DomekIOgrodek.pl
Garderoba w domu

unsplash.com/ Burgess Milner (CC0 Domena publiczna)

Jak dobrze urządzić garderobę?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Garderoba to pomieszczenie stricte praktyczne – musi pomieścić nasze ubrania, obuwie i inne bibeloty. Dowiedz się, jaka wielkość i inne parametry pozwolą na komfortowe użytkowanie garderoby.

Kto raz poznał zalety garderoby, nie będzie chciał z niej rezygnować. Pozwala nam ona na utrzymanie ładu i porządku w naszych ubraniach. Odciąża także resztę domu od obecności licznych szaf, komód, szuflad i innych konstrukcji służących do przechowywania.

Wielkość i kształt garderoby

Możemy zdecydować się na garderobę zamkniętą i otwartą. Jeśli pomieszczenie jest małe i wąskie, nie warto oddzielać go ścianką, gdyż będzie ciężko swobodnie się po nim poruszać. Jeśli więc posiadamy wnękę kilkadziesiąt centymetrów głębszą niż szafa, nie twórzmy z niej oddzielnego pomieszczenia.  Na garderobę przeznaczmy co najmniej 3,5 m2. Szafy umieśćmy wzdłuż dłuższych ścian, zostawiając pomiędzy nimi odstęp 100-120 cm. Do swobodnego przebierania się potrzebujemy 1,5 m2 wolnej powierzchni.

Najwygodniejszym kształtem garderoby będzie kwadrat – takie pomieszczenie będzie pojemne, funkcjonalne i wygodne. Zachowane będzie też swobodne przejście pomiędzy dwiema szafami.

Często garderoby projektowane są na poddaszach, pod skosami, co może być dobrym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni. Nie zawsze jednak poddasze nadaje się do przechowywania ubrań – przestrzeń pod skosami bywa zbyt niska, więc może służyć jedynie za schowek, np. na obuwie. Aby swobodnie powiesić ubrania na drążkach, ścianka kolankowa powinna mieć wysokość co najmniej 100 cm.

Wyposażenie garderoby

Na wyposażenie garderoby mogą składać się stojaki, kosze, szuflady, wieszaki, uchwyty i inne elementy. Pamiętajmy jednak, że garderoba ma być przede wszystkim funkcjonalna – zamiast więc stawiać na ilość, ergonomicznie zagospodarujmy naszą przestrzeń, np. oddzielając miejsca na wieszanie rzeczy dłuższych, krótszych i półek na złożone ubrania. Warto też zainwestować w wysuwane szuflady i koszyki. Pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu (dobrze sprawdza się takie, które automatycznie włącza się przy otwieraniu drzwi) oraz dużym lustrze, dzięki któremu przebieranie się będzie wygodniejsze.

Źródło: muratordom.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >