Gwałtowny wzrost zachorowań na boreliozę. Niepokojące dane z 4 województw
Jeśli mieszkasz w którymś z tych województw, uważaj na kleszcze. Nowe dane na temat boreliozy w Polsce szokują! Tylko w pierwszej połowie roku zdiagnozowano aż 4988 przypadków zachorowań. To więcej niż w całym poprzednim roku. Zobacz jak uniknąć kleszczy i zachorowania na boreliozę.
Kleszcze – dlaczego są groźne?
Pozornie ogryzienie kleszcza nie stanowi dla człowieka zagrożenia. Zwierze to przenosi jednak groźną dla człowieka boreliozę. Zainfekowana osobamoże nabawić się nawet kleszczowego zapalenia mózgu, czyli niezwykle niebezpiecznej choroby.
Tylko w pierwszej Polowie tego roku zdiagnozowano aż 4988 przypadków zachorowań na boreliozę. Dane NIZP-PZH obrazują, że od 1 stycznia do 15 kwietnia zdiagnozowano 2753 przypadków tej choroby, a przez półtora miesiąca przybyło kolejne 2200 chorych.
Trudno jednoznacznie określić, które kleszcze najczęściej przenoszą boreliozę. Czyhają one na łąkach, w lasach, czy w parkach. Paradoksalnie możemy się na nie natchnąć niemalże wszędzie. Te sprytne zwierzęta mogą zaatakować nas nawet podczas głaskania psa, gdyż często przesiadują na jego sierści.
Wyciągam z kuchennej szafki i wrzucam do pralki. Zapach stęchlizny znika od razu Zrób to z piwonią już teraz. Inaczej za rok słabo zakwitnieBorelioza – ogniska zakażeń
Jak się okazuje, najwięcej zakażeń boreliozą notuje się w centralnej i wschodniej części kraju. Chodzi o województwa mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie. Jeśli mieszkacie w tamtejszych regionach, musicie wiedzieć, że nawet do 70% tamtejszych kleszczy może przenosić boreliozę.
Szczególną uwagę należy zawracać podczas wędrówki po lesie. Jak podają specjaliści, to tam najczęściej żerują kleszcze. Nie bez powodu zalesione tereny Polski, to ogniska największych zakażeń.
Wybierając się w tereny zalesione, koniecznie zakładajcie długie ubrania i stosujcie preparaty przeciw kleszczom. Po wędrówce po lesie dokładnie obejrzyjcie swoje ciało. Kleszcze lubią wędrować do ciepłych miejsc na ciele, takich jak pachwiny, czy pachy.
Borelioza i jej objawy
Jeśli ugryzie Was kleszcz, nie wyciągajcie go samodzielnie. Lepiej powierzyć sprawę specjaliście. Ponadto, jeśli zauważycie u siebie rumień wędrujący, czyli zmiany skórne w okresie od 3 dni do 3 miesięcy od ukąszenia, natychmiast zgłoście się do lekarza. Charakterystyczne czerwone plamy z przejaśnieniem pośrodku, zwiastują zainfekowanie boreliozą.
Objawami boreliozy są także: podwyższona temperatura, bóle głowy, bóle stawów i mięśni uczucie silnego osłabienia i problemy z koncentracją. Jeśli z niewyjaśnionych powodów doskwiera Wam złe samopoczucie, zgłoście się do lekarza. Po wykonaniu odpowiednich testów będziecie widzieli, czy jesteście zainfekowani, czy też jest to tylko fałszywy alarm.