Ile razy w roku należy czyścić sztuczną choinkę? Jest na to prosty sposób
Sztuczna choinka czy żywa? Przed tym dylematem staje co roku wielu z nas, a obie możliwości mają swoje wady i zalety. Choć plastikowy model jest znacznie prostszy w utrzymaniu, także wymaga czyszczenia. Możecie być zaskoczeni, ile razy i w jaki sposób należy to robić.
Czy wybraliście już w tym roku choinkę na święta? A może od lat służy wam to samo, sztuczne drzewko? Należy pamiętać, że nawet takie wykonane z plastiku wymaga czyszczenia. Zaniechanie tego prowadzi czasem do komplikacji zdrowotnych.
Jak często czyścić sztuczną choinkę?
Sztuczna choinka ma wiele zalet. Przede wszystkim odpowiednio przechowywana może posłużyć przez wiele lat . Poza tym nie osypuje się tak jak żywe drzewko , więc nie wymaga regularnego odkurzania podłogi w jej pobliżu. Część osób nie wie jednak, że nawet takie drzewko bożonarodzeniowe wymaga czyszczenia .
Sztuczne drzewko należy czyścić dwa razy w roku . Pierwszy raz tuż po rozpakowaniu, a jeszcze przed rozstawieniem w pokoju i udekorowaniem. Drugi raz z kolei już po świętach, przed schowaniem jej na kolejne Boże Narodzenie. Jest ku temu bardzo ważny powód, związany ze zdrowiem.
Nawet jeśli przechowujemy choinkę w sterylnych warunkach, przez rok pomiędzy jej igłami zgromadzi się sporo kurzu , który potrafi być silnym alergenem. Uczulać mogą też roztocza i pleśnie , jakie łatwo rozwijają się, jeśli drzewko przetrzymywane jest w piwnicy lub innym wilgotnym miejscu.
Jak czyścić sztuczną choinkę?
Sposobów na czyszczenie sztucznych drzewek bożonarodzeniowych jest kilka. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest choinka. Jeśli wszystkie jej części są plastikowe, wystarczy włożenie jej do wanny lub kabiny prysznicowej i dokładne spłukanie wodą . Oczywiście później musimy pozwolić jej dokładnie wyschnąć.
Jeżeli jednak pewne elementy waszej choinki są metalowe, wody należy unikać, ponieważ może wytworzyć rdzę. Ten rodzaj choinki należy oczyścić z kurzu za pomocą suszarki, której ciepły podmuch pozbędzie się zalegających pomiędzy igłami zanieczyszczeń. Możemy też oczywiście ostrożnie przetrzeć jej gałązki ściereczką.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:
1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia
2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz