Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Ile pieniędzy można trzymać w domu? Eksperci radzą, gdzie przechowywać gotówkę
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 19.12.2023 16:28

Ile pieniędzy można trzymać w domu? Eksperci radzą, gdzie przechowywać gotówkę

pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Żadna forma trzymania pieniędzy nie jest idealna. Jeśli mamy gotówkę w domu, z każdym rokiem traci ona na wartości. Jeśli jednak posługujemy się wyłącznie kartą, a pieniądze trzymamy na koncie, każda, nawet najmniejsza transakcja jest monitorowana.

Eksperci są jednak zgodni, że gotówkę również należy przechowywać w domu. Ile pieniędzy możemy mieć? Gdzie je schować? Kiedy gotówka może okazać się niezbędna? 

Oszczędności najczęściej mamy w banku

Jak wynika z najnowszych badań, Polacy masowo odchodzą od trzymania gotówki w domu. Niewątpliwie płatności kartą są o wiele wygodniejsze, niezależnie od tego, czy robimy zakupy w sklepie spożywczym, czy przez Internet.

O ile fundusze na bieżące wydatki trzymamy na koncie bankowym, tak do oszczędzania zakładamy specjalne konta oszczędnościowe lub fundusze z wcześniej określonym oprocentowaniem. Istnieją jednak sytuacje, kiedy gotówka okazuje się niezbędna.

pieniądze.jpg
canva/Proxima Studio

Ile pieniędzy można trzymać w domu?

Nie ma żadnych regulacji prawnych, które mówią nam, ile gotówki możemy mieć. To wyłącznie nasza decyzja. Trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie może uratować nas w wielu sytuacjach. 

Eksperci zgodnie uważają, że najlepszym miejscem do trzymania większej ilości gotówki w domu jest sejf. Możemy zainwestować w niewielki sejf, który bez trudu zmieści się np. w dolnej szufladzie, szafie lub innym, mało widocznym miejscu. Sejf zabezpieczy nas przed kradzieżą oszczędności w razie włamania.

Dlaczego warto mieć gotówkę w domu?

Jest wiele sytuacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Od najdrobniejszych, jak zakup ulubionej gazety, czy biletu na komunikację miejską w osiedlowym sklepiku, który nie ma terminala, po zablokowanie konta, a nawet sytuacje kryzysowe, jak np. wojna.

W praktyce gotówka najczęściej przydaje się jednak, kiedy musimy wezwać hydraulika, czy innego specjalistę do awarii, jaka zadziała się w domu. Są też sytuacje, gdy potrzebujemy gotówki np. kiedy musimy poprosić sąsiada o pomoc w zrobieniu zakupów.

pieniądze.jpg
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz także: