DomekIOgrodek.pl
proszek do prania

pixabay.com/habelfrank(CC0 Domena publiczna)

Domowy proszek do prania - genialny sposób

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Po co wydawać pieniądze na drogie środki do prania, skoro można przygotować ekologiczny i tani miks samodzielnie? Domowy proszek starczy na długo i jest niezwykle prosty do wykonania. Potrzebujesz jedynie trzech łatwych do zdobycia składników.

Proszek do prania to spory wydatek - szczególnie, gdy mamy dużą rodzinę lub często musimy wykonywać pranie. Dodatkowo ten, który kupujemy w sklepie, ma bardzo chemiczne działanie i nie jest zbyt przyjazny środowisku.

Na szczęście istnieją świetne sposoby, aby przygotować taki miks samemu. Wystarczą trzy łatwodostępne, a przede wszystkim tanie środki, dzięki którym postawisz na ekologię i mądre dysponowanie domowym budżetem.

Domowy proszek do prania - po pierwsze, zastosuj boraks

Boraks to środek, który od lat znany jest osobom zajmującym się domem. Pomaga on między innymi w przypadku zatorów w zlewozmywakach i wannach. Genialnie sprawdzi się też w praniu ubrań, ponieważ redukuje przykre zapachy i ciężkie do usunięcia zabrudzenia

W przypadku jasnej odzieży boraks świetnie je wybieli. Zniweluje także żółte plamy i zapobiegnie szarzeniu. Usunie również pleśń z ubrań. Cena tego skutecznego środka zaczyna się już od kilku złotych.

Domowy proszek do prania - dodaj sody kalcynowanej i nadwęglanu sodu

Soda kalcynowana ma szerokie zastosowanie w branży chemicznej. Używana jest między innymi do produkcji mydła i wielu środków piorących. Nie jest drażniąca dla skóry, nie szkodzi środowisku i jest łatwodostępna. Podobnie jak w przypadku boraksu, wydamy na nią dosłownie grosze.

Nadwęglan sodu to z kolei wspaniały wybielacz i odplamiacz. Często możemy znaleźć go w składzie proszków do prania dostępnych w sklepach. Jest doskonałą bazą dla środków czyszczących.

Domowy proszek do prania - jak go przygotować?

Jak już doskonale wiemy, wszystkie środki są ekologiczne, tanie i łatwe do zdobycia. Teraz wystarczy odpowiednio je połączyć, aby stworzyć miksturę do prania, która posłuży nam na długo!

Jak sporządzić nasz domowy proszek? Odmierzmy po szklance boraksu, sody kalcynowanej i nadwęglanu sodu i przesypmy całość do szklanego pojemnika. Zmieszajmy dokładnie wszystkie składniki i gotowe! Na jedno pranie wystarczą tylko 4 łyżki naszej mikstury.

Taki domowy proszek do prania doskonale nada się do każdego rodzaju tkaniny. Świetnie wypierze zarówno białą, jak i kolorową odzież. Jest przyjazny skórze i nie pozostawia podrażnień, zatem spokojnie mogą korzystać z niego alergicy. Jeśli w domu jest niemowlę lub małe dziecko, można spokojnie prać w tym środku jego ubranka.

Źródło: porady.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Gdy zobaczył, co kryje się w toalecie, natychmiast chwycił za telefon

  • Hodowla warzyw z resztek, genialny pomysł

  • Nietypowy dom Krzysztofa Rutkowskiego

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >