsce nie jest tak biała, jak niektórzy by sobie tego życzyli. Zmiany klimatu sprawiają, że coraz częściej ta pora roku przypomina bardziej jesień. Jeśli jednak Twój ogród przykryty jest śnieżnym puchem, nie musisz czekać do wiosny na kolorowe kwiaty.
Jajka rozbija i gotuje się praktycznie każdego dnia. Stanowią element śniadań, obiadów, kolacji czy deserów. Zawsze jednak pozostają po nich skorupki, które większość z nas zwyczajnie wyrzuca. My mamy dla Was sposoby, dzięki którym będziesz w stanie wykorzystać je podczas sprzątania czy prac w ogrodzie. Skorupki jajek charakteryzują się ogromnym bogactwem składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, fosfor czy selen. Są one ważnymi substancjami odżywczymi nie tylko dla ludzi czy zwierząt, lecz również dla roślin.
Rośliny doniczkowe, szczególnie w trakcie pandemii stały się pasją wielu osób, które w końcu znalazły czas na zadbanie o klimat w swoim domu. Wielu może się wydawać, że aby nasze kwiaty były piękne i zdrowe, powinniśmy inwestować w drogie środki ze sklepów ogrodniczych. Nic bardziej mylnego! W tym artykule przedstawimy jeden ze sposobów, który kosztuje grosze, a na dodatek poprawi stan naszych zielonych podopiecznych.
Krokusy, tulipany, hiacynty i inne cudowne kwiaty goszczą na sklepowych półkach już od początku roku. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że w naturze pojawiają się jednak trochę później. Po przyniesieniu ich do domu i w trakcie podróży mogą doznać niemałego szoku. Może przyczynić się to do ich szybkiej śmierci. Należy mieć również świadomość, w jaki sposób wybierać najlepsze egzemplarze, które będą cieszyć oko na dłużej.
Często piszemy o produktach kuchennych, które służą nie tylko nam, ale też naszym roślinom - zarówno ogrodowym, jak i doniczkowym. Nie raz opisywaliśmy świetne domowe (i darmowe) triki na poprawę stanu naszej zieleni.Jednak ten sposób jest wyjątkowo prosty i ekologiczny. Wystarczy nam tylko woda, która została po gotowaniu ziemniaków na obiad. Prościej się chyba nie da.
Nasze rośliny są narażone na różne choroby i szkodniki, które sprawiają, że marnieją w oczach. Niestety jest to nieuniknione - musimy być więc dobrze przygotowani na pomoc naszej zieleni.Na szczęście istnieje wiele domowych, prostych i tanich sposobów, aby uratować rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dzisiaj zajmiemy się zwalczaniem jednego z gatunków roztoczy - przędziorka.
Wielu z nas, miłośników roślin, w swoich mieszkaniach stawia na rośliny doniczkowe. Prezentują się pięknie, szczególnie gdy ozdobimy nimi parapet czy komodę.A co byście powiedzieli na rośliny, które... „lewitują”? Przedstawiamy wam oplątwy - piękne rośliny, które sprawią, że wasze mieszkanie nabierze wyjątkowego charakteru.
Storczyki to piękne kwiaty, które mają ogromną ilość miłośników. Zwykle te, które mamy w domach, charakteryzują się różowym, fioletowym lub białym kolorem. Na rynku pojawia się też dość kontrowersyjny pod pewnymi względami i bardzo oryginalny niebieski storczyk. Dzisiaj omówimy dokładniej, czym charakteryzuje się ten kwiat.
Wiele produktów, które mamy w kuchni, mogą przysłużyć się również naszym roślinom. Jakiś czas temu pisaliśmy o zbawiennym wpływie fusów z kawy (link tutaj). W tym artykule opiszemy za to znakomite działanie skórki od banana.
Wielu z nas, pasjonatów zieleni, poświęca swoim roślinom czas i zaangażowanie, aby rosły i rozwijały się jak najlepiej. W tym celu stosujemy się odpowiedniego podlewania, nawożenia i zasad pielęgnacji.Kwiaty szczególnie w pandemii mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Zagłuszają także poczucie samotności - pomaga nam to, że możemy się zająć żywym organizmem. Jak się okazuje, przydatne dla nas i dla naszych roślin może być również.... mówienie do nich!
Opuchlak żeruje głównie nocą, a za dnia chowa się w glebie. Wgryza się w bardzo charakterystyczny sposób w brzegi liści, tworząc na nich dość duże dziury. Przysmakiem opuchlaków są nie tylko liście, ale i pąki oraz kora na cienkich gałązkach. Spory atak tych stworzeń może doprowadzić do obumarcia rośliny. Jeszcze większym zagrożeniem są larwy opuchlaków, które żerują na korzeniach roślin. Początkowo zaatakowane rośliny wyglądają, jakby usychały. Mają bowiem zniszczony układ korzeniowy.
Kawa służy nam nie tylko jako pyszny, pobudzający napój, ale także ma praktyczne zastosowanie w naszym domu i ogrodzie. Jak się okazuje, może znakomicie przysłużyć się naszym roślinom.Fusy z kawy są znakomitym nawozem do kwiatów! Dostarczają im bowiem niezbędnych składników pokarmowych, między innymi potasu, azotu i magnezu. Przedstawiamy wam kilka świetnych pomysłów na wykorzystanie fusów tak, aby jak najbardziej przydały się waszym kwiatom.
Pandemia to doskonały czas na uprawę roślin doniczkowych. Jak wykazują badania psychologów, dbanie o zieleń ma zbawienny wpływ na naszą psychikę, ponieważ zmniejsza ilość stresu.W tym roku możemy zatroszczyć się o nową „zieloną gwiazdę” domowych parapetów. Poznajcie przepiękną roślinę roku 2021, marantę.
Cynamon, powstający ze zmielonej kory cynamonowca, to jedna z najstarszych przypraw na świecie. Dzięki swoim walorom smakowym ma zastosowanie głównie w kuchni, ale stosuje się go również w medycynie. Właściwości lecznicze tej przyprawy pomagają m.in. w problemach z układem trawiennym czy infekcją grzybiczą.Nasze babcie wiedziały jednak, że cynamon służy nie tylko ludziom, ale i…kwiatom! Dzięki niemu pozbędziemy się insektów, grzyba, a nawet zapobiegniemy pojawianiu się pleśni.