Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób to z piwonią już teraz. Inaczej za rok słabo zakwitnie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.07.2023 12:09

Zrób to z piwonią już teraz. Inaczej za rok słabo zakwitnie

Piwonie w ogrodzie
Fot. Canva/Alexas_Fotos, pixabay

Piwonie są niezwykle wdzięcznymi roślinami. Kwitną przez cały sezon i zachwycają barwnymi, licznymi kwiatami. Sezon na piwonie powoli jednak dobiega końca. Ich piękny zapach staje się powoli wspomnieniem. 

To dobra okazja na refleksję. Czy na pewno odpowiednio pielęgnujesz piwonie? Zastosuj tę metodę, a w przyszłym roku piwonie w ogrodzie będą rosły jak nigdy dotąd.

Piwonie w ogrodzie – jak je pielęgnować?

Piwonie w ogrodzie to istne dzieła sztuki. Zdobią one ogród swoją niecodzienną barwą, znacząco wyróżniając się spośród innych kwiatów. Niestety, to co dobre szybko się kończy i już w lipcu piwonie w ogrodzie pozostają tylko wspomnieniem.

Co należy zrobić, aby cieszyć się nimi na przyszły rok? Zabieg jest dosyć brutalny, ale jeśli piwonie w ogrodzie to dla Ciebie sprawa priorytetowa, warto przełamać się i dokonać tego drastycznego kroku.

Spokojnie, chociaż wydaje się, że okaleczacie roślinę, daje to piwonii w ogrodzie szansę lepszego rozwoju w przyszłym roku. Chociaż jej pielęgnacja wymaga cierpliwości, warto poświęcić jej kilka letnich weekendów.

Mama rozsypała to na grządkach. Ślimaki nie niszczą już jej ogródka Ogrodnik radzi, jak pielęgnować pomidory w lipcu

Jak pielęgnować piwonie w ogrodzie po sezonie?

Piwonie w ogrodzie powinny być przycinane latem w celu usuwania przekwitłych kwiatów. W lipcu należy usunąć wszystkie nierozkwitnięte pąki, a w sierpniu ściąć pożółkłe liście. Oczywiście nigdy nie obrywamy zielonych liści.

Końcem sierpnia należy odpowiednio przyciąć piwonię. Jej pożółkłe i liścia należy w całości usunąć, gdyż niepotrzebnie obciążają roślinę. Do końca lata pozostawiamy jednak zielone pedy piwonii.

Na początku września piwonie w ogrodzie powoli kończą swój żywot. Warto wówczas przedzielić bulwy, rozmnażając kwiaty. To dobry czas na przesadzanie rośliny. Początkiem jesieni możemy mieć pewność, że tego typu zabiegi nie zniszczą rośliny, a pozwolą jej prawidłowo się rozmnożyć.

Piwonie.png
Canva/Mallivan, Getty Images

Piwonie w ogrodzie – czy są warte zachodu?

Jak widzicie, piwonie w ogrodzie wymagają masy pracy. W sezonie należy usuwać przekwitłe kwiaty, a poza nim odpowiednio o nie zadbać, aby cieszyć się nimi w kolejnym roku. 

Nie mniej jednak, piwonie w ogrodzie to symbol pięknej wiosny i początku lata. Tylko czy kwiaty te są warte tyle zachodu?

Drodzy Czytelnicy, koniecznie podzielcie się z nami Waszymi opiniami na temat piwonii w ogrodzie. Czy wielomiesięczna pielęgnacja zostaje wynagrodzona przez okazałe kwiatostany?