Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Czy możliwe jest zbudowanie domu na działce rolnej?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 20.11.2020 01:00

Czy możliwe jest zbudowanie domu na działce rolnej?

Działka rolna
unsplash.com/Tomasz Filipek (CC0 Domena publiczna)

Budowa domu na gruncie rolnym to spełnienie marzeń wielu osób. Jak się jednak okazuje, nie jest to proces tani ani prosty. Wiąże się również z długim oczekiwaniem na ostateczne pozwolenie.

Nie każdy może wybudować dom na działce rolnej

Wiele osób traktuje zakup działki rolnej jako oszczędność przy budowie domu. Jednak po nabyciu jej nie każdy dostanie pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych! Otóż dom na takim gruncie może postawić jedynie osoba będąca rolnikiem – czyli właścicielem, użytkownikiem, posiadaczem lub dzierżawcą działki rolnej.

Bycie właścicielem gospodarstwa rolnego nie jest automatycznie kwalifikowane jako prowadzenie go – obligatoryjne jest wykonywanie działalności rolniczej na jego terenie. Jeśli jesteś rolnikiem, możesz więc zbudować na swoim gruncie dom, bez potrzeby odrolnienia go. Musisz natomiast zmienić jego przeznaczenie w przypadku, gdy nie wykonujesz tej profesji.

Czym jest odrolnienie gruntu?

Jeśli jesteś posiadaczem działki rolnej, która w planie zagospodarowania figuruje jako miejsce pod cele rolnicze, a nie jesteś rolnikiem – koniecznie przeprowadź proces odrolnienia.

Nie jest to niestety łatwa procedura – wiąże się z dużą liczbą zmian w kwestiach administracyjnych i podatkowych. Zmianie ulega także wartość takiej nieruchomości.

Aby odrolnić grunt, należy złożyć wniosek prezydenta, wójta czy burmistrza – wszystko zależne jest od miejsca, w którym znajduje się działka. W piśmie musimy dokładnie określić, jaki typ zabudowy jest przedmiotem naszego zainteresowania.

Niestety, takie przedsięwzięcie może być bardzo czasochłonne. Czas na rozpatrzenie wniosku i wystawienie takiej zgody nie jest określony, więc nastawmy się na długi okres oczekiwania.

Źródło: bryla.pl