Ile kosztuje miód w 2023 roku? Ceny to jakiś obłęd
Miód to produkt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie aromatycznej, rozgrzewającej herbaty i słodkich, domowych wypieków. Miód w kulinariach i medycynie ludowej wykorzystywany jest od wieków.
To jednak może ulec zmianie, ze względu na jego cenę. Czy wiecie, ile kosztuje miód w 2023 roku? Wygórowane ceny przerażają nie tylko konsumentów, ale również producentów. Jest znacznie drożej, niż w zeszłym roku.
Dlaczego miód jest taki drogi?
Z czego wynikają wygórowane ceny miodu? Przede wszystkim ze złożonych form produkcji, których nie sposób przyspieszyć. Mało kto wie, że aby konsument mógł zakupić 1 kg miodu, pszczoły muszą pobrać nektar i pyłek nawet z 4 milionów kwiatów.
Pszczoły to niezwykle pracowite owady. Na rynku tegoroczny miód pojawił się już w czerwcu. Początek sezonu na miód to absolutna dominacja miodów: rzepakowych, borówkowych, wielokwiatowych i mniszkowych.
W lipcu do oferty pszczelarzy dochodzą miody akacjowe, lipowe, malinowe i faceliowe. W lipcu i sierpniu możemy już rozkoszować się miodem gryczanym, leśnym i fasolowym. Końcem sierpnia na rynku pojawiają się miody spadziowe, nawłociowe i wrzosowe.
Ile kosztuje miód w 2023 roku?
Pewnie nie zaskoczy nikogo fakt, że im bardziej niszowy miód, tym jego cena jest wyższa. Poniższe ceny to ceny u producentów – prosto z pasieki. Kupno takiego miodu od pośrednika może być znacznie droższe.
– W naszej pasiece miód kosztuje 40 zł za kilogram. Nie zmieniamy cen z zeszłego roku. W tej chwili mamy miód rzepakowy i mniszkowy, czekamy, czy pojawi się leśny. Tak to z miodem jest, że nigdy nie wiadomo, jaki uda się zebrać – wyjaśnia pasieka Miody Podlasia.
Do ceny 50 zł/kg kupimy także miody leśne, faceliowe i rzepakowe. Ich ceny jednak znacząco różnią się w zależności od regionu Polski.
W którym regionie Polski miód jest najtańszy?
Skoro wiecie już, ile kosztuje miód w 2023 roku, pora zastanowić się, jak wysokie są przebitki cenowe między poszczególnymi województwami. Są one dosyć spore.
Przykładowo za miód akacjowy w województwie mazowieckim zapłacimy 45 zł/kg, za to w województwie lubuskim aż 55 zł/kg. Zdecydowanym płynnym złotem jest jednak miód wrzosowy.
W województwie podkarpackim zapłacimy za niego aż 90 zł/kg. Jak widzicie, ceny miodu w tym roku są naprawdę wygórowane. Może to dobry pomysł, aby podarować go najbliższym na święta, jeśli nie macie pomysłu na prezent?
Zobacz także:
- Słodka kradzież, gorzka kara. W Świdniku skradziono miód za 2400 zł
- Zamiast do śmieci, włóż do spłuczki WC. 1 trik i rachunki spadną w oczach
- Przez te urządzenia płacisz krocie za prąd. Wyłączaj je przed wyjściem z domu