Ewakuacja Lublina. Blisko 14 tysięcy osób musiało pilnie opuścić swoje mieszkania
Piątek 11 sierpnia w Lublinie przebiegał pod nadzorem grozy i niesamowitego pośpiechu. Około godziny 7 ogłoszono ewakuację miasta. Jak przebiegła ewakuacja Lublina i jaki był jej powód? Zobacz, co działo się w piątek w Lublinie.
Ewakuacja Lublina – okoliczności zdarzenia
Ewakuacja Lublina miała miejsce w piątek 11 sierpnia 2023 roku od godziny 7.00 do godziny 11.00. Została ona natychmiastowo zarządzona przez władze miasta. Zarządzenie to objęło swoim zasięgiem aż 14 tysięcy mieszkańców Lublina. Jaki był tego powód?
Ogłoszono, że ewakuacja Lublina odbywa się ze względów bezpieczeństwa. Mieszkańcy miasta musieli bezzwłocznie opuścić swoje domy i udać się w wyznaczone miejsca. Wszystko przez znalezisko przy ulicy Wrońskiej 1.
Co wydarzyło się w Lublinie? Dlaczego ewakuacja Lublina przebiegła tak szybko i jaki był jej prawdziwy powód? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Ewakuowano prawie 14 tysięcy mieszkańców
Po ewakuacji ludności przekazano, że przedsiębiorstwo wykonujące prace ziemne natrafiło na niewybuch z II Wojny Światowej. Sprawę niezwłocznie przejęli saperzy Wojska Polskiego i to oni dokonali bezbłędnego rozbrojenia ładunku.
Miasto wyśmienicie poradziło sobie z akcją ewakuacyjną blisko 14 tysięcy mieszkańców. Wyznaczono aż trzy miejsca zbiórek. Utworzono je na parkingu Hali im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich, na przystanku autobusowy przy dawnym sklepie Domix na ul. Łęczyńskiej oraz na przystanku komunikacji miejskiej przy targu przy ul. Krańcowej.
Specjalnie na ten czas uruchomiono dodatkową linię autobusów. Każdy mieszkaniec mógł bezpłatnie zostać przewieziony autobusem z napisem „EWAKUACJA”. Można było zabrać za sobą zwierzęta oraz rzeczy pierwszej potrzeby.
Ewakuacja Lublina – szczegóły zdarzenia
Ewakuacja Lublina przebiegła niezwykle sprawnie. Jak podają służby porządkowe z Lublina w wywiadzie dla Gazety Wyborczej:
- Saperzy, którzy byli na miejscu, ustalili, że jest to bomba lotnicza o wadze około 250 kg. Po godzinie 11 zostanie podjęta próba jej wywiezienia i neutralizacji - przekazał nadkom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – informacja służb porządkowych podana dla Gazety Wyborczej.
Bądźcie spokojni – ładunek wybuchowy został wywieziony z miasta. Wszystkim zaangażowanym w tę sprawę gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Ewakuacja Lublina zobrazowała, jak istotna jest praca służb szybkiego reagowania, które wykazały się niezwykłym profesjonalizmem.