DomekIOgrodek.pl
Jak uprawiać warzywa na balkonie – zasady oraz wybór roślinności

pixabay.com/JillWellington(CC0 Domena publiczna)

Jak uprawiać warzywa na balkonie – zasady oraz wybór roślinności

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Każdy posiadacz balkonu może się zdecydować na uprawę roślinności. Dobór warzyw, które na nim posadzimy, zależy wyłącznie od naszych prywatnych upodobań. Aby uzyskać zdrowe i silne rośliny, musimy jednak przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Jak uprawiać warzywa na balkonie – podstawowe zasady

Zanim przystąpimy do posadzenia warzyw na balkonie, musimy przeanalizować szereg czynników, takich jak: wybór warzyw, przygotowanie podłoża oraz stanowiska, dobór odpowiednich pojemników, proces sadzenia oraz pielęgnacji roślinności. Precyzyjna analiza pozwoli nam ocenić czy posiadamy odpowiednie warunki do posadzenia warzyw na naszym balkonie. Każda roślina ma inne wymagania do prawidłowego rozwoju, dlatego rzetelne przygotowanie stanowiska oraz ziemi przyczyni się do uzyskania silnych, oraz zdrowych warzyw.

Jak uprawiać warzywa na balkonie – dobór roślinności

Warzywa, które chcemy posadzić na balkonie, zależą przede wszystkim od naszych potrzeb oraz upodobań. Uprawa warzyw na balkonie pomoże nam uzyskać zdrowe oraz ekologiczne rośliny. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę ziemię, w której będą się rozwijały i rosły. Nie zaleca się sadzić warzyw, które do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo przestrzeni, a także posiadających głęboki system korzeniowy.

Do takich warzyw należą, m.in.: kapusta, dynia, ziemniaki, szparagi, szpinak, marchewka oraz buraki. Najczęściej wybierane warzywa, które nadają się do hodowania na balkonie to, m.in.: ogórki, pomidorki koktajlowe, czosnek, cebula, szczypiorek, rzodkiewka, papryka, sałata, a także seler naciowy. Często na balkonie uprawia się także różne zioła oraz pnące truskawki.

Jak uprawiać warzywa na balkonie – przygotowanie podłoża oraz stanowiska

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe przygotowanie podłoża dla naszej roślinności. Przed przystąpieniem do sadzenia powinniśmy przeanalizować preferencje glebowe warzyw, które zamierzamy uprawiać. Najlepsze rozwiązanie stanowi zakup gotowej ziemi, która jest specjalnie przeznaczona pod ich uprawę. Dostępne mieszaniny gleby są zasobne w potrzebne składniki pokarmowe.

Są także bardzo żyzne oraz bogate w próchnicę. Gleba pod uprawę roślin balkonowych charakteryzuje się lekkością oraz pulchnością. W przypadku miejsca większość warzyw preferuje dostęp do światła. Należy jednak pamiętać, aby nie było ono zbyt mocne, ponieważ nadmierne nasłonecznienie może prowadzić do poparzenia bądź całkowitego obumarcia rośliny. Warzywa należy również chronić przed wiatrem, aby nie doszło do uszkodzenia oraz połamania łodyg. Dlatego najlepsze miejsce stanowi balkon od strony północnej.

Jak uprawiać warzywa na balkonie – przygotowanie pojemników

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Po zdecydowaniu się na konkretne gatunki przystępujemy do wyboru właściwych pojemników. Najczęstszym wyborem są donice. Na rynku znajdziemy szereg donic przeznaczonych do uprawy warzyw na balkonie. Możemy zastosować plastikowe, drewniane oraz gliniane. Oprócz donic dostępne są także inne naczynia, które nadają się do posadzenia roślin, m.in.: różnorodne skrzynki, dzbany czy beczki. Pojemność pojemnika powinna być dostosowana do wymagań rośliny oraz tempa jej wzrostu.

Jak uprawiać warzywa na balkonie – kiedy sadzimy nasze rośliny?

Zaleca się sadzenie warzyw w pochmurne dni. Czynność należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić rośliny. W przypadku posadzenia roślin z rozsady należy odpowiednio przygotować młode egzemplarze. Rozsadę należy stopniowo oswajać z niską temperaturą, która panuje na zewnątrz. Ponadto przed posadzeniem młodych roślin należy je intensywnie nawodnić.

Jak uprawiać warzywa na balonie – zabiegi pielęgnacyjne

Aby wiedzieć, jak uprawiać warzywa na balkonie, należy zapoznać się z właściwą pielęgnacją naszej roślinności. Należy sprawdzić jakie zabiegi pielęgnacyjne preferują warzywa, które zdecydowaliśmy się posadzić. Niezbędny zabieg pielęgnacyjny stanowi przede wszystkim regularne nawadnianie.

Zaleca się podlewanie warzyw rankiem, ponieważ nawadnianie wieczorne prowadzi do powstawania chorób grzybowych, W przypadku występowania dużej suszy możemy zwiększyć regularność podlewania. Nie należy przesadzać z nadmiarem wody, ponieważ zbyt obfite podlewanie przyczynia się do gnicia korzeni. Warzywa możemy nawozić, stosując różnorodne nawozy organiczne. Przykładem roztworu, który możemy stosować przy uprawie na balkonie jest biohumus. Możemy go nabyć w sklepie ogrodniczym. Należy go podawać zgodnie z instrukcjami, które są podane na opakowaniu preparatu.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >