DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > IMGW wydało pilny alert. Są ostrzeżenia dla 9 województw
Kamil Świętek
Kamil Świętek 01.06.2023 17:49

IMGW wydało pilny alert. Są ostrzeżenia dla 9 województw

Uważajcie na przymrozki. Mogą zaszkodzić Waszym uprawom!
Kadr z filmu pochodzi z kanału Fani Pogody na YouTube

IMGW wydało alert. Chrońcie swoje uprawy. Przed nami dwie mroźne noce, które mogą je zniszczyć. Zobaczcie, jak będzie zmieniała się pogoda w nadchodzących dniach.

Pogoda w ciągu następnych dni mocno się zmieni

Pogoda w ciągu kolejnych dni może ulec zmianie. Jak podaje raport IMGW, w okresie od 2 do 6 czerwca pogoda może być niestabilna. Przepowiadane prognozy pogody traktują, iż w tym tygodniu Polska będzie objęta wyżem atmosferycznym. Weekend może jednak być chłodny.

Szczególną uwagę na swoje uprawy powinni zwrócić mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Napływ prądu arktycznego może obniżyć temperaturę do 1 stopnia Celsjusza. W centrum i na południu temperatury nocą mogą spaść do 3-5 stopni Celsjusza.

Mimo że nie przewiduje się przymrozków, nawet temperatura osiągająca wartość w okolicy zera, może uszkodzić uprawy. Jeśli tylko macie możliwość, osłońcie je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
 

Uważaj na jaja ślimaków. Składają je setkami, tak je usuniesz Posadziłem je w ogrodzie. Nornice uciekły z dnia na dzień

Temperatura przy gruncie jest inna niż w powietrzu

Podawana temperatura może różnić się od tej występującej przy gruncie. Przy temperaturze powietrza na poziomie 1-3 stopni Celsjusza, może ona wahać się przy gruncie w przedziałach -4/-2 stopnie Celsjusza.

Oznacza to, że mimo nieznacznej dodatniej temperatury w czerwcowy weekend, wieczorny chłód może zagrozić Twoim uprawom. Synoptycy ostrzegają mieszkańców następujących rejonów Polski alertem pierwszego stopnia:

 • województwo mazowieckie (powiaty wschodnie i północne),
 • województwo pomorskie (powiaty południowe),
 • województwo zachodniopomorskie (powiat łobeski, świdnicki, drawski, szczecinecki, stargardzki, wałecki, choszczeński i goleniowski),
 • województwo kujawsko-pomorskie (powiaty północne),
 • województwo wielkopolskie (powiaty północne),
 • całe województwo warmińsko-mazurskie,
 • całe województwo podlaskie,
 • województwo podkarpackie (powiat bieszczadzki),
 • województwo małopolskie (powiat tatrzański i nowotarski).
   
Załamanie pogody.png
Canva/DerTobiSturmjagd, pixabay

Jak ochronić uprawy przed przymrozkami?

Dynamiczna zmiana pogody nie pozwala na odpowiednie przygotowanie roślin na niekorzystne warunki. Próżno teraz rozważać odpowiednie ich nawożenie, czy przesadzanie. Najprostszą metodę na ochronę roślin przed zimnem jest ich okrywanie.

Można do tego celu wykorzystać gazety, kartony, papier, czy folię. Najlepsza jednak będzie do tego celu biała agrowłóknina. Na ten weekend nie zalecamy wykorzystywania materiałów podatnych na przemakanie. Synoptycy ostrzegają przed deszczem na południu Polski, aczkolwiek ten może również nieznacznie popadać w centralnej i północnej części kraju
 

Tagi: Ogród
Polecane