Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Hortensja zmienia kolor przez jeden błąd
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 14.02.2021 01:00

Hortensja zmienia kolor przez jeden błąd

hortensja
pixabay.com/congerdesign (CC0 Domena publiczna)

Hortensja ogrodowa to powszechny i popularny gatunek, który uprawiamy w swoich ogrodach. Zwykle okres ich świetności przypada na okres od wczesnego lata do późnej jesieni.

Charakterystyczne dla jej kwiatów jest to, że mają piękne i intensywne barwy, które jednak mogą łatwo ulec zmianie! Z czego to wynika?

Hortensja zmienia kolor przez niewłaściwe PH gleby

Główną przyczyną zmiany barwy jest PH podłoża. Otóż gdy gleba jest bardzo kwaśna, hortensja jest silnie niebieska, natomiast w przypadku podłoża zasadowego - różowa.

Jeśli więc posadzimy niebieską hortensję, a po pewnym czasie zmieni ona kolor na różową, blednie albo traci kolor, oznacza to, że PH ziemi jest dla niej nieodpowiednie.

Pamiętaj więc, że jeśli zależy ci na niebieskiej barwie kwiatów, nada się do tego jedynie gleba silnie kwaśna. Możesz wpłynąć na kolor poprzez dodanie do podłoża torfu i związków glinu. Warto więc zadbać o odpowiedni nawóz do hortensji.

Ta roślina może zmienić barwę nie tylko kwiatów, ale i liści! Gdy stają się one jasne i bledną, a ich nerwy wciąż są zielone, oznacza to, że PH jest zdecydowanie za wysokie. Postaraj się więc zakwasić glebę nawozem zawierającym siarczan amonu. Zadbaj o korę sosnową i kwaśny torf - stwórz w ten sposób warstwę ściółki pod hortensją.

Hortensja - inne przyczyny zmiany koloru

Hortensja bukietowa zmienia barwę również ze względu na swój naturalny cykl rozwojowy - nie jest to spowodowane niewłaściwą glebą czy pielęgnacją. 

Na przykład hortensja Grandflora ma przez cały okres kwitnienia kwiaty biało-kremowe. Odmiana Limelight jest najpierw zielonkawożółta, a następnie staje się kremowa. Hortensja Pinky Vinky z bladego i kremowego różu zmienia kolor na intensywny róż.

Niestety na barwę mogą wpływać również szkodniki. Przykładem jest uciążliwy przędziorek chmielowiec, który żerują na spodzie liścia od maja do sierpnia. Kwiaty tracą swój kolor, ponieważ wysysa on sok z komórek rośliny. Hortensja staje się blada, a liście zaczynają żółknieć i opadać. Konieczne zastosuj wtedy specjalny środek przędziorkobójczy.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Tagi: