DomekIOgrodek.pl Inspiracje Jak zrobić dziury w doniczkach? Są niezbędne do prawidłowego drenażu
Canva/chercheris, Canva/SrdjanPav

Jak zrobić dziury w doniczkach? Są niezbędne do prawidłowego drenażu

6 czerwca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Prawidłowy drenaż jest niezbędny, aby nasze kwiaty doniczkowe były w dobrej kondycji i pięknie rosły. Kermazyt i odpowiednia ziemia jednak nie wystarczą. Kluczowe są otwory odprowadzające nadmiar wody z donicy. Sprawdź, jak je zrobić samodzielnie.

Drenaż – co to właściwie jest?

Drenaż w donicach to nic innego jak zapewnienie roślinie możliwości wypchnięcia nadmiaru wody z ziemi. Zwykle tworzy się go za pomocą przebujania donic od dołu w kilku miejscach. Ten prosty sposób pozwala roślinie na lepsze gospodarowania zasobami wody.

Drenaż pełni jeszcze jedną funkcję. Jeśli stawiasz rośliny doniczkowe na podstawkach, wówczas mogą one pobierać z nich wodę właśnie poprzez dziury w donicy. Na szczęście wiele donic posiada gotowe drenaże, także nie musisz się tym tematem przejmować.

Jeśli jednak zakupiłeś donicę bez drenażu, to żaden problem. Z łatwością zrobisz go własnoręcznie w domowych warunkach. Często wystarczy do tego użycie gwoździa bądź wiertarki. Poniżej pokażemy Ci jak go wykonać w sposób bezpieczny i poprawny.

Wsyp łyżeczkę do storczyka, a jego kwiaty będą najpiękniejsze na świecie
Pokazała, jak uprawiać lubczyk, żeby rósł jak na drożdżach. Kluczowe są 2 zasady

Drenaż plastikowych donic

Wykonanie drenażu plastikowych donic wymaga nieco wiedzy na temat obróbki plastiku. Nie możesz tak po prostu uderzyć w plastikową donicę młotkiem i gwoździem, gdyż prawdopodobnie pęknie ona w bliżej nieokreślonym miejscu.

Drenowanie plastikowej donicy rozpoczynamy od podgrzania gwoździa nad palnikiem. Można wykorzystać także dowolny metalowy pręt, jeśli dziury mają być większe. Następnie przechodzimy do wytapiania dziur w donicy.

Pamiętaj, aby chwycić pręt przez szczypce bądź rękawicę odporną na wysokie temperatury. Po zrobieniu dziury należy ponownie podgrzać pręt bądź gwóźdź około 2-3 minut nad palnikiem. Czynność tę powtarzamy po zrobieniu każdej z dziur.

Donice z drenażem.png
Cenva/chercherish, Getty Images

Drenaż donicy ceramicznej

Drenowanie ceramicznej albo glinianej donicy jest nie co trudniejsze. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność, aby donica nie pękła podczas drenowania. Do wykonania otworów będziemy potrzebować wiertarki ustawionej na wolne obroty i kilku różnych rozmiarów wierteł.

Przed wierceniem należy podłożyć pod pojemnik drewniane klocki, aby dodatkowo wzmocnić podłoże. Po ustawieniu wiertarki na wolne obroty rozpoczynamy wiercenie. Pamiętaj, że jeśli chcesz wywiercić dziurę od dużej średnicy, zacznij od wywiercenie małego otworu. Następnie rozwierć go większym wiertłem i powtarzaj tę czynność, aż do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

Jak widzicie, własnoręczne wykonanie drenażu nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie pozostaje nic innego jak wciąż narzędzia w dłoń i zapewnić swoim roślinom nieco więcej świeżego powietrza!

Dlaczego rododendrony nie kwitną? Poznaj 4 najważniejsze przyczyny
Szerszenie boją się tego jak ognia. Wystarczy postawić przy oknie
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy