DomekIOgrodek.pl Inspiracje Gospodynie kupują skrobię kartonami. Powody odbierają dech
canva/Promo_Link, Getty Images; Materiał YouTube na kanale AnZo

Gospodynie kupują skrobię kartonami. Powody odbierają dech

16 marca 2023
Autor tekstu: Adam Moskal

Skrobia jest w każdym sklepie, a jej niska cena zachęca do kupowania dużej ilości. Najlepsze gospodynie właśnie to robią, dzięki czemu mają praktycznie nieograniczony zapas skrobi do wykorzystania w domu i ogrodzie. Okazuje się, że ilość jej zastosowań może niejednemu zawrócić w głowie.

Skrobia w domu

Skrobia ziemniaczana sprawdza się do wielu obowiązków domowych. Można przy jej pomocy wyczyścić srebra, tworząc pastę z wodą i polerując nią srebra. Pasta nie tylko usuwa czarny osad, lecz również nadaje metalowi piękny połysk.

Mieszając łyżkę skrobi z litrem wody uzyskuje się doskonały preparat do mycia okien. Myjąc nim szyby, usuwa się cały brud, a dodatkowo cudownie nabłyszcza powierzchnie szkła.

Jeśli pobrudziłaś dywan, posyp go skrobią. Szczególnie dobrze radzi sobie z tłustymi plamami, wchłaniając go. Po 30 minutach wystarczy odkurzyć dywan i będzie jak nowy.

Stare i przyciemnione meble nabiorą połysku, jeśli przetrzesz je roztworem wody i skrobi w stosunku 1:1. Na koniec wystarczy wytrzeć mebel suchą ściereczką i gotowe.

Dowbor zrobiła u niej remont. Pani Sylwia zdradziła kulisy programu, „jeden moment wycięli”

Skrobia w ogrodzie

W ogrodzie skrobia sprawdza się równie doskonale, co w domu. Można na przykład posypać nią rośliny zaatakowane szkodnikami, aby się ich pozbyć. Patent jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi i środowiska, lecz zabija niechciane owady.

Skrobia przyspiesza również kiełkowanie niektórych roślin, takich jak pomidory, fasola czy kukurydza. Trzeba jedynie zanurzyć ich nasiona w paście ze skrobi i wody i przeprowadzić proces kiełkowania tak, jak zawsze. Skrobia ogrzeje nasiona, a także sprawi, że będą lepiej nawilżone, gromadząc w sobie większą ilość wody.

zosnek niedźwiedzi (5).png
canva/ masa44's Images

Inne zastosowania skrobi

Rozsypując skrobie po powierzchni starej, drewnianej podłogi, można zminimalizować jej skrzypienie do minimum. Drobinki wnikną w szpary i pęknięcia podłogi, wytłumiając i amortyzując je.

Ze skrobi można wykonać również domowy suchy szampon do włosów. Metoda sprawdza się najlepiej do włosów blond, jednak posiadacze ciemnych włosów także mogą z niej skorzystać - trzeba tylko uważać na ilość użytej skrobi. Niewielką ilość skrobi wciera się w skórę głowy, a po minucie nadmiar wytrzepuje. Produkt wchłonie łój i zabrudzenia, zostawiając włosy nieco czystsze.

Rolnicy robią to zaraz po przesadzeniu pomidorów do gleby. Zbiory nie mieszczą się w głowie
Zrób wiosną 3 rzeczy, a truskawki będą 5 razy większe. Efekt oszołamia
Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor naczelny portalu Domek i Ogródek. W domu posiadam niemałą kolekcję roślin, którą można nazwać dżunglą. Uwielbiam pracę w ogrodzie oraz majsterkowanie. Prywatnie fan fantastyki, muzyki rockowej, a także dokumentów wojennych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy