Gigantyczna zmiana na rynku wynajmu mieszkań. Lokatorzy będą weryfikowani
Zakup nieruchomości to dobry sposób na ulokowanie oszczędności. Natomiast wynajem mieszkania jest dodatkowym źródłem dochodu. Jednak co robić, kiedy najemca przestaje płacić? Pojawił się nowy sposób weryfikowania lokatorów.
W Polsce prawo naprawdę dobrze chroni najemców. Niestety konsekwencje często ponoszą wynajmujący mieszkania. Co takiego zmieni nowy system weryfikacji?
Co się dzieje, kiedy najemca nie chce płacić czynszu?
Na rynku nieruchomości sporo się dzieje. Pojawił się nowy program rządowy „Kredyt 2%”. Wiele osób postanowiło z niego skorzystać i przestać wynajmować mieszkanie. Teraz szykują się zmiany związane z weryfikacją przyszłych najemców.
Wynajmujący mieszkania nie są najlepiej chronieni przez prawo. Właśnie dlatego może dojść do sytuacji, w której lokator przestaje płacić. Jednak to nie oznacza, że wynajmujący może się go pozbyć. Często jest zmuszony do płacenia za lokatora.
Właśnie w związku z tym szykują się zmiany. Wynajmujący mieszkania będą mogli skrupulatnie sprawdzić przyszłych lokatorów. Jak to będzie wyglądało? Czy to oznacza, że trudniej będzie znaleźć mieszkanie?
Weryfikacja przyszłych najemców. Tak będzie wyglądać
Weryfikacja najemców ma ochronić wynajmujących mieszkania przed nieuczciwymi lokatorami. Cała procedura będzie składała się z trzech etapów. Co dokładnie będą sprawdzać właściciele mieszkań?
W pierwszym etapie sprawdzane będą dokumenty i tożsamość najemcy. Drugi etap to ocena zarobków. Natomiast na końcu wynajmujący mieszkania będą mogli sprawdzić, czy przyszły lokator nie ma długów.
Przed wynajęciem mieszkania lokator zostanie sprawdzony w takich bazach danych jak np. Krajowy Rejestr Dłużników. To rozwiązanie ma chronić właścicieli nieruchomości. Jednak czy to oznacza, że trudniej będzie znaleźć mieszkanie na wynajem?
Weryfikacja lokatorów a problem ze znalezieniem mieszkania
Osoby, które nie mają nic na sumieniu, nie muszą obawiać się nowych metod weryfikacji. Celem sprawdzania przyszłych lokatorów, jest ochrona osób wynajmujących mieszkania . Prywatni właściciele mieszkań coraz częściej są zainteresowani taką weryfikacją.
Widać pewnie zmiany na rynku nieruchomości. Do tej pory ochroną byli objęci przede wszystkim najemcy. Teraz również osoby wynajmujące mieszkania chcą się zabezpieczyć.