DomekIOgrodek.pl
Ekologiczny dom

facebook.com/trabendo

Ekologiczny dom tani w utrzymaniu

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Cena utrzymania tego ekologicznego domu jest bliska zeru. Brzmi jak marzenie? Architekci zadbali o każdy szczegół minimalizujący koszty. Lokum pod Poznaniem wyposażone jest w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną i 33 moduły fotowoltaiczne

Powstały na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego ekologiczny dom złożony jest z trzech brył. Budowla wzniesiona na styku z naturą nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej zabudowy. Jest złożona z trzech części, które jasno wskazują na układ funkcjonalny. 

Posiadłość w towarzystwie natury, której utrzymanie prawie nic nie kosztuje, jest bardzo kuszącą propozycją do zamieszkania. Dzięki wiedzy i umiejętnościom architektów udało się osiągnąć ten zdumiewający efekt. 

Ekologiczny dom podzielony na praktyczne bryły

Budynek składa się z trzech brył. Środkowa część służy do dziennego wypoczynku, cechuje ją widok na piękny horyzont łąk. We frontowej części mieści strefę wejściową, kuchnię i pomieszczenie gospodarcze.

Bryła domykająca, mieści się wgłębi terenu i jest strefą prywatną dla domowników, znajduje się tam sypialnia oraz łazienka i oddzielona część ogrodu.

Ekologiczny dom jest miejscem do spotkań wielopokoleniowej rodziny. Otwiera się na piękną, otaczającą go przestrzeń i chłonie przyrodę. Mimo swojego sporego metrażu jest bardzo przytulny.

Unikalne rozwiązania ekologicznego domu

Dzięki szeregowi rozwiązań, budynek śmiało można nazwać perełką wśród ekologicznych domów. Wyposażony jest w gruntową pompę ciepła o modulowanej mocy grzewczej. Zainstalowany moduł wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia podwyższony komfort i zwiększa wydajność pompy.

Energia, która wypełnia budowlę, może zostać ponownie wykorzystana do regeneracji kolektora gruntowego. Dzięki nowej technologii mamy możliwość sterowania układem centralnego ogrzewania i wentylacji z wybranego miejsca na świecie

W ekologicznym domu zadbano również o optymalizację w kwestii izolacji. Od strony południa dach pokrywają 33 moduły fotowoltaiczne. Doświadczenie pokazuje, że takie wyposażenie zabezpieczy całkowite roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Lokum wyposażone jest w przydomową oczyszczalnię ścieków generującą minimalny wpływ na środowisko naturalne. 

W efekcie ten ekologiczny dom jest praktycznie bezkosztowy jeśli chodzi o eksploatację. Skusilibyście się na takie rozwiązania?

Źródło: propertydesign.pl

Zdjęcie tytułowe jest screenem z filmu pochodzącego z serwisu facebook.com z profilu trabendo.

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >