DomekIOgrodek.pl
rozmnażani róży

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/JillWellington

Jak rozmnażać róże? Proste sposoby na więcej kwiatów

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów w ogrodach. Jak sprawić, aby było ich coraz więcej? Jak rozmnażać róże? Wystarczy kilka prostych trików.

Kwiaty należą do obszernej rodziny, która liczy kilkaset gatunków. Pięknie kwitnące róże bywają dumą ogrodników. Wiadomo też, że rośliny te bywają kapryśne, a sukces zależy od ich prawidłowej pielęgnacji. Nie wszyscy jednak wiedzą jak rozmnażać róże, aby mieć coraz więcej okazów w ogrodzie. Niezależnie od odmiany, można to zrobić w sprawdzony i prosty sposób.

Jak rozmnażać róże z sadzonek?

Aby rozmnażać róże, wykorzystuje się półzdrewniałe sadzonki. Powinny być sztywne, nieelastyczne, ale wciąż z zieloną powierzchnią. Do tego celu warto wybrać proste, wyglądające zdrowo pędy. Zabieg przeprowadzamy latem. Należy wyposażyć się w sekator oraz pojemniki, w których będziemy rozmnażać rośliny.Pędy ucina się na odcinki (10-15 centymetrów). Trzeba to jednak zrobić w odpowiednim miejscu. Pęd ucinamy około jednego centymetra nad najwyżej położonym liściem i około dwóch centymetrów pod najniżej rosnącym liściem. Końce tak uciętych pędów zanurzamy w ukorzeniaczu. Jest to specjalny preparat do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym. Przyspiesza on powstanie systemu korzeniowego i jest bardzo przydatny przy roślinach opornych na wypuszczanie nowych korzeni. Następnie przygotowujemy doniczki z koniecznie wilgotną ziemią. Może to być nawodniona ziemia uniwersalna do kwiatów lub specjalna, dedykowana różom. Nasiąknięty ukorzeniaczem pęd wsadzamy do podłoża w doniczce. Przykrywamy ją folią i odstawiamy w ciepłe i jasne miejsce. Jednak nie może być to w bezpośrednim słońcu.

Jak rozpoznać, czy róża się ukorzeniła?

Co kilka dni doglądamy sadzonek, sprawdzając, czy podłoże nie przeschło, a jeśli tak – podlewamy. Czy pęd puścił korzenie, dowiemy się, jeśli zauważymy na nim pączki oraz lekko pociągniemy łodygę – jeśli stawia opór i mocno siedzi w ziemi oznacza to, że się ukorzeniła. Wtedy możemy przystąpić do dalszych prac. Przygotowujemy większe doniczki z ziemią ogrodową wymieszaną 1:1 z przepracowanym kompostem lub wsypujemy gotową ziemię do róż ze sklepu. Przesadzamy do nich nasze sadzonki. Najlepiej, jeśli przezimują w pomieszczeniu. Młode sadzonki są całkowicie nieodporne na niskie temperatury. Wysadzanie do gruntu można rozpocząć wiosną.

Jak rozmnażać róże z... ziemniaka?

Istnieje metoda jeszcze prostsza, niedająca gwarancji, że wszystkie sadzonki się przyjmą, jednak warta eksperymentu. Należy użyć 10-centymetrowych, uciętych pędów oraz surowego ziemniaka. Na jedną łodygę ma przypadać jeden ziemniak. Końcówkę pędu wbijamy w bulwę i zasadzamy do gruntu. Dlaczego ziemniak? Dostarcza on cennych substancji odżywczych i soli mineralnych potrzebnych do wzrostu. Oprócz tego pomaga utrzymać stałą wilgoć.Po zakopaniu w ziemi róża powinna puścić korzenie po mniej więcej miesiącu. Ważne, aby robić to w miesiącach ciepłych. Stanowisko powinno być słoneczne, a w razie potrzeby należy podlewać „sadzonkę”. Najlepiej spróbować w ten sposób rozmnożyć co najmniej kilka sztuk, ponieważ jest ryzyko, że nie wszystkie się przyjmą.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >