proszek do prania
pixabay.com/habelfrank(CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 9 Lutego 2021

Domowy proszek do prania - genialny sposób

Po co wydawać pieniądze na drogie środki do prania, skoro można przygotować ekologiczny i tani miks samodzielnie? Domowy proszek starczy na długo i jest niezwykle prosty do wykonania. Potrzebujesz jedynie trzech łatwych do zdobycia składników.

Proszek do prania to spory wydatek - szczególnie, gdy mamy dużą rodzinę lub często musimy wykonywać pranie. Dodatkowo ten, który kupujemy w sklepie, ma bardzo chemiczne działanie i nie jest zbyt przyjazny środowisku.

Na szczęście istnieją świetne sposoby, aby przygotować taki miks samemu. Wystarczą trzy łatwodostępne, a przede wszystkim tanie środki, dzięki którym postawisz na ekologię i mądre dysponowanie domowym budżetem.

Domowy proszek do prania - po pierwsze, zastosuj boraks

Boraks to środek, który od lat znany jest osobom zajmującym się domem. Pomaga on między innymi w przypadku zatorów w zlewozmywakach i wannach. Genialnie sprawdzi się też w praniu ubrań, ponieważ redukuje przykre zapachy i ciężkie do usunięcia zabrudzenia.

W przypadku jasnej odzieży boraks świetnie je wybieli. Zniweluje także żółte plamy i zapobiegnie szarzeniu. Usunie również pleśń z ubrań. Cena tego skutecznego środka zaczyna się już od kilku złotych.

Zakładanie kostki toaletowej - większość popełnia błądZakładanie kostki toaletowej - większość popełnia błądCzytaj dalej

Domowy proszek do prania - dodaj sody kalcynowanej i nadwęglanu sodu

Soda kalcynowana ma szerokie zastosowanie w branży chemicznej. Używana jest między innymi do produkcji mydła i wielu środków piorących. Nie jest drażniąca dla skóry, nie szkodzi środowisku i jest łatwodostępna. Podobnie jak w przypadku boraksu, wydamy na nią dosłownie grosze.

Nadwęglan sodu to z kolei wspaniały wybielacz i odplamiacz. Często możemy znaleźć go w składzie proszków do prania dostępnych w sklepach. Jest doskonałą bazą dla środków czyszczących.

Domowy proszek do prania - jak go przygotować?

Jak już doskonale wiemy, wszystkie środki są ekologiczne, tanie i łatwe do zdobycia. Teraz wystarczy odpowiednio je połączyć, aby stworzyć miksturę do prania, która posłuży nam na długo!

Jak sporządzić nasz domowy proszek? Odmierzmy po szklance boraksu, sody kalcynowanej i nadwęglanu sodu i przesypmy całość do szklanego pojemnika. Zmieszajmy dokładnie wszystkie składniki i gotowe! Na jedno pranie wystarczą tylko 4 łyżki naszej mikstury.

Taki domowy proszek do prania doskonale nada się do każdego rodzaju tkaniny. Świetnie wypierze zarówno białą, jak i kolorową odzież. Jest przyjazny skórze i nie pozostawia podrażnień, zatem spokojnie mogą korzystać z niego alergicy. Jeśli w domu jest niemowlę lub małe dziecko, można spokojnie prać w tym środku jego ubranka.

Źródło: porady.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News