DomekIOgrodek.pl

Kadr z materiału YouTube na kanale Spanko ASMR

Ile jest warta pralka Frania? Niebywałe, że można dostać za nią dziś tak dużo

15 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aneta Wyszyńska

Czasy PRL-u, mimo że kojarzone z brakiem towarów w sklepie i rolkami papieru toaletowego zawieszonymi na sznurkach, nadal wspominane są z uśmiechem na twarzy. Wiele przedmiotów z tamtego okresu jest teraz warcie krocie. Poza tym nadal mają bardzo dużą wartość sentymentalną.

Przedmioty z czasów PRL-u

Wiele sprzętu stworzonego w PRL-u znajduje się na wyposażeniu naszych domów i nie tylko. Stają się kulturową pamiątką, a dla wielu osób żyjących w tamtym okresie mają wartość sentymentalną. Dla jeszcze innych mają znaczenie historyczno-kolekcjonerskie i gotów są zapłacić krocie.

Najbardziej popularna rzecz z czasów PRL-u

Najbardziej popularną i znaną do tej pory rzeczą, czy raczej urządzeniem jest pralka Frania. Pamiętam, jak przychodziło się do babci i z fascynacją czekało, aż pralka zostanie włączona. Dlaczego to było taką frajdą? Ponieważ można było obserwować z góry cały proces prania. Nawet jeśli posiadała pokrywę, to wystarczyło ją tylko lekko unieść i można było podziwiać to, co działo się w środku. Chodziło o to, że bęben nie poruszał się, za to woda i włożone ubrania już tak. Po skończonym praniu nie było tak dobrze i trzeba było te wszystkie ubrania odsączyć z wody. Na szczęście babcina pralka posiadała wyżymaczkę, która składała się z dwóch przylegających do siebie wałków. Trzeba było ostrożnie wsunąć kawałek ubrania, czy poszewki i zacząć kręcić. Wałki przesuwały mokry materiał i wyciskały wodę. Trzeba było tylko uważać, żeby materiał nie wylądował na podłodze, więc druga osoba stawała po drugiej stronie i trzymała wyżymane ubranie. Pralka frania była niesamowicie głośnia, przynajmniej ta u mojej babci.

Gdybym wiedziała, że po takim czasie cena pralki na allegro będzie sięgać nawet 500 złotych, to bym przekonywała babcię, żeby zostawiła Franię.

Słynny samochód z PRL-u

Kolejnym, pamiętnym elementem czasów PRL-u jest słynny Fiat 126p Samochody, które w tamtych czasach były wręcz dobrem luksusowym i nie każdego było go na niego stać. Produkowany od 6 czerwca 1973 roku do 22 września 2000 roku przyczynił się znacząco do rozwoju motoryzacji w Polsce.

Posiadał tylny napęd, 2 cylindrowy silnik o pojemności 594 ccm i mocy maksymalnej wynoszącej 23 KM i posiadał 4-biegową ręczną skrzynię biegów. Nazywany "Małym Fiatem" lub "Kaszlakiem", gdyż podczas odpalania silnika wydawał ten specyficzny odgłos kaszlu.

Produkowano kilka wersji tego samochodu m.in. wersja cabrio czy bis. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć miniaturowe, odwzorowane z dokładnością o szczegóły różne wersje Fiata 126p z kolekcji "Kolekcja kultowe auta PRL" wydawane przez firmę deAgostiny. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów prywatnych:

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Tagi:

Podobne artykuły

Inspiracje

Zmiksuj z wodą i podlej anturium. Od razu obrośnie w piękne kwiaty
Czytaj więcej >

Inspiracje

Zamieszkał w kontenerze na śmieci. Wnętrze nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >

Inspiracje

Wielki konkurent Pepco wchodzi z impetem do Polski. Polacy będą wniebowzięci
Czytaj więcej >

Inspiracje

Najbardziej wzruszający odcinek „Totalnych remontów Szelągowskiej". „To był prawdziwy koszmar"
Czytaj więcej >

Inspiracje

Właśnie pojawiły się w lasach, leśnicy biją na alarm. Uważaj gdzie stawiasz stopy
Czytaj więcej >

Inspiracje

Tak sieje się rzeżuchę bez waty. Plony na Wielkanoc będą ogromne
Czytaj więcej >
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]