Garderoba w domu
unsplash.com/ Burgess Milner (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 20 Listopada 2020

Jak dobrze urządzić garderobę?

Garderoba to pomieszczenie stricte praktyczne – musi pomieścić nasze ubrania, obuwie i inne bibeloty. Dowiedz się, jaka wielkość i inne parametry pozwolą na komfortowe użytkowanie garderoby.

Kto raz poznał zalety garderoby, nie będzie chciał z niej rezygnować. Pozwala nam ona na utrzymanie ładu i porządku w naszych ubraniach. Odciąża także resztę domu od obecności licznych szaf, komód, szuflad i innych konstrukcji służących do przechowywania.

Wielkość i kształt garderoby

Możemy zdecydować się na garderobę zamkniętą i otwartą. Jeśli pomieszczenie jest małe i wąskie, nie warto oddzielać go ścianką, gdyż będzie ciężko swobodnie się po nim poruszać. Jeśli więc posiadamy wnękę kilkadziesiąt centymetrów głębszą niż szafa, nie twórzmy z niej oddzielnego pomieszczenia. Na garderobę przeznaczmy co najmniej 3,5 m2. Szafy umieśćmy wzdłuż dłuższych ścian, zostawiając pomiędzy nimi odstęp 100-120 cm. Do swobodnego przebierania się potrzebujemy 1,5 m2 wolnej powierzchni.

Najwygodniejszym kształtem garderoby będzie kwadrat – takie pomieszczenie będzie pojemne, funkcjonalne i wygodne. Zachowane będzie też swobodne przejście pomiędzy dwiema szafami.

Często garderoby projektowane są na poddaszach, pod skosami, co może być dobrym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Nie zawsze jednak poddasze nadaje się do przechowywania ubrań – przestrzeń pod skosami bywa zbyt niska, więc może służyć jedynie za schowek, np. na obuwie. Aby swobodnie powiesić ubrania na drążkach, ścianka kolankowa powinna mieć wysokość co najmniej 100 cm.

Wyposażenie garderoby

Na wyposażenie garderoby mogą składać się stojaki, kosze, szuflady, wieszaki, uchwyty i inne elementy. Pamiętajmy jednak, że garderoba ma być przede wszystkim funkcjonalna – zamiast więc stawiać na ilość, ergonomicznie zagospodarujmy naszą przestrzeń, np. oddzielając miejsca na wieszanie rzeczy dłuższych, krótszych i półek na złożone ubrania. Warto też zainwestować w wysuwane szuflady i koszyki. Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu (dobrze sprawdza się takie, które automatycznie włącza się przy otwieraniu drzwi) oraz dużym lustrze, dzięki któremu przebieranie się będzie wygodniejsze.

Źródło: muratordom.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News