Ekologiczny dom
facebook.com/trabendo
Weronika Dadok - 31 Grudnia 2020

Ekologiczny dom tani w utrzymaniu

Cena utrzymania tego ekologicznego domu jest bliska zeru. Brzmi jak marzenie? Architekci zadbali o każdy szczegół minimalizujący koszty. Lokum pod Poznaniem wyposażone jest w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną i 33 moduły fotowoltaiczne. Jest pięknie usytuowany, a jego wygląd zewnętrzny bardzo zaskakuje.

Powstały na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego ekologiczny dom złożony jest z trzech brył. Budowla wzniesiona na styku z naturą nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej zabudowy. Jest złożona z trzech części, które jasno wskazują na układ funkcjonalny.

Posiadłość w towarzystwie natury, której utrzymanie prawie nic nie kosztuje, jest bardzo kuszącą propozycją do zamieszkania. Dzięki wiedzy i umiejętnościom architektów udało się osiągnąć ten zdumiewający efekt.

Ekologiczny dom podzielony na praktyczne bryły

Budynek składa się z trzech brył. Środkowa część służy do dziennego wypoczynku, cechuje ją widok na piękny horyzont łąk. We frontowej części mieści strefę wejściową, kuchnię i pomieszczenie gospodarcze.

Bryła domykająca, mieści się wgłębi terenu i jest strefą prywatną dla domowników, znajduje się tam sypialnia oraz łazienka i oddzielona część ogrodu.

Ekologiczny dom jest miejscem do spotkań wielopokoleniowej rodziny. Otwiera się na piękną, otaczającą go przestrzeń i chłonie przyrodę. Mimo swojego sporego metrażu jest bardzo przytulny.

Unikalne rozwiązania ekologicznego domu

Dzięki szeregowi rozwiązań, budynek śmiało można nazwać perełką wśród ekologicznych domów. Wyposażony jest w gruntową pompę ciepła o modulowanej mocy grzewczej. Zainstalowany moduł wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia podwyższony komfort i zwiększa wydajność pompy.

Energia, która wypełnia budowlę, może zostać ponownie wykorzystana do regeneracji kolektora gruntowego. Dzięki nowej technologii mamy możliwość sterowania układem centralnego ogrzewania i wentylacji z wybranego miejsca na świecie.

W ekologicznym domu zadbano również o optymalizację w kwestii izolacji. Od strony południa dach pokrywają 33 moduły fotowoltaiczne. Doświadczenie pokazuje, że takie wyposażenie zabezpieczy całkowite roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Lokum wyposażone jest w przydomową oczyszczalnię ścieków generującą minimalny wpływ na środowisko naturalne.

W efekcie ten ekologiczny dom jest praktycznie bezkosztowy jeśli chodzi o eksploatację. Skusilibyście się na takie rozwiązania?

Źródło: propertydesign.pl

Zdjęcie tytułowe jest screenem z filmu pochodzącego z serwisu facebook.com z profilu trabendo.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News