DomekIOgrodek.pl

pixabay/PIRO4D

Jak urządzić przedpokój – sposoby na aranżację wnętrza

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Urządzenie przedpokoju zależy od wielu aspektów. Wystrój powinien pasować do pozostałych wnętrz w mieszkaniu. Musi też być wygodny i uporządkowany, gdyż jest to pomieszczenie, z którego korzystają wszyscy domownicy. Poznajmy więc kilka pomysłów jak urządzić przedpokój.

Jak urządzić przedpokój – ogólne zasady aranżacji

Przed rozpoczęciem urządzania przedpokoju musimy mieć przemyślane wiele szczegółów. Ważna jest jego wielkość, od tego głównie zależy umeblowanie, a więc trzeba znaleźć miejsce na szafy, szafki na buty, lustro czy wieszaki. Powinien też zapewnić wygodne wejście do mieszkania, którego jest wizytówką. W praktyce może okazać się jednak, że tak samo dokładnie musimy zaprojektować urządzenie i wystrój małego przedpokoju, jak i większej powierzchni, znaleźć ciekawe rozwiązania. Ponieważ pomieszczenie jest wielofunkcyjne, tutaj witamy przecież gości, zdejmujemy buty i okrycia wierzchnie, sprawdzamy nasz wygląd w lustrze, dlatego powinien stwarzać przyjazną atmosferę.

Jak urządzić przedpokój – planujemy kolor ścian i podłogi

Istotnym czynnikiem podczas planowania koloru i rodzaju ścian powinno być użycie takich materiałów i farb, aby były bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Musimy bowiem pamiętać o tym, że jest to powierzchnia narażona na zanieczyszczenia. Warto więc zastosować do malowania farby o wysokich parametrach zmywalności, które ułatwią nam usuwanie zabrudzeń ze ścian. Mogą to być np. farby lateksowe z powłoką odporną na zmywanie lub farby z ceramiczną technologią. Posiadają one dużą odporność na wszelkiego rodzaju przetarcia.

Możemy tez wykorzystać tapety ze szklanego włókna, panele dekoracyjne lub płytki imitujące cegłę. Jeżeli chodzi o kolor ścian, to dużo zależy od tego, czy jest to przedpokój mały czy większych rozmiarów. W małych pomieszczeniach powinniśmy zastosować kolory jasne, które optycznie powiększą powierzchnię, możemy też pomalować sufit o ton jaśniejszym kolorem, co również wywoła podobny efekt. W przedpokoju ciemnym dobrym pomysłem jest biały sufit i jasna podłoga, w przedpokoju wąskim natomiast powinniśmy wykorzystać tapety z ciekawym pejzażem.

Kolorem uniwersalnym jest biel, która pasuje do większości stylów, równie dobrze komponują się beże i szarości. Powiększenie małego przedpokoju spowodują też pionowe pasy na ścianach oraz tapety 3D, które zwiększają wrażenie głębi. Podłogi powinny być wykonane z solidnego materiału. Jeżeli będą to panele, powinniśmy wybrać te o wysokiej klasie ścieralności, będą to AC4 lub AC5.

Często wybieramy też podłogi drewniane, m.in. deski warstwowe wykonane z kilku warstw drewna, ponieważ mają mniejszą wrażliwość na temperaturę i wilgotność, są na nie bardziej odporne, dlatego dobrze sprawdzą się w przedpokoju. Mamy do dyspozycji również płytki, których wybór jest bardzo różnorodny, często imitują drewno, kamień, terakoty i panele. Powinny być dobrane do całości wnętrza, estetyczne i wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości oraz powinny podkreślić charakter wnętrza.

Jak urządzić przedpokój – umeblowanie

Urządzając przedpokój należy pamiętać, że wystrój powinien być wykonany z godnie z zasadą minimalizmu. Praktycznym meblem jest pojemna szafa, najlepiej zrobiona na wymiar, która nie zajmie wiele miejsca, a może pomieścić dużo potrzebnych rzeczy, m.in. odzież, buty czy parasole. Zamiast frontów możemy zaplanować lustra, które powiększą optycznie przestrzeń przedpokoju. Większy przedpokój daje nam szersze możliwości przy umeblowaniu, możemy wyposażyć go w wieszaki na ubrania, stolik, komodę z szufladami lub siedzisko. Jeżeli zaplanujemy szafę z przesuwanymi drzwiami, oszczędzimy tym wiele miejsca.

Możemy stworzyć sobie taką mini garderobę z półkami na rękawiczki, szaliki, buty czy klucze. To, czy zaplanujemy szafę większą czy mniejszą zależy od przestrzeni przedpokoju, dlatego powierzchnia i jej wykorzystanie jest głównym wyznacznikiem naszego planu, jak urządzić przedpokój. Meble powinny być funkcjonalne, pojemne, niezbyt masywne.

Jak urządzić przedpokój - dekorowanie ścian, lustra i oświetlenie

Dekoracje ścian są uzupełnieniem w urządzania przedpokoju. Ściany mogą ozdobić nam np. zdjęcia pięknie oprawione w ramki, które powinny kontrastować z kolorem ścian i ożywić wystrój przedpokoju. Doskonałą alternatywą dla zdjęć czy obrazów może być lustro powieszone na ścianie, które optycznie powiększy pomieszczenie. Oświetlenie to również ważny element przedpokoju, podkreśla bowiem charakter wnętrza i może ukryć jakieś mankamenty. Powinniśmy zaprojektować oświetlenie główne i punktowe. Mogą to być np. dekoracyjna lampa, kinkiet, światła punktowe, lampki w suficie lub podświetlane półki.

Tagi:

Podobne artykuły

Wnętrza

Najmodniejsze aranżacje kuchni od Szelągowskiej i Dowbor. Zdjęcia zwalają z nóg
Czytaj więcej >

Wnętrza

Krótka instrukcja na sadzenie czosnku w doniczce. Nie potrzebujesz nawet ogrodu, a rośnie jak szalony
Czytaj więcej >

Wnętrza

Dowbor musiała odmówić mu remontu tego domu. Powód wyciska łzy
Czytaj więcej >

Wnętrza

Starannie zaprojektowane umywalki, które dodają łazience charakteru
Czytaj więcej >

Wnętrza

Włóż do doniczki plasterek ogórka na kilka godzin. Szybko zauważysz cudowny efekt
Czytaj więcej >

Wnętrza

Wielki remont u Andrzeja z Plutycz. W końcu może żyć jak król
Czytaj więcej >
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]