Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Fallingwater - dom nad wodospadem
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 05.01.2021 01:00

Fallingwater - dom nad wodospadem

Fallingwater
youtube.com/Bauhaus Movement

Frank Lloyd Wright to jeden z najważniejszych architektów XX wieku. Był zafascynowany naturą i to właśnie z niej czerpał inspirację do tworzenia swoich projektów. Jest nawet nazywany prekursorem architektury organicznej, charakteryzującej się wtopieniem budynku w przyrodę, zespolenie z nią.

Wartości architekta są widoczne w zaprojektowanym przez niego wspaniałym domu - Fallingwater. Mimo że minęło już 80 lat od jego powstania, wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie i emocje. Uznawany jest za najbardziej rozpoznawalny dom na świecie.

Fallingwater - niezwykły projekt z lat 30.

Frank Lloyd Wright zdecydował się zaprojektować ten budynek na prośbę Edgara J. Kaufmanna, bogatego przedsiębiorcy posiadającego sieć popularnych wśród Amerykanów domów towarowych. Miała to być letniskowa posiadłość, w której Kaufmannowie mogliby się relaksować w wolnych chwilach.

Budynek miał powstać na brzegu potoku Bear Run, jednak architekt postanowił swój projekt umiejscowić tuż nad wodospadem, aby rodzina mogła spoglądać na kaskady spływającej wody. 

Proces budowy (która trwała w latach 1936-1937) nie przebiegał łatwo - był to okres ciągłych kłótni i sprzeczek pomiędzy Frankiem Lloydem Wrightem, Edgarem J. Kaufmannem i wykonawcą robót budowlanych. Problemem była zbyt mała ilość podpór jak na budynek „na wodospadzie” oraz rosnących kosztów, które finalnie wyniosły aż 155 000 dolarów (standardowy dom kosztował wtedy mniej więcej 5 000 dolarów). Finalnie udało się jednak dokończyć dzieła, które przeszło do historii.

Fallingwater - niesamowity dom nad wodospadem

Fallingwater zbudowano z kamieni i zbrojonego betonu. Ogromne tarasy, będące charakterystycznym punktem domu, podparte zostały na specjalnych wspornikach nad strumykiem. Jeden z głazów leżący w wodzie wystaje z podłogi w salonie. Całość miała stworzyć wrażenie jedności ludzi i surowej przyrody.

W bryle domu dominuje przeszklenie, dzięki czemu jest on jeszcze bardziej połączony z naturą. Co ciekawe, okna nie posiadają ram - szkło subtelnie wtapia się w kamień. Uwagę zwracają piękne, wyłaniające się z budynku tarasy. Wyjątkowe są także schody, które sprawiają wrażenie, jakby schodziło się po nich prosto do strumienia.

Fallingwater po pewnym czasie okazał się jednak trudny do utrzymania. Po usunięciu rusztowań budynek niestety nieco „opadł” na grunt i strumień, co spowodowało pęknięcie ścian w wielu miejscach. Przez wykonanie całości z kamienia, temperatura panująca w środku była bardzo niska, co odejmowało domowi komfortu. Ze względu na bliskość wody stale panowała tam wilgoć, a koszty utrzymania były ogromne.

Po śmierci właściciela dom przeszedł w ręce stanu Pensylwania, którego władze zdecydowały się na utworzenie w nim muzeum. W tym celu budynek (w fatalnym wtedy stanie) został poddany renowacji, która trwała 20 lat i pochłonęła kwotę 11,5 milionów dolarów. W 2019 Fallingwater wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z kanału na Youtube o nazwie Bauhaus Movement, gdzie możecie zobaczyć więcej ujęć domu Fallingwater.

Źródło: bryla.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

``

 [EMBED-143]

Tagi: Dom
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10