DomekIOgrodek.pl
Działka rolna

unsplash.com/Tomasz Filipek (CC0 Domena publiczna)

Czy możliwe jest zbudowanie domu na działce rolnej?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wybudowanie domu na działce rolnej wiąże się z licznymi walorami – sielskie otoczenie, atrakcyjna cena gruntu czy duża odległość od innych sąsiadów. Niestety nie dla wszystkich jest to możliwe. To proces wiążący się z dużą ilością dodatkowyc

Budowa domu na gruncie rolnym to spełnienie marzeń wielu osób. Jak się jednak okazuje, nie jest to proces tani ani prosty. Wiąże się również z długim oczekiwaniem na ostateczne pozwolenie.

Nie każdy może wybudować dom na działce rolnej

Wiele osób traktuje zakup działki rolnej jako oszczędność przy budowie domu. Jednak po nabyciu jej nie każdy dostanie pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych! Otóż dom na takim gruncie może postawić jedynie osoba będąca rolnikiem – czyli właścicielem, użytkownikiem, posiadaczem lub dzierżawcą działki rolnej.

Bycie właścicielem gospodarstwa rolnego nie jest automatycznie kwalifikowane jako prowadzenie go – obligatoryjne jest wykonywanie działalności rolniczej na jego terenie. Jeśli jesteś rolnikiem, możesz więc zbudować na swoim gruncie dom, bez potrzeby odrolnienia go. Musisz natomiast zmienić jego przeznaczenie w przypadku, gdy nie wykonujesz tej profesji.

Czym jest odrolnienie gruntu?

Jeśli jesteś posiadaczem działki rolnej, która w planie zagospodarowania figuruje jako miejsce pod cele rolnicze, a nie jesteś rolnikiem – koniecznie przeprowadź proces odrolnienia.

Nie jest to niestety łatwa procedura – wiąże się z dużą liczbą zmian w kwestiach administracyjnych i podatkowych. Zmianie ulega także wartość takiej nieruchomości.

Aby odrolnić grunt, należy złożyć wniosek prezydenta, wójta czy burmistrza – wszystko zależne jest od miejsca, w którym znajduje się działka. W piśmie musimy dokładnie określić, jaki typ zabudowy jest przedmiotem naszego zainteresowania.

Niestety, takie przedsięwzięcie może być bardzo czasochłonne. Czas na rozpatrzenie wniosku i wystawienie takiej zgody nie jest określony, więc nastawmy się na długi okres oczekiwania.

Źródło: bryla.pl

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >