Dwa największe błędy w uprawie ogórków. Przez nie warzywa są gorzkie
Ogórki – któż ich nie lubi? Pewnie jeśli tylko posiadacie swój ogródek, jest to jedno z pierwszych warzyw, o którym pomyślicie, planując coroczne uprawy. Tymczasem, czy wiedzieliście, że ogórki mogą być gorzkie przez dwa największe błędu ich uprawy? Zobaczcie sami.
Dlaczego ogórki są gorzkie?
Ogórki to warzywa goszczące w wielu przygodowych ogrodach. Są stosunkowo proste w uprawie a ilość możliwości ich podania i przetworzenia przyprawia o zawrót głowy. Nie bez powodu skradły one serca wielu ogrodników.
Czy jednak wiedzieliście, że ogórki mogą być gorzkie, jeśli niewłaściwie je pielęgnujecie? Główne błędy są w zasadzie dwa i dotykają one zarówno ogórków gruntowych, jak i tych uprawianych w szklarni.
Za gorzki smak ogórków odpowiadają kukurbitacyny, czyli naturalne związki wytwarzane w zdrowych ogórkach. Czy to oznacza, że smak, do którego się przyzwyczailiśmy, nie jest właściwym smakiem tych warzyw?
Dwa największe błędy w uprawie
Wspomniane związki produkowane są w łodygach, liściach i korzeniach. Mogą one również przenikać do owoców. Dzieje się to jednak wyłącznie wtedy, gdy roślina ma za mało wody albo gdy jej owoce są przejrzałe.
Zalecenia są więc proste. Ogórki muszą być regularnie nawadniane, aby miały łagodny smak. Preferują one wilgotną glebę i dobrze nasłonecznione stanowiska. Dbajcie więc o to, aby ziemia pod ogórkami zawsze była nieco wilgotna.
Warto dodatkowo zapytać w sklepie ogrodniczym ogórki pozbawione gorzkiego związku. Za brak goryczki odpowiedzialny jest również potas w glebie. Warto więc nawozić ogórki nawozem potasowym.
Ogórki – dodatkowe metody na wzbogacenie smaku
Aby ogórki nie były gorzkie, warto także odpowiednie go obrabiać. Najwięcej goryczki znajduje się od strony nasady, a najmniej od strony kwiatu. Obierając ogórka, warto zacząć od strony jaśniejszej, aby nie przenosić goryczki na całe warzywo.
Co więcej, jeśli jeden ogórek ze zbiorów (z danego krzaka) będzie gorzki, będzie taki cały zbiór. Spokojnie, takie ogórki nadają się do kiszenia, podczas którego stracą nieprzyjemny, gorzki smak.