Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu? Dzięki temu rachunki będą niższe
Z roku na rok wzrastają opłaty za wodę, wywóz śmieci, prąd, czy gaz. Mimo wszystko można zmniejszyć zużycie prądu o około 30% i tym samym nie nadwyrężać budżetu domowego. Te triki pozwolą ci na znaczne ograniczenie poboru energii. Rachunki będą o wiele niższe.
Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu? To prostsze, niż myślisz. Wystarczy wprowadzić w życie kilka zmian.
Tak zaoszczędzisz na rachunkach
Oszczędzanie energii elektrycznej wcale nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, czy siedzeniem po ciemku przy jednej zapalonej lampce. Nie tylko urządzenia, z których aktualnie korzystają pobierają mnóstwo prądu.
Zastanów się nad tym, jak często nastawiasz pralkę i zmywarkę i czy ładujesz je do pełna, czy pierzesz wyłącznie kilka ubrań lub myjesz kilka naczyń. Takie urządzenia włączaj dopiero wtedy, gdy są pełne. W ten sposób już zaczniesz oszczędzać.
Rachunki zmniejszysz jednak o wiele bardziej, gdy zastosujesz triki przedstawione poniżej. Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu? To prostsze, niż się wydaje!
Tak zmniejszysz rachunki za prąd
Wiesz, że urządzenia elektryczne, które nie są włączone, a są podpięte do kontaktu, pobierają dużo prądu? Warto o tym pamiętać i wyłączać z kontaktu ładowarki, czy listwy do dekodera i telewizji na noc i wtedy, kiedy jesteś w pracy, czy też wyjeżdżasz na kilka dni.
Pozwoli Ci to sporo zaoszczędzić. W domu wymień żarówki na te energooszczędne, które nie potrzebują takiego poboru prądu. Warto pomyśleć także o wymianie starej lodówki, zmywarki lub pralki na taką, która ma już funkcję oszczędzania energii.
Pomyśl o zmianie taryfy i sposobu rozliczenia u swojego dostawcy
Gdy masz wysokie rachunki za prąd, rozważ zmianę taryfy na G11w. To taryfa, która oferuje godziny ze znacznie niższym, a nawet darmowym rozliczeniu za energię. Wtedy najbardziej energochłonne czynności możesz zaplanować na godziny między 13, a 15, 22 a 6 rano, a także w weekendy i święta.
Ta zmiana pozwoli Ci na znaczne zmniejszenie rachunków i zaoszczędzenie sporej gotówki. Warto także przemyśleć sposób rozliczania się za energię. Najlepszym wyborem jest rozliczanie się z miesiąca na miesiąc. W ten sposób unikniesz prognoz, ewentualnych, wysokich opłat i rachunku za kilka miesięcy, który ciężko jest zapłacić.
Zobacz także:
- Masz taki telewizor w domu? Ma niepokojącą funkcję. Lepiej wiedzieć
- Nie rozpylaj w domu żrącej chemii. Pleśń ze ściany usuniesz szybko i bezpiecznie
- Tak wyczyściłam dywan przed świętami. Wystarczyły 4 produkty z kuchni