Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Mieszam je z wodą w wiadrze i przecieram płytki. Błyszczą jak tafla jeziora
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.08.2023 11:17

Mieszam je z wodą w wiadrze i przecieram płytki. Błyszczą jak tafla jeziora

mycie płytek
Fot. Canva / wattanaphob, Getty Images

Regularne sprzątanie łazienki to podstawa. Największym wyzwaniem w czasie sprzątania są płytki. Osadza się na nich kamień i kurz. Czym najlepiej je myć? Od lat czyszczę płytki domowymi sposobami. Zdradzę, co stosuję.

Domowe preparaty do mycia płytek są ekologiczne i kosztują grosze. Składniki do ich przygotowania znajdziemy w kuchni. Co będzie lepsze do mycia łazienki — ściereczka czy gąbka?

Czy myć płytki w łazience?

W czasie sprzątania łazienki znaczenie mają nie tylko detergenty. Do mycia płytek musimy wybrać odpowiednie narzędzie. Jedni wolą gąbki, a inny stoją murem za ściereczkami. Co tak naprawdę jest lepsze?

Zarówno gąbka, jak i szmatka świetnie sprawdzą się do mycia płytek. Najlepiej postawić na miękką gąbkę i szmatkę, która się nie strzępi. Dodatkowo w czasie sprzątania łazienki pomocne będą papierowe ręczniki.

Gąbeczkę i szmatkę po sprzątaniu musimy dobrze wypłukać i wysuszyć. Higiena to podstawa. Jakie preparaty do mycia płytek będą najlepsze? Zdradzę moje sposoby na domowe środki czystości.

czym myć płytki
Canva / BernardaSv, Getty Images

Domowy sposób na lśniące płytki

Do mycia płytek w łazience świetnie sprawdzą się domowe preparaty. Są ekologiczne, tanie i skuteczne. Wszystkie niezbędne składniki znajdziemy w kuchni. Jak przygotować domowy preparat do mycia?

Będziemy potrzebować ocet, sodę oczyszczoną i kilka kropli olejku eterycznego. W wiadrze mieszam litr wody ze szklanką octu i 2 łyżkami sody oczyszczonej. Dodaje kilka kropli olejku o zapachu cytryny.

Płytki myję ściereczką, ale gąbeczka też sobie poradzi. Dzięki tej mieszance moja łazienka lśni. Ocet rozpuszcza kamień, a soda jest idealnym środkiem czyszczącym. Na mniejsze zabrudzenia stosuje jeszcze jeden preparat.

Zamiast octu i sody na lśniące płytki

Poza octem i soda oczyszczoną do mycia płytek wykorzystuje kwasek cytrynowy. Świetnie sobie radzi z zabrudzeniami. To też dobra alternatywa dla osób, które nie lubią zapachu octu. Kwasek doskonale rozpuszcza kamień.

Do sprzątania łazienki nie musimy używać mocnych preparatów ze sklepu. Ekologiczne środki czystości przygotujemy sami za grosze.

czym myć płytki
Canva / Cameron Ayn Smiith, Getty Images