DomekIOgrodek.pl
Jak podłączyć zmywarkę – analiza czynników, przygotowanie oraz podłączenie urządzenia

pixabay.com/FotoRieth(CC0 Domena publiczna)

Jak podłączyć zmywarkę – analiza czynników, przygotowanie oraz podłączenie urządzenia

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Zmywarka coraz częściej stanowi obowiązkowy element naszej kuchni. Jest to funkcjonalne oraz oszczędne rozwiązanie. Zmywarkę możemy podłączyć samodzielnie, stosując odpowiednie instrukcje montażowe. Dowiedz się jak podłączyć zmywarkę.

Jak podłączyć zmywarkę – wybór miejsca

Zanim przejdziemy do podłączenia naszego urządzenia, musimy wybrać odpowiednie miejsce. Zmywarkę można zamontować jako urządzenie wolnostojące bądź umieścić ją w zabudowie razem z pozostałymi meblami kuchennymi. Urządzenie wolnostojące jest delikatnie szersze i z reguły jego szerokość nie przekracza 60 cm.

W przypadku zmywarki w zabudowie urządzenie możemy dostosować do wnętrza naszej kuchni. Obudowę zmywarki możemy zaprojektować stosując taki sam materiał wykończeniowy, jak pozostałe meble w naszej kuchni. Najczęściej tego typu zmywarki wyróżniają się szerokością do 45 cm. Ilość wkładanych naczyń zależy od rozmiaru naszego urządzenia. W większych zmywarkach możemy zmieścić nawet 12 zestawów naczyń, natomiast w mniejszych urządzeniach umyjemy około 8 kompletów naczyń.

Jak podłączyć zmywarkę – właściwości wody

Woda, z której będzie korzystać zmywarka, musi być odpowiednia do picia. Ponadto nie powinna ona posiadać dużej ilości zawiesin żelaza, a także manganu. Zbyt twarda woda może prowadzić do uszkodzenia naszego urządzenia. W sytuacji, gdy nie znamy składu oraz jakości wody  zaleca się zastosowanie specjalnych filtrów, które należy zamontować przy odpływach.

undefinedJak podłączyć zmywarkę – podłączenie urządzenia do instalacji

Przy podłączeniu zmywarki należy doprowadzić zimną wodę, tylko wybrane modele urządzenia są przystosowane do używania gorącej wody. W przypadku posiadania instalacji musimy ją odpowiednio dostosować – przerobić, aby można było prawidłowo podłączyć zmywarkę.

Przy przerabianiu instalacji możemy zastosować np. trójnik, który należy umieścić w miejscu wpięcia wężyka baterii kuchennej. Inne rozwiązanie stanowi użycie specjalnych zaworów, które będą kompatybilne z naszym urządzeniem, bądź zastosowanie baterii zlewozmywakowych, które wyróżniają się posiadaniem zintegrowanego przyłącza.

Jak podłączyć zmywarkę – narzędzia potrzebne do zamontowania urządzenia

Do zamontowania urządzenia potrzebujemy kilku narzędzi. Zanim przystąpimy do właściwej instalacji zmywarki, musimy zakupić:

- przedłużkę 1”,

- trójdrogowy zawór czerpalny 1”,

- element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem,

- odpowiednie uszczelki.

Do podłączenia urządzenia potrzebny będzie także elastyczny wąż, który powinien być dołączony do zakupionego przez nas modelu zmywarki. Jest on dość krótki, jego długość wynosi około 1,5 metra. W przypadku konieczności zastosowania dłuższego węża możemy go zamienić na dłuższy element, który także będzie odpowiednio przystosowany do podłączenia naszego urządzenia. Zakończenie węża posiada charakterystyczną nakrętkę 3/4”.

Końcówka instalacji, która odprowadza wodę, musi posiadać gwint zewnętrzny w takiej samej formie, jak zakończenie węża. Jeśli chcemy zapewnić każdorazowe swobodne odłączenie urządzenia od instalacji, zaleca się zamontowanie zaworu odcinającego na końcu rury.

Jak podłączyć zmywarkę – zasady prawidłowego montażu

Jak podłączyć zmywarkę? Przede wszystkim należy przestrzegać określonych instrukcji, które dołączone są do zakupionego przez nas urządzenia. Pierwszy etap prac stanowi zakręcenie głównego zaworu wodociągowego. Po wykonaniu tej czynności przechodzimy do zdemontowania baterii. Jeśli nasza zmywarka potrzebuje zimniej wody, na jej przewodzie montujemy trójdrogowy zawór czerpalny, natomiast w przewód ciepłej wody wkręcamy odpowiednią przedłużkę.

Ważny element prac stanowi także zamontowanie uszczelek. W kolejnym etapie zakładamy baterię oraz przykręcamy wąż zaworu do zaworu czerpalnego. Brudną wodę odprowadzamy do syfonu zlewozmywakowego. Wymieniamy górną kształtkę syfonu na kształtkę, która posiada boczne podłączenie. Do zasilenia urządzenia potrzebne jest napięcie 220 V, natomiast gniazdko, do którego będzie podłączona zmywarka, musi posiadać uziemienie.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >