Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak dobrać rozmiar butów przez Internet? Przygotuj się na Black Friday
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.11.2023 18:01

Jak dobrać rozmiar butów przez Internet? Przygotuj się na Black Friday

Jak dobrać rozmiar buta
Canva/pixelshot

Wielkimi krokami zbliża się do nas Black Friday, czyli okres znacznych przecen w sklepach. Jeśli jeszcze nie robiliście zimowych zakupów, to dobry czas, aby uzupełnić garderobę na chłodniejsze miesiące.

Niestety od lat podczas zakupów przez Internet, które stają się coraz bardziej popularne, panuje ten sam problem. Jak dobrać rozmiar butów i innych ubrań właściwie? W tym artykule zajmiemy się głównie butami, czyli tym elementem garderoby, którego dobór sprawia nam najwięcej problemów.

Tabela rozmiarów prawdę wam powie

Kupowanie butów przez Internet stało się bardzo popularne. To właśnie w sieci możemy znaleźć modele w znacznie korzystniejszych cenach niż w sklepach stacjonarnych. W sklepach internetowych dostępność nietypowych rozmiarów butów jest większa niż w sklepach stacjonarnych.

Teoretycznie, jeśli nie kupujecie pierwszej pary butów danego producenta, wiecie, czy zawyża lub zaniża on rozmiarówkę. Co, jednak jeśli nie jesteście przywiązani do jednego producenta butów?

O ile dopasowanie reszty garderoby nie stanowi wielkiego wyzwania (wiemy, czy nosimy S-kę, czy M-kę), a luźniejsza kurtka również może prezentować się na nas bardzo dobrze, zbyt luźne, albo zbyt ciasne buty to prawdziwa zmora. Tu z pomocą przychodzą tabele rozmiarów.

Jak dobrać rozmiar buta 2.jpg
Canva/pixelshot

Jak czytać tabele rozmiarów?

Tabele rozmiarów to proste wytyczne, obrazujące, który numer buta odpowiada danej długości stopy. Nie jest to jednak oczywiste. Nie istnieje bowiem norma świadcząca o tym, jaka długość stopy oznaczona jest numerem 40.

Problematyczne mogą być również nietypowe numery butów jak 40,5. Jak więc dobrać rozmiar butów poprawnie? Idealnie byłoby znać długość wkładki, która jest dla nas odpowiednia.

Jak zmierzyć długość wkładki w bucie?

Długość wkładki to nic innego jak minimalnie zawyżona długość naszej stopy. Wystarczy wiedzieć jak długą mamy stopę, aby oszacować, jaka długość wkładki będzie dla nas idealna. Jak poprawnie zmierzyć stopę?

Wystarczy, że staniemy bosą stopą na kartce papieru, zaznaczymy miejsce, gdzie mamy piętę oraz drugi punkt będący najdalej wysuniętym palcem. Gdy mamy już oznaczone te dwa punkty, mierzymy długość pomiędzy nimi i gotowe – znamy swoją długość stopy.

Teraz wystarczy tylko sprawdzić, czy i ile producent zaleca dodać milimetrów do długości stopy w celu idealnego dopasowania buta. Zwykle rozmiar 39 od 40 będzie różnił się o dosłownie 0,5 cm, więc z pewnością bez problemu znajdziecie buty idealne dla siebie.

Jak dobrać rozmiar buta 3.jpg
Canva/Pressmaster

Zobacz też: